Αναπαλαίωση Solex 3800S (1966)

83 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Sotos62
Εικόνα Sotos62
Απών/απούσα

tsouknemaniak wrote:
είμαστε μανούλες ,από το ένα θέμα στο άλλο sorry Γιώργο δώσε μας θάρρος και άλλο και στο τέλος θα πρέπει να αλλάξεις επικεφαλίδα στο θέμα,μια που αναφερθήκατε στην labretta ,είχα υποσχεθεί φωτο στον Στέλιο (kougioum)

1

Πολλή ''χόρτο'' την ταΐζεις Γιάννη,γι'αυτό...ξεδόντιασε!

Δική σου είναι?

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Καλά... κάτσε να τελειώσω το solex και θα δούμε τι θα γίνει και με την lambreda.

Solex... Απόψε λοιπόν θα δείτε την πιο απλή μεσαία τριβή που υπάρχει ή που έχω συναντήσει εγώ τουλάχιστον.
Αυτό είναι το κέλυφος της μεσαίας, το οποίο είναι ένας απλός σωλήνας χωρίς μπίλιες και ποτήρια όπου απλά τον καθαρίζεις και τον γεμίζεις γράσο.

2

......και αυτός είναι ο άξονας όπου και αυτός είναι εντελώς κυλινδρικός και έχει μόνο τις εγκοπές για τις σφήνες.

3

Αν προσέξετε στην φωτογραφία με το καβούκι τις μεσαίας, έχω περάσει στο σύρμα κάτι ροδέλες.... αυτές οι ροδέλες (χάλκινες) ''σφηνώνουν'' τον άξονα με τους βραχίονες του πετάλ για να μην παίζει η μεσαία όταν πρέπει να χρησιμοποίησής τα πετάλια, ένα πολύ απλό σύστημα που μάλλον δεν κολακεύει τον ποδηλατικό χαρακτήρα του μοτοποδηλάτου.... για περισσότερα θα το ξαναδούμε κατά την συναρμολόγηση και φυσικά στην πρώτη βόλτα.

Αυτή εδώ είναι η πεταλιέρα την οποία είχαν περάσει με μαύρη λαδομπογιά...
3

....την πέρασα με ρεμούβερ για να δω την αληθινή σκουριά της...

3

και κατόπιν την έτριψα για να γυαλίσει όσο γίνετε χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι (για την ώρα) για τα παλιά χτυπήματα που έχει.

3

Αυτά για απόψε.... αύριο αν προλάβω θα καθαρίσω και θα φωτογραφίσω το καρμπιρατέρ και κάτι σωληνάκια βενζίνης..
Καλό βράδυ.

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

ωχ άκυρο.... διπλό ποστ.

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

tsouknemaniak....αμ' την κατάλαβα την δουλειά εγώ.... ποδηλάτες-ποδηλάτες αλλά κάποιοι από εσάς τη έχετε την αμαρτία
.
.
Κανένα πρόβλημα από εμένα, όποιος θέλει ας ανεβάσει την ''βρώμικη'' δίτροχη αγάπη του σε αυτό όμως το thread πάντα.

mitsubae
Απών/απούσα

Βρώμικη και δίτροχη αγάπη δεν υπάρχει Γιώργη! Καλογυαλισμένη ναί!

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Ξέχασα να σας δείξω και αυτό........

1
2
4
7

τελικά.....γεγονός είναι πως αν έχεις μάθει να ψάχνεις για ξεχασμένα διπλοσκέλετα...το να βρεις ότι αφορά τα μοτοποδήλατα είναι παιχνιδάκι.

Sotos62
Εικόνα Sotos62
Απών/απούσα

gpiter wrote:
tsouknemaniak....αμ' την κατάλαβα την δουλειά εγώ.... ποδηλάτες-ποδηλάτες αλλά κάποιοι από εσάς τη έχετε την αμαρτία
.
.
Κανένα πρόβλημα από εμένα, όποιος θέλει ας ανεβάσει την ''βρώμικη'' δίτροχη αγάπη του σε αυτό όμως το thread πάντα.

Ποιός τη χάρη του solex σου Γιώργο που,θα περιστοιχίζεται από...Ισπανίδες χορεύτριες!

Sotos62
Εικόνα Sotos62
Απών/απούσα

gpiter wrote:
Ξέχασα να σας δείξω και αυτό........
7

.

