linux suse 11.1

52 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Εγώ πάντως λυπάμαι που υπάρχει ακόμα κόσμος που υποστηρίζει και επιμένει ότι τα (αποδεδειγμένα) προβληματικά προγράμματα, μίας αμερικάνικών συμφερόντων πολυεθνικής εταιρίας (MS) που έχει κλέψει, κλειδώσει και αισχροκερδήσει πάνω στην δουλειά πάρα πολλών προγραμματιστών και τεχνικών πληροφορικής, είναι αυτά που θα τους κάνουν την ζωή τους καλύτερη.

Τα " το ανοιχτό λογισμικό δεν μου κάνει, δεν κάνει το ίδια με τα windows" και άλλα τέτοια συναφή, για μένα είναι δικαιολογίες εκείνων που φοβούνται να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό, προτιμώντας να πληρώνουν κερατιάτικα σε μια εταιρία που είναι γνωστό ότι έχει στήσει το μονοπώλιο της επί πτωμάτων.

Όμως το να πληρώνεις κάτι κερατιάτικο δεν έχει καμία λογική, ειδικά αν αυτά τα χρήματα ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ. Στην Ελλάδα, με μία οικονομία που παραπαίει, τα ακουμπήσαμε κανονικά (20.000.000 ευρώ) για μία συμφωνία με την εν λόγο εταιρία, που τα κανάλια την ονόμασαν και στρατηγική, με κατευθείαν ανάθεση και χωρίς διαγωνισμό, ( βγάλτε τώρα συμπέρασμα), και εμείς είπαμε και ευχαριστώ γιατί έτσι πιστέψαμε ότι θα κλείσει το "τεχνολογικό χάσμα".

Βασικά λυπάμαι γιατί στην Ελλάδα είμαστε λες και μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου. Δεν πιστεύουμε ότι μπορεί να υπάρξει κάτι καλό που μπορεί να δημιουργηθεί με εθελοντική εργασία, αλλά πιστεύουμε ότι θα παράγει κάτι καλό μόνο εκείνος που έχει ως κύριο στόχο του το κέρδος.
( ναι το ξέρω ότι ακούγεται σαν ανέκδοτο αλλά έτσι είναι.. μάλιστα για αυτό το θέμα υπήρχε συζήτηση και σε ένα άλλο τόπικ σε αυτό το φόρουμ).

Το λίνουξ και γενικότερα το ανοιχτό λογισμικό, φαντάζει στα μάτια των περισσοτέρων σαν κάτι ειδικό που απευθύνεται στους λίγους ενώ ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Και αυτό είναι σκέτη παραπληροφόρηση που δεν ξέρω αν είναι εσκεμμένη ή όχι.

Έχω φορμάρει λίνουξ συστήματα σε πάνω από διακόσια άτομα τα τελευταία δύο χρόνια, και ούτε ένας από αυτούς τους ανθρώπους δεν θέλησε να αλλάξει αυτό που πήρε τελικά στα χέρια του. Στην πορεία μάλιστα έμαθαν και μόνοι τους να αναβαθμίζουν τα συστήματα τους, γενικότερα έμαθαν πολλά περισσότερα για την πληροφορική, πράγμα τελικά καλό, αν θεωρήσουμε ότι οι αναλφάβητοι του μέλλοντος θα είναι αυτοί που θα έχουν διακόψει τις διπλωματικές τους σχέσεις με την τεχνολογία.

Εν πάση περιπτώσει.... για όσους έχουν αμφιβολίες θα συμβούλευα να δοκιμάσουν κάποια από τις καινούργιες διανομές λίνουξ, όπως ubuntu, mandriva, fedora, linux mint, debian, pclos, debian lenny, ultimate.. (αναφέρω μερικές από αυτές που έχουν live cds ενδεικτικά, για να τις βρείτε στο google). Δοκιμάστε πρώτα.... αλλά βασικά ξεκολλήστε, γιατί είναι αμαρτία να πληρώνουμε εν γνώση μας τις πολυεθνικές, να δίνουμε τα ωραία μας λεφτά, ( λες και μας περισσεύουν ) και να μην υποστηρίζουμε κάτι που το αναπτύσσουν εθελοντές, που κάνουν το κέφι τους και για αυτό ότι κάνουν το κάνουν καλά.

Δεν θυμάμαι ποιος παραπονέθηκε για το Open office .. Συμβουλεύω να δοκιμάσει το καινούργιο open office 3 το οποίο υποστηρίζει όλους τους τύπους αρχείων αλλά έχει και συμβατότητα προς τα πίσω με όλους τους τύπους αρχείων από όλες τις σουίτες γραφείου. ( ρίξτε όμως και μια ματιά στο manual ρε παιδιά για να δείτε πως λειτουργούν τα features που έχει. Είμαί σίγουρη ότι πολλά από αυτά που έχει η σουίτα δεν τα έχετε ανακαλύψει ακόμα).

