linux suse 11.1

52 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
GeorgeHH
Απών/απούσα

Παιδιά εδω και λίγες μέρες έχω βάλει suse linux 11.1 ενα θα πω είναι απίστευτα,βέβαια θέλουν και αυτά το χρόνο τους και την υπομονή τους.

ΠΕΤΑΧΤΕ ΤΑ WINDOWS

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
thomson
Απών/απούσα

Πλέον οι περισσότερες διανομές είναι πολύ καλές. Και συνέχεια βελτιώνονται. Δεν υπάρχει επιστροφή πιστεύω, πλησιάζει ο καιρός που το πιγκουϊνάκι θα γίνει mainstream!
Εγώ θα πρότεινα στους νέους Ubuntu γιατί το ελληνικό φόρουμ είναι πολύ καλό και μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο σε αρχάριους (και μη). Καλά το αγγλικό φόρουμ δεν το συζητάμε, 773.589 μέλη παρακαλώ.. Άντε και στα δικά μας! Αλήθεια εμείς πόσα μέλη έχουμε;

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Καλό είναι αρκεί να μην σου στείλουν περίεργα Excel από Office 2007 γιατί θα χάσει μπάλα το Open Office. Γενικά είναι καλό για να κάνεις χαβαλέ, internet, multimedia κλπ. Βολεύει σε εταιρίες με dummy χρήστες όπου το μόνο που κάνουν είναι να πατάνε 2 κουμπιά αλλά μέχρι εκεί.

Εγώ πάντως έκανα τη δεύτερη απόπειρα (πρώτη το 2006) να βάλω διάφορες εκδόσεις linux στο 4 χρόνων pc μου αλλά είχα τα ίδια προβλήματα που είχα και το 2006 (δεν 5.1 ήχος, κομπλάρει στο install όταν έχω 2 sata επάνω κλπ) οπότε τα παράτησα. Ακόμα και το Ubuntu δεν μπόρεσε να εγκατασταθεί και ήταν το μόνο που μου είχε δουλέψει κάπως καλά....

Γενικά σε pre-installed συστήματα παίζει μια χαρά καθώς είναι κομμένο και ραμένο για το μηχάνημα που αγοράζεις. Στις περιπτώσεις που το κατεβάζεις για να το βάλεις σε ξέμπαρκο μηχάνημα τότε είναι ό,τι σου κάτσει. Μπορεί να παίξουν τα πάντα αλλά μπορεί να μην σε βγάλει ούτε στο menu της εγκατάστασης.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Υπάρχει επιτέλους κάποιο ξεκάθαρο documentation για κάποιον που θέλει να μάθει το συγκεκριμένο, και πού είναι το ρημάδι; Το κόστος της ελευθερίας είναι συνήθως το "τρέχα γύρευε": δεν θέλω να φάω άλλη μισή ζωή να μάθω το Linux, δεν έχω ζωές για πέταμα.

Όσο για το "πετάχτε τα windows", ευχαριστώ που με έκανες και γέλασα. Όποιος τα ξέρει, δεν τα πετά με τίποτα.

athannikos
Απών/απούσα

δοκίμασα τα linux !!!! θα τα ξαναδοκιμασω παλι στην επόμενη ζωή...

το λειτουργικο πρεπει να ειναι αυτο που λεει το ονομα του...δεν μπορει να χρειαζεσαι το 99% του χρονου της δουλειας σου για να το κανεις να δουλεψει, και δουλεια να κανεις μονο για το 1% του χρονου που σου απομένει...