...όπισθεν Εργοστασίου Κεράνη.

Σνιφ...τώρα όλα αυτά θάχουν γίνει...καπνός!

Sotos62
Εικόνα Sotos62
Απών/απούσα

Περίμενα πως και πως νάρθει η σημερινή μέρα.

Πήγα στο πατρικό μου και:

άνοιξα την αποθήκη,

έβγαλα τη Σπανιόλα μετά από 13 χρόνια μια βρώμικη φωτό ολόσωμη
,

και μία προσώπου,

την έκανα μπανάκι και της έβγαλα φωτό
,

και τα πατάκια της,

και το ντουλαπάκι της,

την μπαγκαζιέρα της,

μία καθαρή προσώπου,

και τέλος,μια ημίγυμνη
.

Την ξανάβαλα στην αποθήκη,τη σκέπασα μ'ένα μουσαμά και στη σέλα της έβαλα, τις κούτες με τ'ανταλλακτικά των ποδηλάτων.
Δίπλα της ξεκουράζονται τα 4 ποδηλατικά πλαίσια.

Αυτό ήταν. Ήταν για μένα μια μεγάλη ...τζούρα!

Γιώργο,σ'ευχαριστώ που μου ξανάδωσες έμπνευση και που μου παραχώρησες το νήμα σου!

Λίγο ακόμα Γιώργο!

Η μητέρα μου,αναβάτισσα,στην αυθεντική Ιταλίδα lambretta li150
.

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Kούκλα Σωτήρη, άντε με το καλό να την ξαναδούμε στους δρόμους...
SOLEX συνέχεια.....
Απόψε θα σας δείξω το καρμπιρατέρ, το οποίο είναι κάτι πολύ απλό χωρίς δεξαμενή και φλοτέρ (για αυτούς που γνωρίζουν).
2
Η ιδιομορφία στο καρμπιρατέρ είναι πως η ντίζα του γκαζιού συνδέεται με το εμπρός φρένο και έτσι όταν πατάς φρένο κόβει τις στροφές μέχρι το σημείο του ρελαντί. Έτσι όταν φρενάρεις ''κόβει'' και η δύναμη της μηχανής το όχημα ενώ όταν αφήνεις το φρένο επιταχύνει...
Στην παρακάτω φωτογραφία έχω τοποθετήσει πρόχειρα με το χέρι την ντίζα για να δείτε περίπου τι εννοώ. Η μεριά που κρατάω το σύρμα πάει στην μανέτα και η άλλη μεριά της ντίζας συνδέεται με την εμπρός δαγκάνα. Η λάμα στο επάνω μέρος είναι το λεβιεδάκι του τσοκ.
3
Απλά λείπει ένα ελατηριακι αλλά ξεχωρίζουν τα γαντζάκια που πιάνει, το ένα στο κάτω μέρος του σώματος (κάτω από την ντίζα)και το άλλο στον βραχίονα, όπου αυτό το ελατηριάκι όταν δεν πατάς φρένο ανοίγει το γκάζι.
Επίσης μου ήρθαν και ο πολλαπλασιαστής, η πομπίνα, και περιμένω τις καινούριες πλατίνες με τον πυκνωτή από Γαλλία.... αυτά στην φωτογραφία (πλατίνες) είναι τα παλιά.
6
Και εδώ είναι η σέλα όπου θα καθαριστεί και θα βαφτεί,(ο σκελετός) απλά σκέφτομαι την επένδυση να την κάνω δερμάτινη σε μια όμορφη απόχρωση που θα σκεφτώ.
5
Και τέλος το ''κουφό''..... προχθές είχα πάει σε ένα φίλο παλιό ποδηλατά ο οποίος έφτιαχνε και μηχανάκια... ή μάλλον ''μοτοσακά''. Πιάσαμε την κουβέντα για το solex και μου έφερε από ένα συρτάρι ένα ζευγάρι καινούρια πετάλια με τις δέστρες τους παρακαλώ!! Δεν μου κράτησε χρήματα καθώς όπως μου είπε είναι για τα καλορίζικα.....
6

Καλο βράδυ.

