Ποδήλατο για ταξίδια >300km

183 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Δε χρειάζεται να το βρεις *ακριβώς* στα μέτρα σου. Στο κάτω κάτω φτηνό θα το πάρεις. Βρες ένα οπουδήποτε, ότι τύχει, ότι κάτσει, μη φοβάσαι να πειραματιστείς, εκτός πια αν πιστεύεις τόσο πολύ στον κεραυνοβόλο έρωτα αποκλειστικά... κοίτα υπάρχει κι ο έρωτας που έρχεται κατά στάδια...

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

Μάλλον πιστεύω στον κεραυνοβόλο έρωτα, και αρχίζω να πλησιάζω στο να πάρω την απόφαση για τον σκελετό. Καταλήγω στον γνωστό surly disc trucker 26" σε χρώμα maroon. τον βρίσκω πολύ όμορφο και με όλες τις λεπτομέρειες που χρειάζεται και θα χρειαστώ να χει.σας επισυνάπτω και μία φωτογραφία με ένα δείγμα που είναι κοντά στα γούστα μου.

http://www.cheekytransport.com.au/2015/02/paul-and-his-new-disc-trucker-...

surly disc trucker

νομίζω εδώ ξεκινούν άλλα προβλήματα τώρα όπως το μέγεθος του σκελετού, σε πολλά φόρουμ που διάβασα λένε για 58άρι όπως και σε calculators μου δίνει το ίδιο αλλά δεν είμαι σίγουρος. (το ύψος μου είναι 1.85)

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

επειδή είμαι μπερδεμένος όσον αφορά ρόδες φρένα ποια η άποψή σας? 26 ή 700c? v-brakes (deore ή xt) ή disc brakes(avid bb7)? για τιμόνι μάλλον οδεύω προς flat bar με bar ends, ποια η άποψή σας?

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Ρόδες 26, φρένα απλά v-brakes. Στο ταξίδι πας συντηρητικά, δεν έχεις οδηγικές απαιτήσεις, έχεις όμως απαιτήσεις σε αξιοπιστία και απλότητα και να βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά και να επιδιορθώνεις. Τώρα μπορείς να με λες ακραίο αλλά άμα τύχει και βρεθείς σε ανάγκη στου διαβόλου τη μάνα θα με θυμηθείς...

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

και επαυξάνω! απλά έχω δει πολλούς υποστηρικτές των 700c για touring. επίσης θεωρώ ότι οι 26 είναι πιο εύκολο να βρεις και άλλους ποδηλάτες που θα σου δώσουν μια σαμπρέλα σε περίπτωση ανάγκης καθώς και να βρεις λάστιχα πιο εύκολα και πιο οικονομικά στο τελευταίο χωριό-νησί της Ελλάδος. για φρένα σκέφτηκα λίγο για disc brakes για περιπτώσεις βροχής καθώς και για πιο σπάνια ανανέωση σε τακάκια λόγω φθοράς. αλλά και δω ισχύει ότι και με τα λάστιχα ότι με τα v-brakes θ βρεις και στο τελευταίο χωριό-νησί της Ελλάδος

Φανερός Πράκτωρ
Απών/απούσα

Τα δισκόφρενα (τουλάχιστον τα υδραυλικά που έχω εμπειρία) είναι δυνατά, προοδευτικά και λειτουργούν καλά και σε βρεγμένο. Μου φαίνονται ιδανικά για να σταματήσει ένας όγκος των 150 κιλών. Τώρα αν γίνει η μαλακία και χαλάσουν...

Αν πήγαινες σε μανέτες & φρένα κούρσας θα έλεγα δεν θα έχεις την απαιτούμενη δύναμη για να σταματήσεις σε κάτι έκτακτο (π.χ. αν ποδηλατείς μέσα σε κίνηση).