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Ευχαριστώ για τους συνδέσμους, αλλά...:
Ακόμα κι αν ήταν απλά αυτά (θάλεγε κανείς εύλογα: πρόσεξέ τις οδηγίες είναι δικό σου θέμα και φυσικά ουδέποτε συγχωρώ την τεμπελιά) θα πρέπει να έχω πρόσβαση στο BIOS για να μπουτάρω από το stick.

Ενώ τώρα, πάω σε ένα internet-cafe και χωρίς να θέλω πρόσβαση σε system recources (στα internet-cafe το λειτουργικό δεν τρέχει από το πισί που κάθεσαι αλλά φορτώνεται "on the fly") αμέσως με το που χώνω το stick έχω μπροστά μου τις δικές μου εφαρμογές ακριβώς σα να είμαι στον υπολογιστή μου - μιλάμε για Firefox emails photoshop flash filezilla media text-editors office έχω ό,τι γουστάρω και κάνω όλες μου τις δουλειές. Ακόμα και φορητή εφαρμογή έχω σε φλασάκι που μαζεύει ατάκα όλους τους drivers και τους κάνει backup για να μπορέσω αμέσως στον πελάτη να ξαναρίξω τα windows ατόφια κι ας έχει χάσει οδηγούς CD και δε συμμαζεύεται.

Τέτοια θέλω! (...) Έχουμε τέτοια στο linux; Αυτές είναι ευκολίες. Γι΄ αυτό λέμε, για κάποιον που ξέρει οποιοδήποτε λειτουργικό κάνει ότι γουστάρει, και τα windows είναι πολύ δουλεμένα και μπορείς να βρεις τα πάντα. Ακόμα και στο θέμα της "πειρατίας" υπάρχουν λύσεις, αλλά αυτά βέβαια δεν θα τα βγάλουμε στη φόρα για ευνόητους λόγους.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Ο firefox είναι ο default browser του linux και είναι εφαρμογή που αναπτύσσεται σε ανοιχτό κώδικα. το αυτό και το Open office, το filezilla και οι text editors που αναφέρεις. Στην ουσία τι λες εδώ; Ότι χρησιμοποιείς εφαρμογές ανοιχτού κώδικα σαν εργαλεία για να επιδιορθώνεις σφάλματα σε λειτουργικά κλειστού κώδικα.
Και ρωτάς αν υπάρχουν τέτοια πράγματα στο linux; Αφού οι ίδιοι developers που αναπτύσσουν το linux, κάνουν port τις εφαρμογές τους και για άλλες πλατφόρμες.( internet explorer υπάρχει σε port για flash disk;; Δεν νομίζω..! )
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να βρίσκεις χρησιμότητα στα εργαλεία του ανοιχτού κώδικα και όχι σε ολόκληρη την πλατφόρμα. Θα σου πρότεινα να ενημερωθείς λίγο περισσότερο.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Αυτό που πρώτα από όλα με ενδιαφέρει είναι η ελευθερία μου ως χρήστη, να κάνω πρακτικά τη δουλειά μου χωρίς εμπόδια και καθυστερήσεις και τα γνωστά ταβατζιλίκια. Και ρωτώ: πέστε μου πώς αυτά που ήδη κάνω θα τα κάνω και εκεί, και σίγουρα με ενδιαφέρει και σίγουρα θα το προτιμήσω ως πλατφόρμα ανοιχτού κώδικα. Ε όμως να μη μού βγει η ψυχή, έτσι; Αυτό πολύ με ενδιαφέρει!