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

SOLEX συνέχεια....
Καλησπέρα και χρόνια πολλά, το Σαββάτο μιας και είχε καλή μέρα αστάρωσα τα διάφορα μέρη από το σασί αφού πρώτα το είχα σφυρηλατήσει και στοκάρει...
3
Η αλήθεια είναι πως κάποια κομμάτια, όπως το ντεπόζιτο, τα φτερά, η σχάρα και μερικά ακόμα, είχαν αρκετή ζημειά με αποτέλεσμα να με καθυστερήσουν αρκετά... επίσης εντύπωση μου έκανε το πλήθος τον κομματιών που αποτελούν αυτό το μηχανάκι πράγμα που δεν το είχα προσέξει όταν το έλυνα, αλλά το κατάλαβα καλά όταν το έτριβα, αφού φτάνει τα σας πω πως μόνο το πιρούνι αποτελείτε από 6 κομμάτια!! Στην παραπάνω φωτογραφία έχω μόνο αυτά που θέλανε σφυρηλάτηση και στοκάρισμα και όχι όλα όσα έτριψα.
Θα σας δείξω και ένα κόλπο έτσι ώστε να πλαστικοποιούμε και φτερά ακόμα και από ποδήλατα που έχουν σοβαρό πρόβλημα σκουριάς...
Είχα τραβήξει φωτογραφίες με ένα κινητό από όλες τις φάσης καθώς η φωτογραφική είχε μείνει από μπαταρία αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να τις ανεβάσω στον υπολογιστή εκτός από μία οπότε θα σας περιγράψω την διαδικασία με λόγια.
Παίρνουμε το φτερό,.... εδώ να πω πως το πίσω φτερό που έφτιαξα του έλειπαν κομμάτια και είχε μεγάλες τρύπες εκεί που πέρναγαν οι βίδες και δένει στην σχάρα. Έκοψα λοιπόν με τον δίσκο τετράγωνα τα σάπια σημεία και στην θέση τους κόλλησα με argon πάλι τετράγωνα κομμάτια καθαρής λαμαρίνας που έκοψα με λαμαρινοψάλιδο..... λίμαρα με τροχό λειάνσεως τις κολλήσης και στην συνέχεια τα στόκαρα και τα έτριψα ώστε να μην έχουν εξογκώματα ή βαθουλώματα... Μετά από το μέσα μέρος τα βούρτσισα με ηλεκτρική συρματόβουρτσα και γυαλόχαρτο καθώς η σκουριά του είχε κάνει αρκετή ζημιά και πήρα ένα παλιό πινέλο, ένα σωληνάριο μαύρης αρμόκολας (αφού θα βαφτεί μαύρο το solex) και λίγο διαλυτικό... Απλώνουμε σε διάφορα σημεία την αρμόκολα (ευνοείται πάντα από την εσωτερική πλευρά που έχει το πρόβλημα)και βουτώντας το πινέλο στο διαλυτικό (εγώ έβαλα νίτρου) απλώνουμε την κόλλα σε όλο το κάτω μέρος του φτερού. Έτσι ουσιαστικά πλαστικοποιούμε το κάτω μέρος και πλέων δεν έχει πρόβλημα με τις υγρασίες. Στην συνέχεια αφού το αφήσουμε 1-2 μέρες να στεγνώσει μπορούμε να το ασταρώσουμε και να το βάψουμε... απλά όταν βάζεις το χέρι από κάτω θα έχει άγρια υφή που φυσικά δεν μας νοιάζει αφού όπως είπαμε είναι στο κάτω μέρος. Έτσι δεν θα έχουμε πρόβλημα πια με τις υγρασίες σε αυτό το ευαίσθητο σημείο και ''παγώσαμε'' την όποια ζημιά έχει γίνει χωρίς να φαίνεται τίποτα.

Εδώ είναι και μία φωτογραφία όπου είναι τελειωμένο (δεν έχει ασταρωθεί ακόμα).... φαίνονται τα μπαλώματα λαμαρίνας.
3

Εδώ να πούμε πως μπορούμε να τα πλαστικοποιήσουμε και με άλλους τρόπους, απλά σας δείχνω έναν πολύ οικονομικό απλό, και συνάμα μπορώ να πω σχεδόν αθάνατο.
Εδώ μερικές φωτογραφίες με απλωμένα τα κομμάτια στα σύρματα για να τα ασταρώσω.........
5