Τα v-brakes σε flat τιμόνι ίσως να είναι μια καλή πρόταση σε μη βρεγμένο. Επιπλέον ο alli.ellada έχει πολύ μεγάλη εμπειρία σε ποδηλατικό τουρισμό οπότε άκουσέ τον διπλά.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

@i.alli.ellatha +1

όσο για το αν θέλεις 26αρι ή 28αρι (700c), είναι θέμα γούστου και προτεραιοτήτων. Και με τα 2 είδη πας μια χαρά και σε χώμα και σε άσφαλτο φτάνει ίσως να έχεις καλύτερη εξοικείωση-ισορροπία όταν πας με 28αρι σε κακοτράχαλο, και να χάνεις ίσως λιγάκι σε ταχύτητα στις ισιάδες με το 26αρι. Για Ελλάδα θα προτιμούσα το 26αρι γιατι συναντάς πολύ συχνά κακούς χωματόδρομους και νεροφαγώματα στο πουθενά, είναι κάπως πιο ευέλικτο και στο φόρτωμα συμπεριφέρεται καλύτερα - αλλά και τα 28αρια έχουν τα καλά τους και αμα ο σκελετός είναι κατάλληλος, βασικά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα.
Εννοείται οτι μιλάμε για σχέσεις ταχυτήτων και στις δύο περιπτώσεις τύπου MTB.
Το ανέκδοτο με τη μαύρη και την άσπρη αγελάδα το ξέρεις;; Αυτό μου θύμισα... :-)

ΥΓ> δεν μιλάω θεωρητικά, διότι έχω και τα δύο είδη ποδηλάτου και μια παίρνω το ένα και μια το άλλο (σε ίδιου τύπου εκδρομές) και ακόμα δεν έχω αποφασίσει πιο είναι πιο χρήσιμο...

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

lyhadj wrote:
Το ανέκδοτο με τη μαύρη και την άσπρη αγελάδα το ξέρεις;; Αυτό μου θύμισα... :-)

ΥΓ> δεν μιλάω θεωρητικά, διότι έχω και τα δύο είδη ποδηλάτου και μια παίρνω το ένα και μια το άλλο (σε ίδιου τύπου εκδρομές) και ακόμα δεν έχω αποφασίσει πιο είναι πιο χρήσιμο...

Για το ανέκδοτο λέω. Μια και έχω μαύρο ποδήλατο, με έπεισες να πάρω άσπρο.

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

τόσο μπερδεμένος που είμαι με την απόφαση που πρέπει να πάρω θυμίζω απόλυτα τον αγοραστή, μαύρη ή άσπρη αγελάδα τελικά?

aldro
Απών/απούσα

Σε vbrakes προτιμησε αυτα που το ανταλλακτικό μπαινει συρταρωτά.Ετσι μπορεις να αλλαζεις το τακακι εύκολα όταν έχει φαγωθεί ενώ μπορεις να βαζεις και μαλακοτερες γόμες που δεν τρώνε τα τοιχώματα της ζάντας.

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

μετά από πάνω από 8 μήνες διαβάσματος-ψαξίματος για την επιλογή του κατάλληλου σκελετού-ποδηλάτου και μετά 2 μήνες καθημερινής αναζήτησης για να βρω τρόπο να παραγγείλω (λόγω capital controls) καθώς και να βρω την καλύτερη τιμή για σκελετό (σε μαγαζιά κυρίως Αγγλίας-Γερμανίας), αποφάσισε το bike-components να μου κάνει την χάρη και να βάλει σε προσφορά στα 399 ευρώ τον disc trucker σε χρώμα maroon και στο μέγεθός μου. χωρίς να το σκεφτώ πολύ τον παρήγγειλα και ευτυχώς γιατί ήταν τον τελευταίο κομμάτι και ήταν όπως είπε και ο i.alli.ellada ο κεραυνοβόλος έρωτάς μου!!!αναμένω να έρθει και ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να είναι έτοιμο για ταξίδια. βέβαια την ίδια στιγμή όλα τα internetika καταστήματα πλίν του halfords(που έχει προσφορά μόνο την honey στις 53 λίρες) ανέβασαν τις τιμές στις brooks και δεν πρόλαβα να αρπάξω μία

bp
Εικόνα bp
Απών/απούσα

Με το καλό!
Δες και αυτό εδώ, αν δεν το έχεις μελετήσει ήδη.

zoslen
Εικόνα zoslen
Απών/απούσα

Στο θεό και οι Μπρουκς, το έχουν ξεφτιλίσει τελευταία με τις τιμές οι Άγγλοι...

