Giant Boulder 2009... Αξίζει η αναβάθμιση;

28 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
bullgr
Απών/απούσα

Γεια σας παιδιά...

Είχα αγοράσει από τον περασμένο Οκτώβριο ένα Giant Boulder 2009 (http://www.thebikelist.co.uk/imagecache/file/width/800/images/models/Gia...)...
Μιας και ήθελα να ξαναρχίσω ποδήλατο μετά από 20+ χρόνια (νεανικά χρόνια), δεν ήθελα να ξοδευτώ ιδιαίτερα καθώς δεν ήξερα εάν θα το έπαιρνα ζεστά το θέμα ή εάν κατέληγε το ποδήλατο στα αζήτητα...

Τελικά όχι μόνο ζεστά το πήρα, αλλά το χρησιμοποιώ μονίμως παντός καιρού!!!

Τώρα, η ερώτηση μου είναι, αξίζει να το αναβαθμίσω σιγά-σιγά ή καλύτερα να το αφήσω έτσι όπως έχει και να αγοράσω αργότερα ένα καλύτερο ποδήλατο;

Για παράδειγμα, απ' ότι βλέπω, το τιμόνι είναι άθλιας ποιότητας και θα ήθελα να το αλλάξω... Επίσης τα λάστιχα τα μαμίσια και να βάλω κάποια πιο ποιοτικά και λίγο περισσότερο street... Και με τα φρένα θέλω να κάνω μια πιο ποιοτική αλλαγή.

Τι λέτε; Αξίζει τον κόπο;

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

εξαρτάτε τι θέλεις να κάνεις
ουσιαστικά αν πεις να δεις ουσιαστικές διαφορές θα πρέπει να τα αλλάξεις όλα
v-brakes έχεις η δισκόφρενα???
αν έχεις v-brakes δοκίμασε μια καλύτερη δαγκάνα ή ένα καλύτερο τακάκι
:D

bullgr
Απών/απούσα

plannet wrote:
εξαρτάτε τι θέλεις να κάνεις
ουσιαστικά αν πεις να δεις ουσιαστικές διαφορές θα πρέπει να τα αλλάξεις όλα
v-brakes έχεις η δισκόφρενα???
αν έχεις v-brakes δοκίμασε μια καλύτερη δαγκάνα ή ένα καλύτερο τακάκι
:D

Βασικά για τις καθημερινές μου μετακινήσεις το θέλω και για καμιά βόλτα σε χωμάτινες διαδρομές... Γενικώς δεν προορίζεται για σκληρή χρήση...

Το ποδήλατο έχει v-brakes...

Όταν λες να τα αλλάξω όλα, εννοείς να αφήσω μόνο τον σκελετό;

Άουτσ... Πόσο θα μου βγει το μαλλί;

Με τι σειρά προτείνεις να γίνουν οι αλλαγές, γιατί λόγω οικονομικών θα κάνω σταδιακά τις αλλαγές...

Πάντως με τα λεγόμενά σου, αξίζει να προχωρήσω σε αλλαγές στο συγκεκριμένο ποδήλατο από το να αγοράσω αργότερα κάποιο άλλο;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

δεν λέω να το κάνεις
γιατί ουσιαστικά με τα ίδια χρήματα παίρνεις άλλο ποδήλατο
και κάποια πράγματα πάνε μαζί
δλδ αν πάρεις μια καλή ανάρτηση λογικά θα θέλεις δισκόφρενα
αν θα χρειαστείς δισκόφρενα
θα χρειαστείς τροχούς
και θα χρειαστείς και χειρηστίρια ταχυτήτων που θα είναι λογικά 9 speed
οπότε μετά θα χρειαστεις πίσω σασμάν κασέτα και αλυσίδα
ε μετά αλλάζεις και δισκοβραχίονα και τι μένει????
σκελετοσ τιμόνι λαιμος και σέλα
συνολική αξία 120 ευρό :D

βασικά μάσε χρήματα και όταν μάσεις 600-700 ευρό το ξανασυζητάμε το θέμα :D

bullgr
Απών/απούσα

plannet wrote:
βασικά μάσε χρήματα και όταν μάσεις 600-700 ευρό το ξανασυζητάμε το θέμα :D

Σωστός... Έτσι θα γίνει...

slayerarg
Εικόνα slayerarg
Απών/απούσα

έχουν κάνει κι άλλοι το σφάλμα και τους βγήκε ο κούκος αηδόνι...

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

bullgr wrote:
Γεια σας παιδιά...

Είχα αγοράσει από τον περασμένο Οκτώβριο ένα Giant Boulder 2009 (http://www.thebikelist.co.uk/imagecache/file/width/800/images/models/Gia...)...
Μιας και ήθελα να ξαναρχίσω ποδήλατο μετά από 20+ χρόνια (νεανικά χρόνια), δεν ήθελα να ξοδευτώ ιδιαίτερα καθώς δεν ήξερα εάν θα το έπαιρνα ζεστά το θέμα ή εάν κατέληγε το ποδήλατο στα αζήτητα...

Τελικά όχι μόνο ζεστά το πήρα, αλλά το χρησιμοποιώ μονίμως παντός καιρού!!!