και εδώ ασταρωμένα με μαύρο αστάρι...
5

Εδώ να πω πως κανονικά αποφεύγω να παίρνω ίδιο χρώμα το αστάρι με την μπογιά μιας και μετά το πρώτο χέρι μπογιάς δεν ξεχωρίζεις εύκολα που θέλει πέρασμα... αλλά με έπεισε ο φίλος που παίρνω μπογιές για την ποιότητα του συγκεκριμένου ασταριού το οποίο βγαίνει μόνο μαύρο και το χρησιμοποιούν για να βάφουν οι εταιρίες αυτοκινήτων τα ανταλλακτικά τους. Την ώρα που θα το βάφω θα στραβωθώ λίγο αλλά τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω πως θα γίνει καλή δουλειά ενάντια στην οξείδωση.... γιατί κακά τα ψέματα, δεν μπορώ να πω πως με εντυπωσίασε (για μηχανάκι) ως προς την ποιότητα της λαμαρίνας του.
.
.
.
Και μία από τον βοηθό μου την Γέκο η οποία αναγκαστικά δέθηκε καθώς ήθελε (ως συνήθως) να μου κάτσει στο σβέρκο!!
4

Αφού στέγνωσαν τα κομμάτια μεταφέρθηκαν για να μην τα πιάνει η υγρασία και κρεμάστηκαν στην αποθήκη (χωρίς να τριφτούν ακόμα)περιμένοντας την επόμενη ηλιόλουστη αργία για να βαφτούν... Όσο αυτά περιμένουν θα ετοιμάσω την μηχανή καθώς ήρθαν όλα τα ανταλλακτικά που μου έλειπαν ώστε να είναι και αυτή έτοιμη για να ''κουμπώσει'' στο solex όταν έρθει η ώρα.
Το Σάββατο θα έχω νέα και σίγουρα καλύτερες φωτογραφίες....
Καλό βράδυ...

Sotos62
Εικόνα Sotos62
Απών/απούσα

...συγχαρητήρια για τα μέχρι τώρα και καλή συνέχεια!

ΚΑΜΙΚΑΖΙ
Εικόνα ΚΑΜΙΚΑΖΙ
Απών/απούσα

γιωργο μου αρεσε ο τροπος τις παντεντας με φθηνο κοστος ανακατασκευης για τις λαμαρινες καλη ευκολια και καλη συνεχεια να εχεις..3ης χαριτομενο και τσαχπινικο φενεται το σκυλακι σου να το χαιρεσε..ειχα κι εγω 13 χρονια συντροφια θυλικο χασκι..αλλα μελανχολησε και μου επεσε απο τον 3 οροφο στο κενο..εκτοτε δεν ξανα πειρα εδω και 4 χρονια για ψυχολογικους λογους. τα δεντρακια πισω ανθησμενα τα βλεπω στο οικοπεδο λεμονιες ειναι αν τα διακρινω καλα? και πορτοκαλιες πρεπει να ειναι πρεπει να μοσχοβολανε υπεροχα το φανταζομαι.

tsouknemaniak
Εικόνα tsouknemaniak
Απών/απούσα

Γιώργο έρχονται αλκυονίδες μέρες οπότε βλέπω να προλαβαίνεις να το τελειώσεις και να έρθεις με αυτό στην κοπή της πίτας,αλλά καλό θα ήταν να ξεκινήσεις απο τις 26/1
καλη συνέχεια

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους για τα καλά σας λόγια....
Δημήτρη, (ΚΑΜΙΚΑΖΙ)εκτός από το πεκινουά της φωτογραφίας, έχω ένα χάσκι και ένα κοπριτοχάσκι και καμιά 10αρια γάτες. Δόξα το θεό δεν αισθάνεσαι ποτέ μόνος σε αυτή την αυλή ..... όλο και κάποιο σου τρίβετε στα πόδια... αυτά είναι τα καλά της εξοχής.
Solex συνέχεια......
Σήμερα μπορώ να πω πως έβγαλα αρκετή δουλειά, ήρθαν τα πράγματα από Γαλλία μπίλιες, πλατίνες, φίλτρα, τα στηρίγματα των φτερών και η μία αντένα της σχάρας που ήταν στραπατσαρισμένα και κομμένα...
Άλλαξα λοιπόν τις πλατίνες και τις ρύθμισα όπως και τον πυκνωτή επίσης άλλαξα το μπουζοκαλώδιο καθώς ήταν ξεραμένο, έβαλα καινούριο μπουζί και έτοιμος από ηλεκτρικά, τοποθέτησα και τις περιβόητες μπίλιες στην τρόμπα μια καινούρια μεμβράνη και τουλάχιστον θεωρητικά εφόσον ακόμα δεν το έχω δει στην πράξη το μοτέρ είναι έτοιμο....
Εδώ οι παλιές πλατίνες ...
2
Ξέχασα να πω πως πέρασα τον κύλινδρο, την κεφαλή, και την εξαγωγή με σπρέι μαύρο που αντέχει σε θερμοκρασίες....
2
3
3
Αυτό το έκανα γιατί ο κύλινδρος είναι το μοναδικό κομμάτι που φαίνεται όταν θα είναι δεμένο το μηχανάκι αφού όλα τα υπόλοιπα έχουν καπάκια.
Στην συνέχεια έδεσα το μοτέρ και το.... σταύρωσα, περιμένοντας όταν θα είναι έτοιμο το SOLEX για να δούμε και στην πράξη τι κάναμε....
Εδώ δεμένο και έτοιμο αποθηκεύτηκε περιμένοντας την μεγάλη στιγμή...
2