δεν λεω οτι τα windows xp (για τα vista ουτε λογος, ειναι αθλια..)ειναι το τελειο λειτουργικό...αλλα τουλαχιστον δουλεύουν αμεσως...
θα προτιμησω τελικα μαλλον τα mac... (μπαινουν και σε κανονικα pc, για οσους εχουν πολλη ορεξη...)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

τα linux είναι για ιδιαίτερες περιπτώσεις
γιατι όπως και να το κάνουμε στο σπίτι θέλουμε ευκολία
δλδ να δούμε μια μαμακία σε ένα περιοδικό και απλά να την φορτώσουμε
και όχι δεν είναι συμβατό με εκείνο ή δεν είναι συμβατό με το άλλο
ή αλλάζω κάρτα και άντε βρες οδηγούς καινούργιους
και άσε που αν φορτώσεις τις υπηρεσίες που έχουν πάνω τα windows θα σέρνονται το ίδιο και τα linux
ή αν απελευθερώσεις υπηρεσίες από τα windows θα πηγαίνουν το ίδιο καλά και σταθερά
το πρόβλημα στα pc και εκεί είναι η διαφορά τους
είναι στο κατά πόσο εκμεταλλεύεσαι το hardware
πράγμα που μόνο η mac το έχει καταφέρει
είναι νομίζω και από τις λίγες εταιρίες που έχουν risc επεξεργαστές
το θέμα είναι να εκμεταλλευόμαστε την τεχνολογία για να κάνουμε σωστά την δουλειά μας είτε έχουμε windows είτε έχουμε linux :D

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Τα καινούργια Mac φοράνε Intel πάντως :)

thomson
Απών/απούσα

@Eaglos
Πρέπει να είναι πολύ καιρός από την τελευταία σου απόπειρα.
Έχω dual-boot windowsxp και debian. Μου έστειλε ένας καθηγητής αρχείο κειμένου docx (από office 2007) το office2003 που έχω δεν το άνοιξε!!!!! To openoffice όμως το άνοιξε μια χαρά.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δώσω τα λεφτά μου σε μια εταιρία που βγάζει μεν ένα καλό προϊόν (στο office αναφέρομαι όχι στα windows) αλλά δε φροντίζει για backward compatibility για να σε στέλνει συνέχεια στο ταμείο. Μη μας περνάν και για μαλάκες.

@athannikos
Για μένα ευκολία είναι να έχω έναν υπολογιστή ο οποίος δεν "παλιώνει" και δε σέρνεται με τον καιρό και με τη χρήση. Ακριβώς γιατί τον χρειάζομαι μόνο για δουλειά. Και αν έπρεπε να κάνω φορμάτ κάθε 3 μήνες για να συνέρχεται δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.
Mετά το φορμάτ έχω να περάσω κι άλλα 42 προγράμματα! Τι κατάφερα; Μισή ώρα μετά το φορμάτ και ήδη σερνόταν..!!
Αν για κάποιους αυτό μοιάζει με ευκολία πάσο.

Toby
Απών/απούσα

Έχω προσπαθήσει ένα σωρό φορές να εγκαταστήσω και να δουλέψω με το Linux. Τελικά το θέμα είναι ότι για εμένα δεν κάνει. Γιατί αν θέλει κανείς απλά να στείλει τα email του και να γράψει κανένα κειμενάκι όλα καλά. Όταν αποφασίσεις ότι θέλεις να βάλεις κομμάτια στο ipod ή να συγχρονίσεις το κινητό σου, τότε αρχίζει η κόλαση. Αν στα windows προσέχεις τι βάζεις και τα συντηρείς καλά είναι πολύ παραγωγικά. Άμα βάζεις βγάζεις...

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Πιάσε ένα σκληρό, κάνε μια εγκατάσταση, μαζί με τις 42 εφαρμογές σου, κι άλλες ακόμα αν θες, και κράτα τον στην άκρη. Κάθε φορά που θα έχεις πρόβλημα, τον φοράς master (boot) με τον άλλο slave, copy partition (όσα partitions έχεις, υπάρχουν και free εργαλεία) στον κανονικό σου HDD και σε 20 λεπτά έφυγες σφαίρα. Αν έχεις SATA, ακόμα πιο εύκολα.

