PEUGEOT road bike 905 LeMans Project

45 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..μετα απο τις σχετικες περιποιήσεις !
Το κρανος ειναι giro monza (-αλλη πιστα και αυτη !!).



..κουκλι , ε?!

Glin-glon
Εικόνα Glin-glon
Απών/απούσα

Xtra!....
κάποιος δουλεύει για σένα μάλλον στη specialized, χεχε

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ

(οπου δεος για το σχεδιο , τα χρωματα και το ποσο πολυ ταιριαζει και..
σοκ απο την τιμη ..200$)

nevergrad
Απών/απούσα

god saved the bike wrote:
...σου χουν πει οτι το χεις το θεμα?:P

ΕΕΕ νταξει,φτανει,ημαρτον!
μου χουν φυγει τα ματια απο τα σαλια!:DDD


Ναι ρε συ xtra... Γιατί μας το κάνεις αυτό???
Τι φταίμε??
Ωραία είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ, αλλά παραμένει να είναι δικό σου και όχι δικό μααααααααααας!!!!!!!!!!
:'(:'(

(Συγχαρητήρια για την αψεγάδιαστη δουλειά :P)

loukiloukk
Απών/απούσα

gamatoooo.mpravo sou

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..πραγματικα χαιρομαι που σας αρεσει και εσας τοσο ..

..ελπιζω ανακατασκευες σαν και αυτη να σας εμπνευσουν να φτιαξετε και εσεις το ποδηλατο των ονειρ(ωξε)ων σας , οπως εγω!!!!

Τελικα η μιση απολαυση ειναι να το ανακατασκευαζεις και η αλλη μιση να ακους ενα καλο λογο απο φιλους !!!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

πολύ καλή δουλειά και όμορφο concept

CrippleHorse
Εικόνα CrippleHorse
Απών/απούσα

Φίλε είχα σχεδόν την ίδια ακριβώς ιδέα χτες που κοιτούσα το "black rock" peugeot μου (εποχής 92-93) που έχει αρχίσει να μαζεύει σκουριά στο μπαλκόνι. Σκέφτηκα πρώτα τη ρίγα της peugeot sport, το 205T16, μέχρι και τη γραμματοσειρά του 205 rallye, αλλά κατέληξα στο 905 le mans, κυρίως γιατί η πλαϊνή του γραμμή κολλάει καλύτερα για να τοποθετηθεί πάνω σε σωλήνα. Έτσι έκανα αναζήτηση για να δω αν είχε υπάρξει οτιδήποτε παρόμοιο και βρέθηκα στην παρέα σας :-)
Το ποδηλατάκι μου είναι ακριβώς ίδιο με αυτό, αλλά περισσότερο ταλαιπωρημένο
http://www.flickr.com/photos/37868454@N03/
και σκεφτόμουν να το βάψω και να το φρεσκάρω λίγο σε εξαρτήματα, τόσο για συναισθηματικούς λόγους αφού το έχω από 9 χρονών (μη ρωτήσεις πως έφτανα να το καβαλήσω :-) ) συν του ότι είναι πολύ γρήγορο για mountain και αρκετά διασκεδαστικό να το καβαλάει κανείς κι ας έχω κακομάθει από το scott hardtail μου κι από μερικά άλλα που γυροφέρνω.
Αναρωτιέμαι αν θα σου ήταν εύκολο να ξανανεβάσεις κάποια φωτογραφία από το τελικό σου αποτέλεσμα ώστε να δω πως σου βγήκε το κουρσάκι, μια και είσαι ομοϊδεάτης. Από το κείμενο φαίνεται ότι το εξάντλησες το θέμα και πρέπει να βγήκε όμορφο.

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

@ολα τα παιδια: σας ευχαριστω πολυ !
@CrippleHorse δυστυχως το site που ανεβασα τις φωτο , τις κατεβαζει μετα απο καιρο...οποτε δες αυτα:
1
2
http://img2.pict.com/d6/77/92/3759121/0/imag0383.jpg

CrippleHorse
Εικόνα CrippleHorse
Απών/απούσα

Δεν πειράζει, αρκούν για να αρχίσουν να μου τρέχουν τα σάλια. Πω, φίλε είναι υπέροχο. Ούτε για μένα να το είχες φτιάξει :-)
Τα μαύρα ματ περιφεριακά ειδικά έδεσαν τέλεια, πολλά μπράβο για τη δουλειά και το γούστο σου. Και νομίζω ότι η μαύρη σέλα σου δείχνει πιο ωραία από τη specialized που σου έδειξαν, παρ'όλο που η τελευταία μοιάζει να φτιάχτηκε για το ποδήλατό σου ειδικά.