και μία από την πλευρά του καρμπιρατέρ...

6
Αυτά για απόψε, αύριο θα δούμε φωτογραφίες από το βαμμένο πλαίσιο το οποίο αποτελείται από 33 τεμάχια παρακαλώ, και αυτή την στιγμή στεγνώνει κρεμασμένο στην αποθήκη μου.....φυσικά μην με ρωτήσετε τι χρώμα αφού το συγκεκριμένο μοντέλο έβγαινε μόνο μαύρο για λόγους κόστους.
Καλό βράδυ..

ΚΑΜΙΚΑΖΙ
Εικόνα ΚΑΜΙΚΑΖΙ
Απών/απούσα

ωραια δουλεια γιωργο προσεγμενη αλλα δυσκολα θα παρεις μπρος με τη πρωτη με το που θα βαλεις μπρος να δουλεψη θα χρειαστης ρυθμιση στο καρμπυρατερ και μπορει και να χρειαστη και η πλατινα ξανα..σημερα ξεθαψα απο την αποθηκη του θειου μου ενα μοτοποδηλατο του πατερα μου που μεχρει τωρα δεν ηξερα την υπαρξη του και οτι ειταν του πατερα μου στα νιατα του μου το ειπε εχθες αν μαθω σε λιγο καιρο πως περνας φωτο στο καφενιο θα σας το βαλω για να το δειτε και θα το αρχησω κι εγω καποια στιγμη την αναπαλεωση του.

Yellow1850
Εικόνα Yellow1850
Απών/απούσα

Φαντάσου τη στιγμή που θα "σκάσει" για πρώτη φορά είναι το αποκορύφωμα! Το έχω ζήσει αρκετές φορές μετά την επισκευή κινητήρα!
Μια μικρή παρατήρηση που αφορά το "καπάκι" θα προτιμούσα να μην το είχες βάψει, γιατί "κλείνουν" οι πόροι του μετάλλου και έτσι δεν επιτρέπει την αποβολή της θερμότητας στο ποσοστό που επιβάλλεται. Μην ξεχνάς ότι είναι αερόψυκτο και ο μόνος τρόπος να μειωθεί η θερμοκρασία είναι οι ψύκτρες του. Λογικά δεν θα πρέπει να ήταν βαμμένο από το εργοστάσιο.