thomson
Απών/απούσα

Στο ανοιχτό λογισμικό δεν υπάρχει τίποτα που δεν μπορείς να κάνεις.. Γιατί ο κώδικας είναι ανοιχτός. Ακόμα κι αν κάτι δεν υπάρχει το φτιάχνεις μόνος σου και το μοιράζεις ώστε να το έχουν αργότερα και οι άλλοι. Αν σου αρέσει και θες να ασχοληθείς ξεκίνα.
Άμα βαριέσαι καλύτερα να μην ασχοληθείς.. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάσεις το χρόνο σου και όταν πια τα παρατήσεις να κάνεις δυσφήμηση στο λειτουργικό.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Δεν θα ασχοληθώ όχι επειδή βαριέμαι (σε παρακαλώ!), αλλά επειδή δεν έχω επαρκή στοιχεία για μια ακόμα καμπύλη μάθησης την οποία θα πρέπει να υποστώ. Δεν έχω χρόνο για πέταμα, και προτιμώ το πετάλι από το PC μου. Ήδη μπορώ να κάνω ό,τι θέλω με έναν ΗΥ. Λειτουργώ με μια λογική user-oriented και gain-loss. Το αν είναι κάτι "καλό" λίγο με νοιάζει. Και στην τελική, αν δεις τι κώδικας ελεύθερος υπάρχει για τα windows είναι να σού φύγει το κεφάλι... μπορείς να κάνεις ότι θες.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:
Αυτό που πρώτα από όλα με ενδιαφέρει είναι η ελευθερία μου ως χρήστη, να κάνω πρακτικά τη δουλειά μου χωρίς εμπόδια και καθυστερήσεις και τα γνωστά ταβατζιλίκια. Και ρωτώ: πέστε μου πώς αυτά που ήδη κάνω θα τα κάνω και εκεί, και σίγουρα με ενδιαφέρει και σίγουρα θα το προτιμήσω ως πλατφόρμα ανοιχτού κώδικα. Ε όμως να μη μού βγει η ψυχή, έτσι; Αυτό πολύ με ενδιαφέρει!

Χρησιμοποιώ ΕΛ/ΛΑΚ εδώ και 4 χρόνια.. Έχω χρησιμοποιήσει το πλείστο σχεδόν των μεγάλων διανομών σε linux και τις λίγες φορές που δυσκολεύτηκα σε κάποιο θέμα, βρήκα τεράστια εθελοντική βοήθεια αλλά και έμαθα πράγματα που ως windows user δεν θα τα είχα μάθει ποτέ.
Πιστεύεις ότι θα καθόμουν να απασχοληθώ αν ήταν τόοοοσο δύσκολο ή τόοσο μη πρακτικό; Και θα σου πω και μία ακόμη λεπτομέρεια για να καταλάβεις. Είμαι σαράντα χρονών. Δεν είμαι ούτε 15 ούτε είκοσι και στο λέω αυτό για να καταλάβεις ότι συνειδητά άλλαξα προσανατολισμό, χωρίς αυτό να αποτελεί κάποιου είδους επιρροή ή μόδα, ή παιχνίδι ή οτιδήποτε. Ήθελα απλά να κάνω παραγωγικά την δουλειά μου.

Κανείς δεν θέλει να ταλαιπωρείται και όλοι θέλουν να κάνουν την δουλειά τους.
Άλλαξα πλατφόρμα όταν βαρέθηκα να συντηρώ ένα σύστημα που ήθελε σε ημερήσια βάση σκανάρισμα για τους ιούς, σκανάρισμα για τα add bad mal κτλ ware, defragement κάθε τόσο, καθαρισμό στην registry κτλ κτλ κτλ ( να μην σου τα λέω τα ξέρεις).
Σταμάτησα επίσης γιατί βαρέθηκα να πληρώνω κερατιάτικα για να αγοράζω εφαρμογές τρίτων για να συντηρήσω αφενός το σύστημα και αφετέρου για να κάνω την δουλειά μου και γιατί στην τελική, λόγο δουλειάς, δεν ήθελα να είμαι παράνομη και πειρατική όταν δεν είχα λεφτά να αγοράσω νόμιμα, την υπερτιμολογημένη τάδε ή δείνα εφαρμογή.

Αυτά που σου ανέφερα γιατί δεν τα συνυπολογίζεις στον χρόνο που χάνεις; Οκ συμφωνώ ότι παίρνοντας μία καινούργια πλατφόρμα στα χέρια σου θα υπάρξει μία περίοδος προσαρμογής. Δεν γίνεται να είναι όλα στην ίδια θέση, δεν γίνεται να είναι γιατί αλλάζεις πλατφόρμα για να ΕΧΕΙΣ κάτι διαφορετικό, για να γλυτώσεις από τα μειονεκτήματα αυτού που ήδη χρησιμοποιείς.
Αλλά ο χρόνος προσαρμογής δεν είναι και τόσο μεγάλος, και στην τελική αυτά που κερδίζεις σε βάθος χρόνου σε αποζημιώνουν για όσο ξεβόλεμα θα φας όταν θα κάνεις την αλλαγή.