Καλό στήσιμο, πρόσεχε το κόστος μόνο γιατί εύκολα ξεφεύγεις προς τα πάνω χωρίς να υπάρχει λόγος...

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

αρχίζουν να υπάρχουν κάποιοι προβληματισμοί,
Πρώτον, είμαι ανάμεσα σε 2 δυναμό,
το Shimano XT Disc Center Lock DH-T785 και στο SP PD-8 Disc 6-Loch. Η διαφορά τιμής τους είναι σχεδόν όσο ο adaptor για 6-Loch που χρειάζεται να πάρω για τον πρώτο.ποια η άποψή σας για αυτά τα 2 δυναμό?
Δεύτερον, ποιο Spoke Wrench χρειάζομαι (http://www.tsirikosbikes.gr/bike-accessories/bike-tools-and-stands/bike-...) για αυτά τα ακτινοκέφαλα (https://www.rosebikes.com/product/detail/aid:46915)

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Πρωτον:
Το Shuter Precision νομιζω πλεονεκτει απο καθε αποψη σε σχεση με το Shimano.
Mε το οποιοδηποτε Shimano.
Tα Hub Dynamos της Shimano, εχουν το κλασικο συστημα cup and cone (κωνους-ποτηρια-μπιλλιες), και τα συγκεκριμενα ΧΤ DH-T785, εχουν ποτηρια-μπιλλιες-κωνους ποιοτητας ΧΤ.
Τι σημαινει αυτο: Αυτο σημαινει οτι ειναι μεν πολυ καλης ποιοτητας ποτηρια-κωνοι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελουν περιοδικη συντηρηση.
Aνα ορισμενα χιλιομετρα δηλαδη, θα πρεπει να τα λυνεις για ελεγχο-service, αν θελεις να ζησουν για αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα.
Πραγμα που επισης σημαινει οτι χρειαζεσαι καποια ειδικα εργαλεια (απολυτως εξειδικευμενα για τα hub dynamos της Shimano), και τα οποια ειναι απαραιτητα για να λυσεις και να δεσεις τα εντοσθια του hub dynamo προκειμενου να του κανεις service.
Eπισης, απο αποψη αποδοσης τα Shimano ειναι αρκετα πισω απο τα Shuter precision, καθως ειναι και βαρυτερα απο αυτα.
Τα Shuter Precision απο την αλλη, ειναι ελαφροτερα απο τα Shimano, εχουν ενα πατενταρισμενο συστημα με μαγνητες οπου εξασφαλιζει καλυτερη αποδοση απο οποιοδηποτε αλλο δυναμο.
Χαρακτηριστικα, απο ταχυτητα κινησης 15 χιλιομετρων την ωρα, το SP Dynamo, εχει βαθμο αποδοσης 72%, ενω το γερμανικο SON εχει αποδοση 60% απο τα 16 χλμ/ωρα. Παραλληλα, το SP ειναι και ελαφρυτερο απο το νεο SON 28, ενω κοστιζει και λιγοτερο απο τα μισα χρηματα απο το SON. Κι αυτο νομιζω κατι λεει.
Eπισης, το SP χρησιμοποιει σφραγιστα ρουλεμαν οπως το SON, και δεν χρειαζεται κανενος ειδους συντηρηση.
Βεβαια, δεν μπορω να εκφερω γνωμη για την αξιοπιστια των SP (των ρουλεμαν τους ουσιαστικα), γιατι ακομη ειναι πολυ "φρεσκα", οποτε ειναι αδοκιμαστα, και δεν εχω εμπειρια απο πρωτο χερι. Φανταζομαι ομως οτι δεν θα ειναι κακης ποιοτητας, γιατι τα γνωστα "γερμανικα" Supernova (που κοστιζουν οσο και τα SON), δεν ειναι τιποτε αλλο απο φασον rebranded Shutter Precision!! Κι οποιος καταλαβε, καταλαβε!
Δευτερον:
Το κλειδακι ακτινολογησης (spoke wrench) που χρειαζεσαι για καψουλια ακτινων DT Swiss τα οποια συνεργαζονται με ακτινες που εχουν σπειρωμα 2 χλστ, θα πρεπει να ειναι διαστασης 3,2 χλστ, η 3,25 χλστ, η 3,3 χλστ. Τα πιο συνηθισμενα ειναι τα 3,25 χλστ.
Παντως εγω δεν θα χρησιμοποιουσα κανενα απο τα συγκεκριμενα ακτινοκλειδα που παραθετεις της Park Tool. Πιανουν το καψουλι απο δυο μονο πλευρες, με αποτελεσμα οταν τα πραγματα ζοριζουν, να στρογγυλευουν/καταστρεφουν το καψουλι, και κανοντας την περαιτερω ακτινολογηση αδυνατη.
Αν θελεις οπωσδηποτε καποιο μεταλλικο ακτινοκλειδο της Park, τοτε το καταλληλο ειναι αυτο:
https://www.bike-components.de/en/ParkTool/Nippelspanner-SW-40-42-p15531/
Και συγκεκριμενα αυτο που εχει διασταση 3,2 και χρωμα μπλε-μαυρο.
Πολυ καλυτερο (ελαφροτερο και φθηνοτερο) απο αυτα που παραθετεις, ειναι το κοκκινο Spokey της Rixen & Kaul, το οποιο πιανει το καψουλι απο τρεις πλευρες, και μπορει να βιδωσει η ακομη και να ξεβιδωσει (οξειδωμενα καψουλια) χωρις να τα καταστρεφει, προκειμενου να πλεχτει η ακτινολογηθει καποιος τροχος.
Πολυ καλυτερο απο ολα τα παραπανω ειναι αυτο της Cyclus:
https://www.bike-components.de/en/Cyclus-Tools/Nippelspanner-Profi-p28619/