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

άκυρο..... διπλό ποστ

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Δημήτρη (ΚΑΜΙΚΑΖΙ)... το μηχανάκι ανέβασε το εδώ δεν έχω πρόβλημα....άλλωστε να μην γεμίσουμε το καφενείο με βενζίνες.
Το solex λοιπόν, βάφτηκε και κρεμάστηκε στην αποθήκη για να στεγνώσει με την ησυχία του...
2
3
εδώ κρεμασμένα τα μισά κομμάτια με άλλες..... ''υψηλές''παρέες.
.
3
Το Σάββατο αν έχει καλό καιρό θα αρχίσει σιγα-σιγά η συναρμολόγηση... μέσα στην εβδομάδα θα ετοιμαστούν οι ρόδες, και μετά πρέπει να παραγγείλω ακόμα κάποια πράγματα από Γαλλία, όπως π.χ λάστιχα και μπροστινό φρένο. Ειδικά το μπροστινό λάστιχο πρέπει να είναι το συγκεκριμένο και δεν κάνει οποιοδήποτε άλλο καθώς πρέπει να έχει συγκεκριμένη χάραξη ώστε να ρολάρει σωστά το ροδάκι της κίνησης..... ως προς την διάσταση φοράει 19/1,75.
Την περασμένη εβδομάδα ανακάλυψα στην αποθήκη του Ραφαηλίδη και το κορυφαίο αξεσουάρ για το ''μοτοσακό μου''....
5
Το οποίο όπως θα προσέξετε είναι μικρό, ακριβός στο μέγεθος του λιλιπούτειου φτερού του solex..... μην μου πείτε πως δεν πέτυχα λαβράκι.
Και δυο-τρία πραγματάκια ως προς την βαφή...
Εδώ είναι το ασταρωμένο ακόμα προβληματικό φτερό....
4
και εδώ η επάνω, καλή πλευρά του επίσης ασταρωμένη...
2
Σε γενικές γραμμές το solex εκτός από το σχεδόν σάπιο φτερό είχε και άλλα μικρά προβλήματα σκουριάς το οποία λύθηκαν και πλέον μπορώ να πω, πως με μια σχετική φροντίδα θα αντέξει πάρα πολλά χρόνια καθώς φρόντισα ώστε να μπουν πολύ καλά υλικά βαφής.
Έτσι λοιπόν.... έτριψα με ψιλό σφουγγαράκι πάντα βουτηγμένο στο νερό το αστάρι ώστε να φύγουν τα μπιμπίκια.
5

Αυτή είναι μια διαδικασία που πρέπει πάντα να την κάνουμε πριν βάψουμε γιατί έτσι ''πιάνει'' καλύτερα το χρώμα.
Στην συνέχεια έπλυνα καλά τα κομμάτια με νερό και σφουγγάρι ώστε να φύγουν τα υπολείμματα ........
5
.....και μετά τα σκούπισα καλά και τα άπλωσα στον ήλιο για να στεγνώσουν καλά, πριν αρχίσω το βάψιμο.
6
Ως προς το είδος της βαφής -εκτός από το ειδικό αστάρι- το πέρασα δύο καλά χέρια μαύρο μονής αυτοκινήτου μάρκας standox το οποίο ο χρωματοπώλης το ενίσχυσε με εξτρά βερνίκι,και από ότι μου είπε ο ίδιος, με τον οποίο είμαστε φίλοι και μπορώ να πω πως με προσέχει ιδιαίτερα καθώς ψιλογουστάρει και αυτός τα παλιά, σε αυτό το χρώμα δίνουν εγγύηση στα αυτοκίνητα 6-7 χρόνια τα οποία είναι εκτεθειμένα στον ήλιο και στην βροχή.

Αυτά για την ώρα... μάλλον τα επόμενα νέα από το solex θα αργήσουν,οπότε μέχρι εκείνη την ώρα αν κάποιος θέλει να παρουσιάσει κάτι εκτός ποδηλάτου μπορεί να το κάνει σε αυτό τον χώρο.
Καλό βράδυ

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Yellow1850 wrote:
Φαντάσου τη στιγμή που θα "σκάσει" για πρώτη φορά είναι το αποκορύφωμα! Το έχω ζήσει αρκετές φορές μετά την επισκευή κινητήρα!
Μια μικρή παρατήρηση που αφορά το "καπάκι" θα προτιμούσα να μην το είχες βάψει, γιατί "κλείνουν" οι πόροι του μετάλλου και έτσι δεν επιτρέπει την αποβολή της θερμότητας στο ποσοστό που επιβάλλεται. Μην ξεχνάς ότι είναι αερόψυκτο και ο μόνος τρόπος να μειωθεί η θερμοκρασία είναι οι ψύκτρες του. Λογικά δεν θα πρέπει να ήταν βαμμένο από το εργοστάσιο.

Δημήτρη λογικό, μπορεί να έχεις δίκιο.... αλλά και το εργοστασιακό είναι βαμμένο μαύρο, καθώς ταιριάζει με τα καπάκια του, εντούτοις δεν νομίζω πως θα αντιμετωπίσω πρόβλημα γιατί είναι πολύ ελαφρά περασμένο, καθώς αισθητικά (και όχι γιατί σκέφτηκα αυτό που σωστά γράφεις) δεν ήθελα να το μπουκώσω και να φαίνεται άσχημα καθώς η κεφαλή όπως και ο κύλινδρος είναι σε περίοπτη θέση.
Ως προς το πρώτο σκάσιμο...-μιας και ουσιαστικά είναι η πρώτη μου επαφή- το περιμένω πως και πως,... για να καταλάβεις εχθές δοκίμασα τον πολλαπλασιαστή και το μπουζοκαλώδιο.... με το που γύρισα το βολάν μερικές στροφές μου έριξε κάτι χτυπήματα το ρεύμα..... άστα να πάνε!! Δεν ξέρεις πόσο το ευχαριστήθηκα