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

Για το δικο σου (αν και εγω μαλλον θα το αφηνα ως εχει) θα προτιμουσα να το εκανα σαν το 405 pikes peak (περισσοτερο γαλαζιο στο κατω μερος) ή ακομα καλυτερα την εκδοση του 205t16 pikes peak που ειχε παρομοια γραφικα αλλα ηταν κιτρινο ΚΡΟΚΙ (πολυυυυ ελαφρα πορτοκαλι) .Θα προτιμουσα δηλαδη να διαλεγες ενα χωματινο αγωνιστικο για ενα χωματινο ποδηλατο!

Παντως ετσι οπως το βλεπω το δικο σου , με αυτο το απιθανο τρελο 90s χρωμα , μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα να το βαψεις για λογους αυθεντικοτητας..

Οπως και να εχει καλη συνεχεια !!!

CrippleHorse
Εικόνα CrippleHorse
Απών/απούσα

Αν ήταν τόσο καλό όσο αυτό στις φωτογραφίες παραπάνω κι εγώ θα το άφηνα (αν και δεν έχω αρκετά 80'ς ρούχα για να είμαι αντάξιος του μωβ με πιτσιλιές στυλιστικά :-) ). Αλλά έχει ξεθωριάσει, έφυγε το στρώμα γυαλάδας και κυρίως έχει πολλές γρατζουνιές και σκουριά που ελπίζω να μη μου έχει ήδη φάει το κάτω ψαλίδι, αφού το παράτησα με αποτέλεσμα να καταλήξει έτσι:

κρίμαν

Οπότε δε βλέπω πως μπορώ να μη το σουλουπώσω αν είναι να το κρατήσω. Δουλεύουν όλα άψογα, τις προάλλες κατέβαινα το πανόραμα με εξηντάρια όπως όταν το πήρα και ξύπνησαν αναμνήσεις, αλλά πόσο να αντέξει εκτεθειμένο έτσι το καημένο.

Εξαιρετική ιδέα το 405 του pikes peak. Είναι σα να το'χω μπροστά μου, ο κάτω σωλήνας γαλάζιος από κάτω και ο πάνω γαλάζιος από πάνω, αλλά με τις ρίγες να ξεκινούν από κάτω και να μπαίνουν μέσα στο γαλάζιο. Αλλά πολύ πολύπλοκα αυτοκόλλητα που θα έπιαναν όλο το μήκως των δυο σωληνων και δεν ξέρω να σχεδιάζω για να τα φτιάξω μόνος. Ενώ με τη ριγούλα του πάνω σωλήνα σου μπορώ να τα καταφέρω κάπως. Εσύ τι άκρη βρήκες με τα αυτοκόλητα, αν δε σου ζητάω να αποκαλύψεις κάποιο μυστικό;
Για το κίτρινο 205 θα πρέπει να το σκεφτώ γιατί θα τραβάει βλέμματα όπως οι πιτσιλιές του μωβ και κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το αγνοήσω :-)
Έτσι κι αλλιώς από το "μπασταρδεμένο" σου κουρσάκι (τέλειο το τιμόνι) μόνο στα λάστιχα που παίρνει διαφέρει σημαντικά. H γεωμετρία του σκελετού παίζει να είναι πολύ παρόμοια, αλλά αυτό που έλεγες ότι ταιριάζει πιο πολύ η αναφορά σε ράλλυ αυτοκίνητο είναι σωστούτσικο έτσι κι αλλιώς.
Όπως και να χει, θέλει δουλειά πολλή κι ελπίζω να βρω το χρόνο να το πιάσω και να μπω στο κλαμπ των μερακλήδων που αναπαλαιώνουν. Αν τα καταφέρω θα πάρω σβάρνα τις μάντρες ψάχνοντας και κανένα πεζώ δρόμου να "καλοπίσω".
Θενκς για τις συμβουλές :-)

donzouan
Απών/απούσα

φιλε ειλικρινα τα σεβη μου για τον κοπο και το αποτελεσμα σου...
μια ερωτηση,τα περιφερειακα,φρενα κλπ ειναι τα αυθεντικα ή εχεις βαλει καινουρια??
δεν ξερω αν το εγραψες στην αρχη του θεματος αλλα βαριεμαι να τρεξω να το δω επειδη δνε εχω χρονο :)

contact