Κοίτα.. εδώ δεν κοιτάει να σε πείσει κανείς να αλλάξεις λειτουργικό. Αν δεν κάνεις κέφι δεν το αλλάζεις ποτέ. Προσωπικά την συζήτηση την κάνω γιατί εδώ βλέπω να δίνονται κριτικές και πληροφορίες που καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα. Πριν κάνετε όμως κριτική ρε παιδιά δοκιμάστε, αλλά σε σοβαρή βάση με σωστή πληροφόρηση και στο σωστό μέρος.
Το να επαναλαμβάνετε αυτό που ακούσατε ή να κρίνετε κάτι που δεν το έχετε δει ποτέ μπροστά σας είναι προκατάληψη, όπως και να το κάνουμε.

Nα!! δες μία φωτογραφία από τον υπολογιστή από τον οποίο σου γράφω .. :)

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Παρακαλείται ο αλητόγατος με το προσωνύμιον skathari να με πάρει τηλέφωνο για να περάσει να πάρει το καλώδιο του acer ακίου του, γιατί αν χαθεί, μετά δεν θα φταίω εγώ ( θα το πάρει η γάτα με το παράνομο όνομα και άμα το ξανα βρεις γράψε μου! )
Ο skatharios που λέτε παιδιά, παρέλαβε προ είκοσι ημερών το acer άκιον του φορμαρισμένο με linux mint felicia, ξέχασε το καλώδιο του υπολογιστή στο σπίτι, πήρε το καλώδιο του αδελφού του και δεν ξανα φάνηκε.. Έι Σκαθαράκι, μην φοβάσαι .. δεν θα σου απεγκαταστήσουμε το λειτουργικό από το μηχάνημα.. Έλα έλα να το πάρεις το καλώδιο .. δεν θα σε φάει η γάτα! :P

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Ωραία ρε κοπελάρα μου, και γω τότε να σου πω ότι άμα με δεις πώς δουλεύω στο πισί μου θα πάθεις, δίνω εντολές και το πισί δουλεύει μόνο του, δεν κάνω πλάκα. Από virtual machine σού γράφω, που την έστησα μια φορά πριν πόσα χρόνια δε θυμάμαι (και την κοπιάρω κατά βούληση φυσικά, χώρια που την τρέχω και από άλλα μηχανήματα), το πισί που έχω το έχω 4,5 χρόνια δούλεψε άπειρες ώρες ολόκληρες μέρες να ψήνεται σερί, και σκέφτομαι να το αλλάξω (core) μόνο επειδή θέλω ένα θηρίο για βιντεοπαραγωγή. Όλα αυτά τα χρόνια δυο φορές μονάχα ξαναέβαλα το λειτουργικό, ενώ το ξέσκιζα, και τέλος πάντων... όταν ακούω κόσμο να κλαίγεται απλά χαμογελάω γιατί αν γινόταν μια έρευνα θα έβγαινε ότι το 95% των χρηστών δεν εκμεταλλεύονται ούτε το 10% των δυνατοτήτων των windows σίγουρα, το τι έχουν δει τα μάτια μου δεν περιγράφεται. Οι άσχετοι έχουν προβλήματα. Πάντως ξεκάθαρα, πολύ θα γούσταρα ένα linuxάκι να κελαιδάει, και παρόλο που ζήτησα από φίλους που ΞΕΡΟΥΝ να μου στήσουν ένα τελικά ξαναγύρισα στο δικό μου πύραυλο. Και ποτέ δεν έχω δώσει ούτε φράγκο ούτε για λογισμικό ούτε για πρόστιμο. Νάσαι καλά πάντως, αν θέλω τίποτα για το Linux ίσως σε ρωτήσω, ΟΚ;

Toby
Απών/απούσα

Υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις σε Linux.

Το Garmin δεν συνδέεται σε Linux.
Το Polar δεν συνδέεται
To κινητό δεν ανταλλάσει διευθύνσεις
Τα προγράμματα για επεξεργασία video δεν είναι το ίδιο ώριμα.
Αν στα κείμενα του word δουλεύεις τις αναθεωρήσεις και τις υποσημειώσεις στο Openoffice ξέχνα τα.
Στα πολυμηχανήματα δεν έχεις όλες τους τις δυνατότητες από τα drivers που βρήσκεις στο Linux.

Και εγώ θα ήθελα να είμασταν με ελεύθερο λογισμικό αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχθώ ότι τα windows έχουν καλώς ή κακώς φτιάξει ένα οικοσύστημα από το οποίο δεν ξεφεύγεις εύκολα.

athannikos
Απών/απούσα

thomson wrote:
Στο ανοιχτό λογισμικό δεν υπάρχει τίποτα που δεν μπορείς να κάνεις.. Γιατί ο κώδικας είναι ανοιχτός. Ακόμα κι αν κάτι δεν υπάρχει το φτιάχνεις μόνος σου και το μοιράζεις ώστε να το έχουν αργότερα και οι άλλοι. Αν σου αρέσει και θες να ασχοληθείς ξεκίνα.
Άμα βαριέσαι καλύτερα να μην ασχοληθείς.. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάσεις το χρόνο σου και όταν πια τα παρατήσεις να κάνεις δυσφήμηση στο λειτουργικό.