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και πολύ κατατοπιστικες απαντήσεις και νομίζω πήρα την βοήθεια που χρειαζομουν.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Ίσως όχι άποψη, αλλά εμπειρία. Με ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει.

Έχω το shimano DH-3N70, εδώ και χρόνια.
Μια φορά το χρόνο το κάνω μπίλιες. ΧΩρίς εξειδικευμένα εργελεία, αλλά με προσοχή ανοίγει μέχρι καρδιάς.
Καθάρισμα, λίπανση, κλείσιμο ξανά.
Την πρώτη φορά θα δυσκολευτείς, γιατί έχει έξυπνα κομμάτια, μετά ξεψάρωσες.
Δουλεύει τζάμι, και πιστεύω ότι για 20 χρόνια θα είναι ΟΚ.
Το είχα βρει Ελλάδα με λιγότερο από 50άρι.

Η προσέγγισή μου είναι να εμπιστεύεσαι τον κατασκευαστή όσο γίνεται λιγότερο, δηλ. ένα εξάρτημα να σού επιτρέπει το λεγόμενο raw level access.
Οι κώνοι του σιμάνο μου ακόμα κι αν φθαρούν μπορώ να τους συνεφέρω.
Τα ρουλεμάν του SP αν φθαρούν, σίγουρα μπορείς εύκολα να τα ξαναβρεις;
Τι διάσταση είναι, υπάρχουν τέτοια στο εμπόριο;
Αυτά είναι θέματα που θέλουν εξέταση.
Ενώ με τα άλλα είσαι σίγουρος ότι ξέρεις να τα κάνεις, τα έχει εσύ υπό τον έλεγχό σου, δεν εξαρτάσαι από τα καπρίτσια της κάθε εταιρείας.
Γιατί οι εταιρείες έχουν την τάση πάντα, να κάνουν ένα συγκεκριμένο εξάρτημα που είναι κρίσιμο να φθείρεται γρήγορα... διά ευνοήτους λόγους.

Το ρίχνω στο τραπέζι σαν ιδέα. Και νομίζω ότι η πράξη το έχει ήδη αποδείξει, όχι με τη περίπτωση του συγκεκριμένου αλλά και με πολλά άλλα πράγματα.
Και στο θέμα το δικό σου, στον τουρισμό, έτσι είναι καλύτερα να σκέφτεσαι.
Γιατί θάσαι στου διαβόλου τη μάνα με απλά πράγματα και απλά εργαλεία.
Αυτά, κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Εαν τα SP προσφέρουν εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στα
ρουλεμάν και τα ρουλεμάν είναι σε κοινές διαστάσεις,
τότε δεν υπάρχει θέμα να μπλέξεις Shimano.