Λύσεις υπάρχουν. Πάντα ο παράγοντας Χρήστης είναι πιο σημαντικός από τον παράγοντα Μηχάνημα. ;-)

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

συγχαιρετήρια! Το λίνουξ είναι το καλύτερο λειτουργικό σύστημα να υπάρχει :-)
όλη η υπομονή που θέλει αξίζει...
όλα τα καλά

djapal
Εικόνα djapal
Απών/απούσα

αλλά σε dual boot (πρώην triple) με win xp, όταν καμιά φορά ξεκινάω suse 11.1, ξεκινά με την κονσόλα και πρέπει να μπω και να δώσω startx για να ξεκινήσει το Kde.
Δεν ξέρω τι κουφά είναι αυτά.
Τεσπα το Linux υπάρχει για το winehq cvs repository update Μια και μερικά αρχεία στο ReactOS γίνονται autosync από εκείνα του winehq :)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

για αυτούς που θέλουν να παίξουν υπάρχει και το vmware
φοβερό software
:D
όσο για το linux για να πεις να το στήσεις σωστά πρέπει να ασχοληθείς κάνα 2-3 χρονάκια :D

GeorgeHH
Απών/απούσα

Πάντως στην έκδοση 11.1 έχει σχεδών όλα τα προγράμματα που χρειάζεσαι απο open office μέχρι επεξεργαστές εικόνας κλπ,μην ξεχνάμε οτι τόσα χρόνια προχωράει απο τους απλούς χρήστες που το επεκτείνουν,το να μας πουλάει μια microsoft ενα λειτουργικό που είναι ευάλωτο σε ιούς σέρνεται αρκετές φορές 100-200 ευρώ για μια απλή έκδοση sorry αλλά δε θα πάρω ούτε καν πειρατικό ρε παιδιά δεν αξίζει πια,δε λέω θα ξοδέψεις χρόνο να τα μάθεις τα linux ,ούτε τα windows τα ήξερες απο την αρχή

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

τα windows για να μην τα δουλέψει κάποιος πρέπει να είναι παντελώς ηλίθιος
για τα linux δεν ισχύει κάτι τέτοιο
λόγο του ότι είναι φιλοσοφίας open source θέλει παίδεμα και προσπάθεια

babis
Απών/απούσα

Το Ubuntu είναι κλάσεις ανώτερο σε ευχρηστία, ασφάλεια και τεχνολογική αρτιότητα από τα (καημένα τα)Windows. Απλά σύνδεσε ένα ποντίκι, ένα πληκτρολόγιο κλπ σε υπολογιστή με Windows και σε ένα με Linux. Στα Windows μετά από 2 λεπτά μηνυμάτων για drivers ίσως λειτουργήσει η συσκευή. Στο Ubuntu απλά παίζει ακαριαία.
Επίσης, ένα Ubuntu εγκαθίσταται πολύ εύκολα κι έχει κατευθείαν το τυπικό λογισμικό που χρειάζεται κάποιος. Ακόμα, είναι πλήρες εξελληνισμένο. Κι όταν λέμε πλήρες εννοούμε πλήρες κι όχι ημίμετρα όπως στα Windows. Από τη στιγμή που επιλέξει κάποιος ελληνικά (είτε κατά την εγκατάσταση είτε αργότερα) αυτόματα έχεις ελληνικό ορθογράφο, ελληνικό Open Office, ελληνικό Firexfox, ελληνικά τα περισσότερα προγράμματα του Gnome, ελληνικές γραμματοσειρές κλπ κλπ κλπ.

GeorgeHH
Απών/απούσα

Ναι βασικά υποστηρίζουν το πρότυπο plug and play εγω πάντως δεν έχω κάνει καμία εγκατάσταση σε περιφερειακά και δεν έχω κάποιο πρόβλημα

babis
Απών/απούσα

plannet wrote:

όσο για το linux για να πεις να το στήσεις σωστά πρέπει να ασχοληθείς κάνα 2-3 χρονάκια :D