συμφωνα λοιπον με τα λεγομενα σου, το linux δεν μπορει να απευθυνθει στον τελικό χρήστη... ούτε κωδικα μπορώ να γράψω ουτε να καθομαι να ασχολουμαι θέλω...
απλα θελω ανα πασα στιγμη να κανω την δουλειά μου!!!!

οσο για τα windows, αμα μαθεις και τα συντηρεις όπως πρέπει (οχι τιποτα σοβαρο) και δεν βαζεις αθλια προγραμματα , δουλεύουν μια χαρά.... και επ΄ουδενι δεν χρειάζονται format ανα τρίμηνο.........

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

@ i.alli.ellatha: Κανείς δεν αμφιβάλλει για τις ικανότητες σου στην πληροφορική. Κάποιοι είναι καλοί χρήστες κάποιοι απλά δεν είναι τόσο ικανοί. Όμως έχω την πεποίθηση ότι ακόμα και αυτοί που δεν είναι τόσο ικανοί δικαιούνται να έχουν έναν υπολογιστή που θα δουλεύει και δεν θα αρπάζει ιούς για ψύλλου πήδημα. Αν ο σκοπός του υπολογιστή είναι η παραγωγικότητα στον χώρο εργασίας, τότε το οικοσύστημα που αναφέρει παρακάτω και ο Toby δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να μας συμβεί. Το να το αποδεχόμαστε όμως χωρίς να προσπαθούμε να βρούμε εναλλακτικές είναι κάτι που δεν δικαιολογείται.
Αν θες οποιεσδήποτε πληροφορίες στείλε μου mail.

@ Toby
Και εδώ ερχόμαστε στο κακό που κάνει ο κλειστός κώδικας. Υπάρχουν πράγματα που δεν δουλεύουν στο λινουξ για τους εξής λόγους.
Γιατί υπάρχουν ρήτρες από την συγκεκριμένη εταιρία προς τρίτους κατασκευαστές λογισμικού ώστε να μην διαθέτουν τους drivers των περιφερειακών για άλλες πλατφόρμες.

Γιατί η συγκεκριμένη εταιρία έχει κατοχυρώσει με αμερικάνικες πατέντες ( που δεν ισχύουν σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Δίκαιο στην Ευρώπη) συγκεκριμένα φορμάτ και εφαρμογές.
(διαβάστε εδώ τι είναι και τι κάνουν οι πατέντες http://www.nosoftwarepatents.com/gr/m/basics/index.html )

Γιατί ο κώδικας είναι κλειδωμένος, έτσι ώστε να επωφελείται των κερδών μόνο η συγκεκριμένη εταιρία. Η εργασία που έχει γίνει δε, για την ανάπτυξη αυτών των εφαρμογών, δηλαδή ο κλειδωμένος κώδικας, δεν είναι δική της, αλλά αποτελεί στην ουσία πνευματικό δημιούργημα ανθρώπων από τους οποίους νομίμως παράνομα κατοχύρωσε την πατέντα της δουλειάς τους. ( κάτι που γίνεται στην Αμερική. όποιος πρόλαβε την πατέντα πήρε ακόμα και αν δεν είναι δική του η ιδέα. Μάλιστα τελευταία κάποιος έκανε αίτηση για να κατοχυρώσει με πατέντα την εφεύρεση του τροχού! )

Γιατί όλα παίζουν γύρω από τον χορό της διαρκούς αναβάθμισης τους hardware κάτι που κάνει κακό στους τελικούς καταναλωτές,( αφού χρειάζονται διαρκώς αναβάθμιση για να είναι συμβατοί με τους υπόλοιπους αναβαθμισμένους), κάνει κακό στο περιβάλλον, ( που νομίζετε ότι καταλήγουν οι παλιοί υπολογιστές;;) και κάνει κακό τελικά και στην τεχνολογία των υπολογιστών αφού συστήματα που είναι ικανά να δουλέψουν για πολλά χρόνια κηρύσσονται παρωχημένα με ρυθμό εξαμήνου. Αυτό το τελευταίο δεν αποτελεί εξέλιξη, αποτελεί μάλλον κοροιδία γιατί μπορείτε να κάνετε τις συνήθεις εργασίες σας, με το κατάλληλο φυσικά λειτουργικό, με μόνο 100 mb μνήμης ( και πολλά λέω γιατί έχω δει σύστημα να τρέχει με 24 και να κάνει όλες τις δουλειές). Για τις συνήθεις εργασίες γραφείου δεν χρειάζονται 4 gb μνήμης ούτε επεξεργαστές quatro.. Αυτά τα ζητάνε τα aero πλανικά γραφικά, και η κακή διαχείριση που κάνει στους πόρους του συστήματος ένα κακογραμμένο λειτουργικό.