Θα βάλεις ένα σετ ρουλεμάν βιομηχανικού επιπέδου με
μονοψήφια Ευρώ και θα το ξεχάσεις για καμιά 30.000
χιλιόμετρα.

Για τον ακτινολόγο, πάρε κάτι φθηνό που να πιάνει το
καψούλι από τρεις μεριές. Προφανώς αντί να δώσεις 10
15 Ευρώ για έναν ακτινολόγο, δώσε τα ίδια λεφτά και
πάρε 2-3 και σε διαφορετικά μεγέθη.

Έχω έναν Spokey (άλλης μάρκας), έναν Topeak διπλό με-
ταλλικό και έναν Park Tool σαν αυτόν που προτάθηκε.
Ο Topeak μου έχει κάτσει καλύτερα από όλους στο χέρι
μιας και προτιμώ να έχει λίγο παραπάνω βάρος.

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

Τσικνοπέμπτη ήταν τελικά η μέρα που αντίκρισα τον έρωτα της ζωής μου! maroon χρώματος με άψογες γωνίες και με όλα τα πιασίματα!!!

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

(ξανα)διαβάζω το νήμα, super! βρήκα χρήσιμα τα
http://tomsbiketrip.com/bikes/ (με αναλυτικό οδηγό αγοράς, αλλα και τεχνικά μυστικά, που λίγοι τα ξέρουν, και ακόμα πιό λίγοι τα μοιράζονται)
http://expeditionbikes.co.uk/
http://www.oxfordbikeworks.co.uk/models/overview/
και βέβαια http://surlybikes.com/
http://www.thorncycles.co.uk/ οπου (αναπόφευκτα) δίνεται γνώση τόση και τέτοια που κινδυνεύω να κατηγορηθώ για διαφήμιση!
Είναι τεράστιο θέμα το Custom Touring Bike, και μόνο σε links δεν εξαντλείται!

Rapid
Εικόνα Rapid
Απών/απούσα

Petaliaris wrote:
(ξανα)διαβάζω το νήμα, super! βρήκα χρήσιμα τα
http://tomsbiketrip.com/bikes/ (με αναλυτικό οδηγό αγοράς, αλλα και τεχνικά μυστικά, που λίγοι τα ξέρουν, και ακόμα πιό λίγοι τα μοιράζονται)
http://expeditionbikes.co.uk/
http://www.oxfordbikeworks.co.uk/models/overview/
και βέβαια http://surlybikes.com/
http://www.thorncycles.co.uk/ οπου (αναπόφευκτα) δίνεται γνώση τόση και τέτοια που κινδυνεύω να κατηγορηθώ για διαφήμιση!
Είναι τεράστιο θέμα το Custom Touring Bike, και μόνο σε links δεν εξαντλείται!

Ενδιαφέρεσαι για touring ποδήλατο? Το surly disk trucker πήρε ο φίλος παραπάνω απ'οτι κατάλαβα, αλλά από τότε που το πήρε δε ξαναμπήκε να μας πει εντυπώσεις. Δεν έχω δει από κοντά, ούτε έχω οδηγήσει τέτοιο ποδήλατο και θαθελα να μάθω τι συμπεριφορά έχει με τους 26" τροχούς και πώς βρήκε τα bar end shifters..

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

ειδικά αυτό βγαίνει σε 26 και 28. Υπάρχει μιά φήμη οτι τα 28 σπάνε φορτωμένα, την αναπαράγω απλώς, κάπου την είδα σε ένα free pdf με τίτλο bike touring basics αν θυμάμαι(οτι..."εμείς με τα 26άρια...τους βλέπαμε με τα 28άρια έσπαγαν ακτίνες)
Έχει λογική, αλλα σα το προσωπικό ψάξιμο, δεν είναι. Υπάρχει πολύ υλικό και στο youtube. Για το long haul μέχρι στιγμής μαθαίνω, είναι πιό εύκολο να έρθει. Το άλλο μάλλον μόνο σκελετός(Oxford),υπάρχουν και κατασκευαστές να το χτίσεις μόνος σου...ειναι μαγεία, ένας ολόκληρος κόσμος! Αλλα θέλει γνώση, "πέσιμο" και ξανασήκωμα".
Με το μήκος chainstay επίσης υπάρχει διαφορά.. Ξεκίνησα δυναμικά με ένα χρωμολένιο(που το βρήκα ο τυχεράκιας!) Tange Prestige σκελετό, ΑΤΒ! και όντως, η χρωμόλη είναι μαγεία
Ενα ανεξήγητο: πως γίνεται και η διάμετρος του τροχού του(559)είναι ακριβώς ίδιο
μήκος με τον οριζόντιο?! κάποια μαγική εξίσωση-τυπος?!