Πιστεύω ότι πρέπει να έχει περάσει καιρός από την τελευταία φορά που το επιχείρησες. Τα πράγματα έχουν αλλάξει δραματικά. Μπορείς από εδώ να κατεβάσεις το Ubuntu. Δε χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση. Απλά "κάψε" το CD και εκίνησε τον υπολογιστή σου στο Ubuntu (LiveCD: το λειτουργικό φορτώνεται από το CD και δεν εγκαθίσταται στο σκληρό δίσκο). Στοιχηματίζω ότι θα αλλάξεις γνώμη.

babis
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Καλό είναι αρκεί να μην σου στείλουν περίεργα Excel από Office 2007 γιατί θα χάσει μπάλα το Open Office. Γενικά είναι καλό για να κάνεις χαβαλέ, internet, multimedia κλπ. Βολεύει σε εταιρίες με dummy χρήστες όπου το μόνο που κάνουν είναι να πατάνε 2 κουμπιά αλλά μέχρι εκεί.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Όλα τα μεγάλα ή κρίσιμα συστήματα βασίζονται στο Unix και στο Linux και σε ελάχιστες περίπτωσεις στα Windows. Μόνο στην αγορά των desktops, ακόμα κρατάει το λογισμικό της Microsoft. Μετά όμως τα τραγικά λάθη της (λέγε Windows Vista) ελπίζω η κατάσταση να αλλάξει.

Τα Windows βολεύουν σε εταιρίες με dummy χρήστες όπου το μόνο που κάνουν είναι να πατάνε 2 κουμπιά αλλά μέχρι εκεί.

djapal
Εικόνα djapal
Απών/απούσα

babis wrote:

Τα Windows βολεύουν σε εταιρίες με dummy χρήστες όπου το μόνο που κάνουν είναι να πατάνε 2 κουμπιά αλλά μέχρι εκεί.

Ψιλοάκυρη απάντηση αυτή. Τεσπα

babis
Απών/απούσα

djapal wrote:
babis wrote:

Τα Windows βολεύουν σε εταιρίες με dummy χρήστες όπου το μόνο που κάνουν είναι να πατάνε 2 κουμπιά αλλά μέχρι εκεί.

Ψιλοάκυρη απάντηση αυτή. Τεσπα


Έχεις δίκιο

psipsinel
Απών/απούσα

εγκαταστάσεις linux (debian,ubuntu, suse, mandrake klp) και μια φορά μόνο παιδεύτηκα, όταν τα φόρτωνα σε ένα φορητό υπολογιστή που ήταν τίγκα στην "καινουργίλα) και δεν είχαν βγει ακόμα οι free drivers .

Αλλά μια που μιλάμε για ευχρηστία, ας υπολογίσουμε και κάθε πότε πρέπει να κάνετε format στο δίσκο του "απλού χρήστη" γιατί έχει γεμίσε ιούς και trojan στα φοβερά και τρομερά παράθυρα . Και μετά φτου και ξανά εγκατάσταση.

Είναι βέβαια αλήθεια πως αρκετά προγράμματα win δεν παίζουν σε Linux (για αυτό βέβαια δεν φταίει το linux) αλλά υπάρχει το dual boot και το vmware . Και επιπλέον, όσο ο κόσμος τα ζητάει, τόσο θα προσαρμόζονται και στην πλατφόρμα αυτή.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Η τελευταία απόπειρα εγινε προχθές. Δοκίμασα Kubuntu και Sabayon και απλά δεν δούλεψε κανένα. Το Kubuntu φρίκαρε όταν έβλεπε 2 sata και κόλλαγε, το Sabayon έτρεχε το Live (φυσικά δεν είχα 5.1 ήχο) περιβάλλον αλλά μόλις πάταγες install κόλλαγε στα sata modules. Μιλάμε για PC του 2005 οπότε ούτε τεχνολογία αιχμής ούτε τίποτα, τα ίδια προβλήματα που είχα την τελευταία φορά, τα ίδια είχα και τώρα.