Μπορεί να λέμε ότι κάτι δεν δουλεύει με ένα συγκεκριμένο λειτουργικό αλλά για αυτό δεν φταίει το λειτουργικό αλλά η δική μας στάση που υποστηρίζει αυτό το οικοσύστημα που λες ότι υπάρχει.
Όσο περισσότερο εμείς χρησιμοποιούμε εφαρμογές ΕΛ/ΛΑΚ τόσο περισσότερο θα διευρύνονται οι συσκευές και οι εφαρμογές που απευθύνονται στην πλατφόρμα αυτή. Οι έμποροι δεν είναι μαλάκες να χάσουν τους πελάτες τους και οι πελάτες οφείλουν να είναι πιο συνειδητοποιημένοι..

Έτσι τουλάχιστον λέει η κοινή λογική.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

athannikos wrote:

συμφωνα λοιπον με τα λεγομενα σου, το linux δεν μπορει να απευθυνθει στον τελικό χρήστη... ούτε κωδικα μπορώ να γράψω ουτε να καθομαι να ασχολουμαι θέλω...
απλα θελω ανα πασα στιγμη να κανω την δουλειά μου!!!!

οσο για τα windows, αμα μαθεις και τα συντηρεις όπως πρέπει (οχι τιποτα σοβαρο) και δεν βαζεις αθλια προγραμματα , δουλεύουν μια χαρά.... και επ΄ουδενι δεν χρειάζονται format ανα τρίμηνο.........

Εγώ δεν γράφω κώδικα...για την ακρίβεια δεν ξέρω να γράψω ούτε μισή φράση κώδικα. Πως γίνεται λοιπόν και χρησιμοποιώ μία πλατφόρμα, και δεν συντηρώ την άλλη, ( αυτό που το βάζεις), για τόσα χρόνια χωρίς να μου έχει κρεμάσει ποτέ ένα σύστημα;
Και εγώ ανά πάσα στιγμή κάνω την δουλειά μου, έχω μόνο linux σε ότι μηχάνημα έχω στο σπίτι και δεν μου έχει λείψει ποτέ κάτι.
Και μη μου λες ότι δεν ασχολείσαι; Ασχολείσαι γιατί μόνος σου είπες ότι συντηρείς το σύστημα σου. Προσωπικά δεν έχω ανάγκη να συντηρήσω κάτι. Παίζει έτσι όπως το έχω στήσει να παίζει από την πρώτη στιγμή και δεν έχω ασχοληθεί με αυτό παρά μόνο για να παίρνω τις αυτόματες ενημερώσεις για τις αναβαθμίσεις των εφαρμογών, όταν και όποτε περάσουν αυτές στα repos της debian testing.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Σίγουρα υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου και σίγουρα ψάχνοντας στα διάφορα φόρα και ρωτώντας και σκαλίζοντας θα βγει η άκρη. Όμως, εν έτη 2009 και με τις διανομές του linux να έχουν φτάσει σε εκδόσεις 5.0, 11.0 κλπ, μου φαντάζει αδιανόητο να χρειάζεται σκάλισμα από την αρχή για να γίνει εγκατάσταση linux 2009 σε μηχάνημα του 2005-2006. Πόσο μάλλον όταν οι ατάκες που ακολουθούν το linux μιλούν για ευκολία χρήσης, απλή εγκατάσταση και τέτοια όμορφα :)

Εν τέλη κάποια έκδοση θα δουλέψει, θα δοκιμάσω ZenWalk, PcLinuxOS, Xandros.. που θα πάει :) Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο, σε όσα μηχανήματα έχει έρθει pre-installed (το linux) δεν είχα κανένα πρόβλημα. Για παράδειγμα το eeePC της Asus με το Xandros, πλέον όμως μιλάμε για custom εκδοση Xandros το οποίο είναι παρακλάδι του Debian.... καλά κρασιά :)

Για το Open Office ισχύει αυτό που λες και αν η MS δεν δώσει info δεν θα παίξει ποτέ σωστά το Open.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Πήγα στο link για τις πατέντες που έδωσες παραπάνω, και τρελάθηκα... μιλάμε για πολύ γέλιο.