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

καλησπέρα, το ποδήλατο κατάφερα και το έστισα με την πολύτιμη βοήθεια του Columbus, και χωρίς αυτόν δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα. επίσης όλη η βοήθεια του ήταν με μηνύματα και ήταν σαν να διάβαζα το πιο καλογραμμένο εγχειρίδιο που υπάρχει. εν τέλη το ποδήλατο στήθηκε μετά από περίπου 2 μήνες και βγήκε στον δρόμο μέσα Μαΐου. από τότε και με πάνω από 1100 ανηφορικά κυρίως χιλιόμετρα έχω να πω πως το ποδήλατο το χω ερωτευτεί. πάει παντού λόγω λάστιχων-ζαντών και είναι πολύ σταθερό και άνετο. από ομορφιά δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη :p

Rapid
Εικόνα Rapid
Απών/απούσα

Marios90 wrote:
καλησπέρα, το ποδήλατο κατάφερα και το έστισα με την πολύτιμη βοήθεια του Columbus, και χωρίς αυτόν δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα. επίσης όλη η βοήθεια του ήταν με μηνύματα και ήταν σαν να διάβαζα το πιο καλογραμμένο εγχειρίδιο που υπάρχει. εν τέλη το ποδήλατο στήθηκε μετά από περίπου 2 μήνες και βγήκε στον δρόμο μέσα Μαΐου. από τότε και με πάνω από 1100 ανηφορικά κυρίως χιλιόμετρα έχω να πω πως το ποδήλατο το χω ερωτευτεί. πάει παντού λόγω λάστιχων-ζαντών και είναι πολύ σταθερό και άνετο. από ομορφιά δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη :p

Δώσε και καμμιά φωτό να δούμε

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

αυτόν τον columbus πρεπει να τον εκμεταλλευτούμε οικονομικα.
Μια εταιρεία που να κανει διαφημισεις πανω του, οπως πχ κανουν στα ταχι.
κάτι. πάει ανεκμετάλλευτος. :P

NikniS
Εικόνα NikniS
Απών/απούσα

Ανέβασε βρε καμμιά φωτό να το χαλβαδιάσουμε!

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

συγνώμη που δεν μπόρεσα χθες να ανεβάσω φωτογραφία, σας στέλνω μία φωτογραφία "ψιλοφρέσκια". αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες για εξαρτήματα κλπ μπορείτε να με ρωτήσετε
my surly disc trucker

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

FULL ON

Τουμπανο

Rapid
Εικόνα Rapid
Απών/απούσα

Marios90 wrote:
συγνώμη που δεν μπόρεσα χθες να ανεβάσω φωτογραφία, σας στέλνω μία φωτογραφία "ψιλοφρέσκια". αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες για εξαρτήματα κλπ μπορείτε να με ρωτήσετε
my surly disc trucker

Σηκώνει πολλά βάρη ε? Τί μετάδοση επέλεξες και ποιά χειριστήρια?

Marios90
Εικόνα Marios90
Απών/απούσα

frond derailleur-->shimano XT FD-M771 down swing
rear derailleur---->shimano XT RD-M770 SGS
levers--------------->shimano XT SL-M770
δισκοβραχίωνας->shimano Deore FC-M591-S Hollowtech II crankset (44-32-22)
αλυσίδα------------>shimano Ultegra/XT CN-HG93 chain
κασέτα------------->shimano CS-HG50 9-speed cassette (11-32)

είναι μια "κλασική" τουριστική μετάδοση 3Χ9 ταχυτήτων που επιλέγουν πολλοί, αξιόπιστη αλλά ταυτόχρονα και βολική για πολλά τερέν και καταστάσεις.

contact