Επομένως συνεχίζω να υποστηρίζω ότι αν σου κάτσει είσαι οκ αλλά αν δεν σου κάτσει άστο. Για παράδειγμα ένας συνάδελφος προσπαθούσε απεγνωσμένα να περάσει όποιο linux σε καινούργιο pc με ddr3, τελευταία ATI και τέτοια αλλά ούτε στο αρχικό post screen δεν τον πήγαινε. Από την άλλη ένας άλλος έχει και στο laptop του αλλά και στη δουλειά του Ubuntu και απλά φορτώνει σε virtual machine winXP όποτε τα χρειάζεται. Φυσικά του βγήκε το λάδι για να το στήσει :)

Για το .docx έχει βγάλει converter plug in η Microsoft, το εγκαθιστάς και ανοίγεις τα docx με παλαιότερο Office. Από την άλλη μπορείς να πεις στον καθηγητή του να αλλάξει το default save σε .doc.

Για το Open Office άστο, εδώ και 2.5 χρόνια το έχω περάσει σε καμιά 80άρα χρήστες στην εταιρία που δουλεύω και σου λέω 100% ότι δεν παίζει καλά. Σε απλά πραγματάκια είναι οκ και η μετατροπή γίνεται καλά αλλά μόλις ανοίγει φορτωμένα κείμενα με περίεργα features τότε τα βγάζει στο περίπου. Όσο για το αντίστοιχο excel σε όσους "power users" το έβαλα μου το επέστεψαν πίσω. Ούτε οι εξισώσεις έπαιζαν καλά ούτε κάτι άλλα περίεργα που τους έστελναν.

Κάθε μέρα σχεδόν ασχολούμαι με καταστάσεις του στυλ "μου έστειλα το Χ από MS Office και κοίτα πως μου τα βγάζει ενώ στο άλλο PC με MS Office τα βγάζει κανονικα"..... Για Access δεν το συζητάω καν :) Tα πράγματα θα γίνουν κάπως καλύτερα για το Open office μόλις η Microsoft υποστηρίξει open office format.

Τώρα περιμένω την νέα έκδοση του PCLinuxOS η οποία είχε δουλέψει στο παρελθόν, χωρίς 5.1 ήχο φυσικα :P μην τα θέλω και όλα δικά μου, on board κάρτα είναι αυτή :)

Hercha
Απών/απούσα

Τα πράγματα πραγματικά άλλαξαν άρδην και τα αναθεματισμένα (Ubuntu, suse, debian...) δουλεύουν σχεδόν άψογα... Μια δοκιμή θα σας πείσει.

Και μην ξεχνάτε unix = by default virus free OS.

Thumbs up for babis and psipsinel!!!

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Μια ερώτηση προς εσάς που ξέρετε linux. Είμαι φανατικός οπαδός των portable: έχω π.χ. το mail μου στο φλασάκι μου, και το τρέχω σε όποιο PC σε φίλο, internet-cafe, γιατί ταξιδεύω και μετακινούμαι άνετα χωρίς να κουβαλάω υπολογιστή. Υπάρχουν τέτοια κόλπα στο linux;

saridakis
Απών/απούσα

Συνάδελφοι, συν-ποδηλάτες,

ως πάρα πολύ παλιός στο χώρο της Πληροφορικής (πιο παλιός, δεν γίνεται) κι αφού έχω δουλέψει με ό,τι λειτουργικό έχει κυκλοφορήσει (από cp/m μέχρι apple II και IBM os/400, και βεβαίως ό,τι κυκλοφόρησε σε πλατφόρμα pc μέχρι σήμερα), επιτρέψτε μου να σας πω δυο-τρεις κουβέντες:

1. Ο πυρήνας του Linux έχει βελτιωθεί τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια, που πραγματικά δεν υστερεί σε λειτουργικότητα απέναντι σε καμία από τις άλλες δύο κύριες πλατφόρμες στα προσωπικά συστήματα (Win, MacOS).
2. Οι διάφορες διανομές έχουν του Linux έχουν και σημεία υπεροχής και υστέρησης, αλλά γενικά είναι όλες σε πάρα πολύ καλό επίπεδο.
3. Όπως και κάθε υπολογιστικό σύστημα, έτσι και το Linux -ανεξαρτήτως διανομής, χρειάζεται κάποιο χρόνο εξοικείωσης. Πολύ λιγότερο πάντως από πλατφόρμες όπως Win, όπου αν ξύσει κάποιος την επιφάνεια και αναγκαστεί να μπει στα ενδότερα (π.χ. μητρώο, api, κ.λπ. ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ).
4. Είναι αλήθεια πως, αν κάποιος θέλει state of the art υλικό για να παίζει π.χ. εξωτικά παιχνίδια, εκεί τα πράγματα είναι πιο εύκολα στα windows, μιας και οι εταιρείες λογισμικού επενδύουν -λογικά- στην πλατφόρμα στην οποία πουλούν και αναπτύσσουν οδηγούς, patches, κ.λπ.
5. Στις βασικές εφαρμογές γραφείου, στο διαδίκτυο και στο επίπεδο του προγραμματισμού, όμως, το Linux, ανεξαρτήτως διανομής, είναι σε απόλυτα μεγέθη το μόνο λειτουργικό στο οποίο ο χρήστης έχει έλεγχο και λειτουργικές δυνατότητες μέχρι εκεί που φτάνει το μυαλό του. Αυτή είναι η έννοια του ανοικτού κώδικα! Η καμπύλη εκμάθησης, και εδώ, λειτουργεί. Αλλά μην ισχυριστεί κανείς πως αυτό δεν ισχύει στα Windows, γιατί θα τον στείλω να μου εξηγήσει το resource kit του Office 2007. Παρεπιμπτόντως: έχει προσπαθήσει κανείς να το μάθει αν γνώριζε ήδη την προηγούμενη έκδοση του προγράμματος; Και γιατί ο χρήστης θα πρέπει να δαπανά συνεχώς ενέργεια και χρόνο από τη ζωή του για να μαθαίνει εξ αρχής νέους τρόπους για να κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα με αυτά που έκανε και πριν από 20 χρόνια; Για να δικαιολογεί η κάθε Microsoft την ύπαρξή της;
6. Η όλη λειτουργική δομή του Unix (και του Linux) στο επίπεδο της διαχείρισης των αρχείων (μην ξεχνιόμαστε: αυτή είναι η βασική λειτουργία ενός λειτουργικού συστήματος) είναι απείρως ασφαλέστερη και απλούστερη των κάθε λογής fat, ntfs, vfat, κ.ο.κ. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που ένα μηχάνημα με εγκατάσταση linux λειτουργεί με τον ίδιο βαθμό απόδοσης, όσος χρόνος κι αν περάσει. Το αυτό ισχύει και στο macos, όχι όμως και στα windows, που επιβαρύνονται με την πάροδο του χρόνου λόγω εγγενών αδυναμιών.
7. Το βέλτιστο και πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό σήμερα είναι το MacOS (που βασίζεται και αυτό στον πυρήνα του Linux - στην ουσία πρόκειται για μία εκλεπτυσμένη εμπορική διανομή του Linux), με τη διαφορά ότι δεν είναι ανοικτού κώδικα, η διαχείριση των πόρων του υλικού γίνεται με proprietary τρόπο και ως εκ τούτου δεν υπάρχουν open source και freeware εφαρμογές στον ίδιο βαθμό που υπάρχουν για τις δωρεάν διανομές του Linux. Επίσης, τα συστήματα Mac πάσχουν στην Ελλάδα στο επίπεδο της υποστήριξής τους, εδώ και αρκετά χρόνια. Είχα την τύχη να είμαι από τους πρώτους χρήστες Macintosh 128 (πριν και από τον Plus ακόμη, που έγραψε εποχή) κι έχω παρακολουθήσει από πολύ κοντά ό,τι είχε να κάνει με την ανάπτυξη και υποστήριξη του λειτουργικού και της όλης πλατφόρμας. Δυστυχώς, η Ελλάδα δεν συγκαταλέγεται ανάμεσα στα λαμπρά παραδείγματα υποστήριξης (κι εν τέλει σχέσης κόστους/ωφέλειας) της συγκεκριμένης πλατφόρμας, αν και τα πράγματα παλιά (πολύ παλιά) δεν ήταν καθόλου έτσι.