Λοιπόν, πρόλαβα και πατεντάρησα το κατούρημα. Από δω και πέρα, όποιος πάει στην τουλέτα θα πληρώνει σε μένα δικαιώματα. Βέβαια επειδή είμαι πονόψυχος και δεν είμαι μοναχοφαγάς, άφησα απέξω ελεύθερο το χέσιμο. Τρέξτε, όποιος προλάβει.

(marlene, ένα email please?)

Toby
Απών/απούσα

Λοιπόν ενώ παράτησα εδώ και ένα χρόνο τις προσπάθειές μου για το linux με βάλατε στο τρυπάκι και άρχισα να δοκιμάζω εγκαταστάσεις πάλι. Άρχισα με ένα Asus EeePC, από αυτά τα μικρούλια. Πάει βολίδα με Fedora σε σχέση με τα XP. Συνεχίζω με το δεύτερο laptop τώρα. Η αλήθεια είναι ότι το linux βλέπω ότι ωριμάζει συνέχεια. Καμία σχέση με αυτά που είχα δει 2-3 χρόνια πριν.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:
Πήγα στο link για τις πατέντες που έδωσες παραπάνω, και τρελάθηκα... μιλάμε για πολύ γέλιο.

Λοιπόν, πρόλαβα και πατεντάρησα το κατούρημα. Από δω και πέρα, όποιος πάει στην τουλέτα θα πληρώνει σε μένα δικαιώματα. Βέβαια επειδή είμαι πονόψυχος και δεν είμαι μοναχοφαγάς, άφησα απέξω ελεύθερο το χέσιμο. Τρέξτε, όποιος προλάβει.

(marlene, ένα email please?)

Mε το κλάσιμο τι γίνεται;;; :P Πήρες πατέντα και για αυτό ή να πάω να κάνω αίτηση;
LOL

Έχει και άλλα το μενού. Αυτή η σελίδα είναι εισαγωγική για να πάρεις μία ιδέα τι γίνεται με τις πατέντες. Αλλά μαζί με το βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα.

Δείτε εδώ σε ταινιούλα τι παίζει με τα ψηφιακά δικαιώματα και για το πως κάποιοι πάνε να βγάλουν από την μύγα ξύγκι και με τις ευλογίες φυσικά της ακατανόμαστης.. ( η ταινία έχει και ελληνικούς υπότιτλους).

http://www.stealthisfilm.com/Part2/download.php

( mail: the_avenger[at]freemail[dot]gr

psipsinel
Απών/απούσα

Ρε eaglos, έχω την εντύπωση ότι μάλλον παίζει κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο υλικό. Για αυτό κολάνε όλες οι διανομες και μάλιστα μετά από τόσα χρόνια. Μπορεί να παίζουν κουφά πράγματα.
Σκέψου ότι πριν λίγα χρόνια μου κολούσαν τα windows εξαιτίας του συνδιασμού cd-writer IBM με τη συγκεκριμένη μητρική. Άσχετο θα πεις, αλλα αποδείχτηκε και από φόρουμ τελικά. Επίσης πρόσφατα δεν μπορούσα να εγκαταστήσω το ubuntu σε καινούργιο μηχάνημα εξαιτίας της ασυμβατότητας του dvdrom (δεν επέτρεπε buttable cd για κάποιο λόγο και έκανα boot από φλασάκι) .

Θέλω να πω ότι σίγουρα μπορεί να τύχουν χοντρά προβλήματα, αλλά το δύσκολο συνήθως δεν έιναι να τα επιλύσεις αλλά να προσαρμόσεις είτε το δικό σου χρόνο είτε τη δομή μιας επιχείρησης από την αρχή στο να αντιμετωπίζει νέα προβλήματα.

Πάντως αν δουλεύεις σε εταιρεία πληροφορικής, σίγουρα θα έχεις δει απίστευτα κουφά ασχέτως συστήματος. Και τελικά ίσως ένα πιο "δύσκολο" σύστημα να κάνει τελικά και εμάς και τον κάθε άνθρωπο πιο έξυπνο.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Τελευταία σκεφτόμουνα να στήσω λειτουργικό για multimedia, με προγράμματα του τύπου Finale Cakewalk Sonar Premiere κλπ. Με διαγείρατε, ξαναέψαξα για ένα απόγευμα, έπεσα ψάχνοντας στο Ubuntu Studio, όπα λέω εδώ είμαστε. Ψάχνω, ψάχνω, βρήκα διάφορα, βρήκα κι αυτή τη σελίδα ανάμεσα στις άλλες (κι άλλες τέτοιες).