Yellow1850
Εικόνα Yellow1850
Απών/απούσα

gpiter wrote:
Ως προς το πρώτο σκάσιμο...-μιας και ουσιαστικά είναι η πρώτη μου επαφή- το περιμένω πως και πως,... για να καταλάβεις εχθές δοκίμασα τον πολλαπλασιαστή και το μπουζοκαλώδιο.... με το που γύρισα το βολάν μερικές στροφές μου έριξε κάτι χτυπήματα το ρεύμα..... άστα να πάνε!! Δεν ξέρεις πόσο το ευχαριστήθηκα

Φαντάσου να το είχες τσεκάρει με τη γλώσσα όπως τις 9v μπαταρίες!!
Για το καπάκι πάω πάσο, αλλά κοίτα και το λινκ γιατι είναι όλα άβαφα;; Είναι μεταγενέστερα;

https://www.google.gr/search?q=solex+3800s+engine&hl=el&tbo=d&source=lnm...

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Έχεις δίκιο το θυμόμουν όλο μαύρο το μπλοκ και δεν πρόσεξα ότι η κεφαλή ήταν άβαφη... στο δικό μου βέβαια αν δεις τις φωτογραφίες του ''καφενείου'' την βρήκα βαμμένη, οπότε θα το διορθώσουμε.

Yellow1850
Εικόνα Yellow1850
Απών/απούσα

gpiter wrote:
Έχεις δίκιο το θυμόμουν όλο μαύρο το μπλοκ και δεν πρόσεξα ότι η κεφαλή ήταν άβαφη... στο δικό μου βέβαια αν δεις τις φωτογραφίες του ''καφενείου'' την βρήκα βαμμένη, οπότε θα το διορθώσουμε.

...αν αποφασίσεις να το λύσεις για το αποχρωματίσεις, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις φλάτζες (αν έχεις σφίξει τα μπουζόνια ή μπουλόνια στα σωστἀ κιλά), κάνε cross check με κάποιον τεχνικό, μπορεί να έχουν "πατήσει"(σε αυτή την περίπτωση αν έχεις σφίξει στο max, όταν λύσεις και ξαναδέσεις μπορεί να σου κάψει φλάτζα), αλλά ίσως και να μην υπάρχει πρόβλημα. Θυμήσου ότι η φλάτζα καπακιού συνήθως βρέχεται με λίγο λάδι κινητήρα ή κάποιο άλλο κατάλληλο παράγωγο πετρελαίου - ποτέ κόλλα - πριν τοποθετηθεί για να μην καεί και να πατήσει καλύτερα (ρώτα τεχνικό)

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Mάλλον δεν θα το πειράξω καθόλου, εξάλλου στα χέρια μου δεν πρόκειται να ανεβάσει ποτέ θερμοκρασία τόση ώστε να κολλήσει από τον ελαφρύ χρωματισμό της κεφαλής. Δεν νομίζω ότι θα είχε πρόβλημα στην φλάτζα -εξάλου είναι και φτηνές- αλλά καλό είναι -νομίζω- να μην την ανοιγοκλείνεις συνέχεια την κεφαλή.

Yellow1850
Εικόνα Yellow1850
Απών/απούσα

gpiter wrote:
αλλά καλό είναι -νομίζω- να μην την ανοιγοκλείνεις συνέχεια την κεφαλή.

...στις υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού.
Πρέπει να αποφεύγεται το άνοιγμα ειδικά όταν έχει λειτουγήσει γιατι τεντώνουν τα μπουζόνια/μπουλόνια (αυξάνεται το μήκος και μειώνεται το πάχος τους κατά το σφίξιμο του καπακιού, γι αυτό το λόγο χρειάζονται συχνές αλλαγές, όπως ορίζει το κατασκευαστής εφόσον λυθεί), επίσης ενδέχεται να χρειαστεί μια λείανση στο καπάκι, ένα χάϊδεμα όπως λέμε. Αν πάει για λείανση επανειλημμένα θα κατέβει, θα θερμαίνεται και καίει φλάτζες ευκολότερα, λόγω το μειωμένου πλεόν χώρου καύσης του κινητήρα και της αυξημένης συμπίεσης. Επομένως και συνιστάται αλλαγή, λύσεις όπως ovesize φλάτζες καλό είναι να αποφεύγονται.