Για να μην σας κουράζω άλλο, μια συμβουλή (καθότι και γηραιότερος των περισσοτέρων, εικάζω):

Χαρείτε τη ζωή, βγείτε στον κόσμο και γνωρίστε τον με ένα (και δύο, και πολλά!) ποδήλατα! Οι υπολογιστές είναι απλές μηχανές, όπως η τηλεόραση, το κινητό ή ο φούρνος μικροκυμάτων. Δε νομίζω ότι κανείς από εμάς στενοχωριέται ιδιαιτέρως π.χ. για το πλήθος των πλήκτρων στο ψυγείο ή τις δυνατές λειτουργίες που επιτυγχάνονται με συγκεκριμένους συνδυασμούς. Αρκεί να κάνουν, όλα αυτά, τη δουλειά τους, να κοστίζουν λίγο και να μην χαλάνε. Μην μασάτε λοιπόν. Αν το καλοσκεφθείτε, στον ΗΥ κάνουμε σήμερα ό,τι κάναμε και πριν από δέκα χρόνια (για να μην πω είκοσι). Γιατί άραγε στο μεταξύ έχουμε αλλάξει τρεις και πέντε φορές υπολογιστή, πληρώσει πέντε και δέκα φορές τα προγράμματά τους και -κυρίως- αναλώσει χιλιάδες ώρες από τη ζωή μας για να τα "μαθαίνουμε"; Μήπως όλη αυτή η ιστορία συντηρεί τη διαδικασία των υπερκερδών των πολυεθνικών εταιρειών υλικού και λογισμικού;

ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Ωραίος!

thomson
Απών/απούσα

Σωστά τα λες saridaki αλλά δε νομίζω ότι ο πυρήνας του mac βασίζεται στον πυρήνα του linux. Nομίζω στηρίζεται περισσότερο σε bsd και σκέτο unix μαζί με τις μόντες που του έχει κάνει η apple. Αλλά αφού είναι closed source δε θα μάθουμε και ποτέ πως ακριβώς δουλεύει.
Για μένα αυτή είναι η μεγάλη μαγκιά του ανοιχτού λογισμικού. Δεν κρύβει τα ελαττώματα του αλλά τα βγάζει στη φόρα.

psipsinel
Απών/απούσα

eaglos, δοκίμασες να βάλεις κανένα post στα LinuxQuestions.org ή στο http://www.debianhelp.org/ ?

Κατά καιρούς με έχουν βοηθήσει με πολύ κουφά πράγματα και απαντάνε πιο γρήγορα και από τον planet .

Πχ είδα αυτό
http://www.linuxforums.org/forum/suse-linux-help/31509-will-i-have-probl...

Γενικά πάντως, αν σου κολλάει στο ιnstall, μπορείς να του δώσεις συγκεκριμένα commands ή ακόμα να εγκαταστήσεις ένα βασικό πυρήνα και να διορθώσεις ενδεχομένως ελλατωματικούς drivers .

Όσο για το open office και ειδικά το Calc, πράγματι την πατάει πολλές φορές με το excel , ή με περίεργες μορφορποιήσεις κειμένου. Όμως ας μην ξεχνάμε, ότι η microsoft δεν έχει δώσει ποτέ τις πλήρεις προδιαγραφές του συστήματος αποθήκευσης ενός xls και ουσιαστιά γίνεται συνεχές reverse engineer από τις ομάδες ανάπτυξης .