Επειδή στην ηλικία που είμαι οι δικές μου ωοθήκες έχουν ήδη αποκτήσει ευαισθησία, θα τα ξαναπούμε φίλοι μου λινουξάδες παρακάτω στη διαδρομή. Στο μεταξύ βέβαια, σας ευχαριστώ και για το ότι με κάνατε να ξαναασχοληθώ, αλλά και προκαταβολικά για τα όσα θα έχετε κάνει επίσης όταν ξανασυναντηθούμε αργότερα. Στο μεταξύ, τραβάω για quadcore 6GB, και ας είναι καλά τα torrents όπου βρίσκεις ότι γουστάρεις, και έχω ήδη έτοιμες virtual machines, κάποιες για σοβαρές δουλειές και κάποιες άλλες με Linux για λιγότερο σοβαρές. Και με την ευκαιρία βέβαια, να πω κι εγώ ότι το Vmware είναι εφαρμογή τρομερή, που έτσι και μάθεις να τη δουλεύεις εκτινάσσεις της παραγωγικότητά σου σε νέα ύψη (υπάρχουν και άλλες τέτοιες εφαρμογές και ελεύθερες). Όπως θεωρώ απαραίτητη την ελεύθερη πλατφόρμα, έτσι θεωρώ απαραίτητη και την αντίσταση και "εντός των τειχών" μέσα δηλ. από τα πατζούρια. Αντίσταση σε όλα τα μέτωπα και με όλους τους τρόπους και η μάχη της ελευθερίας δεν θα σταματήσει ποτέ είναι σίγουρο.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:
Τελευταία σκεφτόμουνα να στήσω λειτουργικό για multimedia, με προγράμματα του τύπου Finale Cakewalk Sonar Premiere κλπ. Με διαγείρατε, ξαναέψαξα για ένα απόγευμα, έπεσα ψάχνοντας στο Ubuntu Studio, όπα λέω εδώ είμαστε. Ψάχνω, ψάχνω, βρήκα διάφορα, βρήκα κι αυτή τη σελίδα ανάμεσα στις άλλες (κι άλλες τέτοιες).

[...]

Αν θες πλατφόρμα για multimedia δες και το 64studio που πατάει σε καθαρή debian. (πολύ σταθερή διανομή πολύ σταθερό και το 64studio.) Για sequencer κοίταξε το ardour και το rosegarden. Αντίστοιχο του finale είναι το muse score ( αν κάνεις edit scores και έχει και sequencer. )
Γενικότερα το ubuntu studio δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί, ( έχει όμως έτοιμα τα πακέτα που σου ανέφερα πιο πάνω), όχι αν τρέχει στην native πλατφόρμα του ( δηλαδή πάνω σε ubuntu).
Έχει όμως όλα τα πακέτα μαζί και αν το θες δοκίμασε το πάνω στο linux mint 6 felicia. (κατεβάζεις τα πακέτα του εκεί). Έχει καλύτερο latency στο real time το mint ενώ, οι ubuntu ενώ έκαναν ωραία πακετοποίηση τα σκάτωσαν τελικά στο latency.

Για multimedia δες και το musix linux και το dynebolic.

Όλες οι διανομές βρίσκονται στο http://distrowatch.com/

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

να είσαι σίγουρη, και πολύ πολύ ευχαριστώ για τις πληροφορίες αυτές! Απλά, να, θυμάμαι ότι μόλις εγκατέστησα τα ανωτέρω πατζουροειδή έτσι δοκιμαστικά σε ένα μηχάνημα όλα τρέξανε αμέσως, οπότε μένει μόνο ο χρόνος εκμάθησης, ενώ αν κάτσω να στήσω τα αντίστοιχα σε linux θα πρέπει να φάω ένα μήνα και πολύ λίγο λέω πριν ακόμα το χρόνο εκμάθησης, και θα πρέπει επίσης και ένας ακόμα καλοθελητής (σαν εσένα) να φάει κι αυτός μια βδομάδα για το στήσιμο δοκιμάζοντας και ξαναδοκιμάζοντας. Και δεν θα είμαι περισσότερο ή τουλάχιστον εξίσου σίγουρος ότι αυτό το σύστημα θα μείνει εσαεί σταθερό, γιατί έτσι και τύχει κάτι άντε ξανά μανά τρέχα στα φόρα να βρεις workaround (αν βρεις). Ενώ οι τσίφτηδες των πατζουριών, από τρόμο μη χάσουν τα βρωμοδολάριά τους, έτσι και βγει κανένα bug στη φόρα σε χρόνο μηδέν θα έχουν βγάλει το hotfix.

contact