ΚΑΜΙΚΑΖΙ
Εικόνα ΚΑΜΙΚΑΖΙ
Απών/απούσα

οντος γιωργο με ΄΄υψηλες παρεες'' ειναι στην αποθηκη σου.αν βλεπω καλα με raleigh μονοσκελετο? με στεφανια κρεμασμενα και ζαντες κομπλε που δεν νομηζω να ειναι κινεζικες! σκελετους απο ποδηλατα ενας ΄΄θυσαυρος΄΄ειναι αυτη η αποθηκη σου μπραβο ρε γιωργο να εισαι καλλα και να την εχεις παντα γεματη..και..να την κλειδωνης καλα..! γιατι..δυσκολα τα χρονια.

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Λοιπόν όταν είναι βράδυ, και είσαι ξάπλα στην πολυθρόνα και την πιο μικρή δουλειά την βλέπεις με άλλο μάτι.... μάλλον αυτός ήταν και ο λόγος που έγραψα πως θα αφήσω έτσι την κεφαλή. Σήμερα το μεσημέρι που γύρισα ρουτινιασμένος από την δουλειά έπιασα και αποχρωμάτισα την κεφαλή γιατί βασικά δεν μου άρεσε να μην είναι σαν το πρωτότυπο, όχι πως φυσικά δεν έχει απόλυτο δίκιο ο Δημήτρης για τα καλοκαίρια και τις υψηλές θερμοκρασίες, αλλά από την στιγμή που το παρατήρησα δεν μου καθόταν πια καλά στο μάτι...
Ιδού λοιπόν τώρα είμαστε έτοιμοι....
5
Οκ, κακιά πεθερά? (Υellow)
Δημήτρη (ΚΑΜΙΚΑΖΙ) ευτυχώς είμαι από τους τυχερούς που δεν έχουν αναγκαστεί ακόμα να χρησιμοποιήσουν ινδικοκινέζικα ανταλλακτικά και ειδικά στεφάνια και κέντρα.

Yellow1850
Εικόνα Yellow1850
Απών/απούσα

gpiter wrote:

Ιδού λοιπόν τώρα είμαστε έτοιμοι....
5
Οκ, κακιά πεθερά? (Υellow)

Πςςςς μέγκλα Γιώργη, ούτε δικό του νάταν! Είδες που σου βρήκα δουλειά μια και δεν είχες τίποτα να κάνεις;;

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Το Σάββατο έδεσα το solex σχεδόν όλο... και γράφω σχεδόν γιατί περιμένω κάτι ψιλοπράγματα από Γαλλία όπως είναι το εμπρός φρένο που πάει πακέτο με το πίσω κομμάτι του φτερού, αλλά και κάτι ακόμα λεπτομέρειες. Την Κυριακή έβαλα εμπρός και το μοτέρ το οποίο μετά από ακόμα μια ρύθμιση στις πλατίνες δούλεψε ρολόι μετά από πολλά χρόνια..... η χαρά απερίγραπτη!! φυσικά ακολούθησε μίνι πάρτι στην αυλή μου με τσίπουρα και ποικιλίες....

Φωτογραφίες θα ανεβάσω αργότερα όταν θα είναι εντελώς ολοκληρωμένο μαζί με τα όποια συμπεράσματα από αυτή την εμπειρία..

Sotos62
Εικόνα Sotos62
Απών/απούσα

Σήμερα το πρωί μούδωσε η θεία μου μια φωτό που ξετρύπωσε απ το οικογενειακό τους άλμπουμ.

Τραβηγμένη προ εικοσαετίας ( και βάλε ),καμαρώνω σα γύφτικο σκεπάρνι για το νέο μου απόκτημα, μια BMW,R26.

Αγοράσθηκε στις 14/02/92 και πήρε τ'όνομα ( τι άλλο? ) Βαλεντίνα

Για την ανάρτηση της φωτό δε φταίω εγώ αλλά, ο 502 Bad gateway που ανεβάζει ότι του κατεβάσει το τσερβέλο!

Uploaded with ImageShack.us