thomson
Απών/απούσα
@alli.ellada Γίνεται να εγκαταστήσεις linux σε φλασάκι και να το παίρνεις μαζί σου από υπολογιστή σε υπολογιστή σα να ήταν ο σκληρός σου δίσκος. (Αυτό προυποθέτει όμως ότι ο άλλος υπολογιστής είναι αρκετά καινούργιος ώστε να υποστηρίζει boot από flashάκι) Εκτός της δυνατότητας να το χρησιμοποιείς σαν κανονικά εγκατεστημένο λειτουργικό μπορείς να φτιάξεις και live usb. Πχ. Δες τους δυο αντίστοιχους οδηγούς για Ubuntu: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=417 http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=210
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@saridakis
1)καλό αυτό
2)ναι
3)ξέρεις πολλούς που να κάνουν το ίδιο σε linix συστήματα???
δλδ να μπαίνουν στα ενδότερα??
θα μου πεις αν μπει κάποιος σε linux Και κάποιος σε windows στο Linux είναι καλύτερα
4)δυστυχώς έτσι είναι :D
5)μεγάλη συζήτηση εγώ έχω μείνει στο office xp ακόμα
και Office 97 να είχα το ίδιο είναι
θα σου εξηγήσω και κάποια πράγματα στο τέλος
6)ναι συμφωνώ
7)αν οι ανθρώποι της apple διαχηριζόντουσαν καλύτερα τα πράγματα πιστεύω πως δεν θα υπήρχε microsoft
:D
απλά
στο τέλος σου δείνω απόλυτο δικιο
και θα πω αυτό που λέω πάντα σε κάποιον που σκοπεύει να αγοράσει η/υ
ένα βιβλίο σου δίνει περισσότερα από ότι ένα pc
:D

γενικότερα θα προσπαθίσω να αναλύσω τι παίζει στην αγορά των pc
οι 8 στους 10 χρήστες δεν χρειάζοντε η/υ
λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά τον χρειάζοντε
οπότε οι 8 στους 10 θα πάρουν αυτό που έχουν οι πολλοί δλδ windows ασχέτος αν είναι κάτι καλύτερο ή χειρότερο
με το που βγαίνει μια καινούργια έκδοση της microsoft ή της χ εταιρείας
έρχεται ο πελάτης να βάλω αυτή την έκδοση που είναι καλύτερη??
αυτό ξέρεις τι σημαίνει??
ότι δεν ξέρει τι θέλει ο άλλος
γιατί αν ήξερε
οι 8 στους 10 θα είχαν office 97
οταν οι 8 στους 10
τους λες κάνε αντιγραφη-επικόληση και λένε τι είναι αυτό
περιμένεις να κάτσουν με Open source software??
cd install
next next next και τέλος
:D
Κολήσε το Pc ???
format και ξανά next next next
και είναι όλοι ευτηχισμένοι
γιατί να βάλει linux???
για να μην έχει 5.1 ήχο που είναι κάτι παντελώς άχρηστο στο Pc
???
να πω και μερικά άλλα
μου λέει ο άλλος να βάλω Internet??
του λέω τι θα το κάνεις??
μα έχει τόσα πράγματα να μάθω
του λέω την εγκυκλοπαίδεια που έχεις σπίτι την διαβάζεις??
όχι
αρά δεν σε ενδιαφέρουν οι γνώσεις
και πάει λέγοντας

εγώ έχω κατάστημα
δεν θα κάτσω ποτέ να αναλωθώ σε Linux mac ktl
γιατί πολύ απλά θα πεινάσω
αν δεν είχα μαγαζί
και ασχολιόμουν με τα pc
θα είχα στείσε Unix-linux σε 2-3 Pc
θα είχα τον δικό μου apachi server
cisco vpn Και δεν συμμαζεύεται (τώρα που τα βρίσκω και φτηνά)
και θα είχα το δικό μου Intranet
τώρα που έχω κατάστημα
προτιμώ τις ελεύθερες ώρες μου να διαβάζω η να κάνω ποδήλατο
:D
αν δείτε τις ψηφιακές ευκολίες της ζωής μας
θα δείτε πως δεν έκαναν ποιο εύκολη την ζωή μας
αλλά κατέστρεψαν δημιουργικότητα μουσική φωτογραφία και πάει λέγοντας

contact