Τώρα, η ερώτηση μου είναι, αξίζει να το αναβαθμίσω σιγά-σιγά ή καλύτερα να το αφήσω έτσι όπως έχει και να αγοράσω αργότερα ένα καλύτερο ποδήλατο;

Για παράδειγμα, απ' ότι βλέπω, το τιμόνι είναι άθλιας ποιότητας και θα ήθελα να το αλλάξω... Επίσης τα λάστιχα τα μαμίσια και να βάλω κάποια πιο ποιοτικά και λίγο περισσότερο street... Και με τα φρένα θέλω να κάνω μια πιο ποιοτική αλλαγή.

Τι λέτε; Αξίζει τον κόπο;

Το να αλλάξεις λάστιχα, ή να βελτιώσεις τα vbrakes ( βάζοντας νέα τακάκια, ή αλλάζοντας τα) δεν είναι δα και καμία αναβάθμιση που θα σε βγάλει από τα παράθυρα. Εγώ βασικά δεν θεωρώ κάν τέτοιου είδους αλλαγές ως "αναβάθμιση" αλλά ως συντήρηση του ποδηλάτου.

Δεν ξέρω τι άλλο έχεις υπόψιν σου ως αναβάθμιση, αλλά αν είναι να αλλάξεις όλη την σειρά ταχυτήτων, ρόδες, κέντρα κτλ κτλ κτλ ναι τότε δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Αν όμως θες απλά να βελτιώσεις λίγο το ποδήλατο, με ένα νέο τιμόνι, μία καλύτερη σέλα ε τότε δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μπεις στο τριπ να αγοράσεις καινούργιο..

Από την άλλη όταν έχεις ένα ποδήλατο που το γουστάρεις και που το χρησιμοποιείς και το έχεις βολευτεί, δεν βρίσκεις ότι είναι λίγο υπερβολή να πας σε κάποιο άλλο;; Ο εχθρός του καλού, ( ή αυτού που μας αρέσει) είναι πάντα το καλύτερο..

bullgr
Απών/απούσα

Σίγουρα τα λάστιχα και τα τακάκια συγκαταλέγονται στη συντήρηση και όχι στην αναβάθμιση...

Απλώς όταν τον περασμένο Οκτώβριο αποφάσισα να ξανασχοληθώ με το ποδήλατο μετά τα εφηβικά μου χρόνια, δεν γνώριζα πόσο ζεστά θα το πάρω το θέμα... Και έτσι δεν ήθελα να ξοδέψω χρήματα που δεν μου περίσσευαν.

Τώρα όμως που έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου, θέλω κάτι περισσότερο... Δεν μου αρκεί πλέον ένα valuable ποδήλατο...

Με μια γρήγορη έρευνα κατέληξα ότι χρειάζομαι κάτι τέτοιο: http://www.idealbikes.net/?section=1734&language=el_GR&itemid1494=1839

Και εκεί ήταν η απορία μου... Να αναβάθμιζα το παρόν ποδήλατο στα επίπεδα αυτά ή δεν με συμφέρει και να πάω απευθείας σε καινούργιο;

Και φυσικά η απάντηση ορθώς είναι να πάω σε καινούργιο...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

θα έλεγα να πας στο boomax με την tora
και ρώτα αν μπορούνε να σου βάλουνε deore δισκοβραχιονα
και όχι allivio

bullgr
Απών/απούσα

Εννοείς αυτό, ε;
http://www.idealbikes.net/?section=1734&language=el_GR&itemid1494=1840

Για τον δισκοβραχίονα λίγο δύσκολο, αλλά θα ρωτήσω...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ναι αυτό αν και η ανάρτηση του είναι με ελαστομερή την προτιμώ από την rst που είναι με αέρα
ο βραχίωνας είναι σημαντικό κομμάτι στο ποδήλατο πάνω
αν στον αλλάξεις μετά αργότερα θα βάλεις ένα ζευγάρι καλά δισκόφρενα
και θα είσαι άρχοντας

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Πάντως η RST First είναι δοκιμασμένη Πάρνηθα και -ενώ δεν είναι βούτηρο σαν τη FOX- δούλεψα μια χαρά για τα λεφτά της.

@bullgr
Κι εγώ mountain έχω για όλες τις μετακινήσεις μου αλλά το ανεβάζω και Πάρνηθα και του πίνω το αίμα. Αν οι ανάγκες σου περιστρέφονται κατά κύριο λόγο γύρω από την αστική ποδηλασία και τις ασφάλτινες μετακινήσεις τότε ψάξτο λίγο καλύτερα το θέμα του καινούργιου. Μήπως τελικά έχει νόημα να κοιτάξεις για ασφάλτινο ποδήλατο με 28'' ρόδες και υποδοχές για σχάρες;

Στο υπάρχον θα άλλαζα μόνο λάστιχα και τακάκια, όλα τα άλλα είναι και πολλά έξοδα και ρίσκο. Να ξέρεις ότι αν είναι να βάλεις κάτι βάλε κάτι καλό που να το μεταφέρεις στον επόμενο σκελετό.

Δηλαδή, αν είναι να βάλεις υδραυλικά (που δεν τα χρειάζεσαι) μην βάλεις αυτά με τα 100-130 ευρώ, πάρε απ' ευθείας Shimano XT και έκλεισες για πάντα από φρένα και θα τα μεταφέρεις από σκελετό σε σκελετό. Ομοίως και σε ρόδες, ομοίως και σε ανάρτηση.

bullgr
Απών/απούσα

Στην αρχή @Eaglos νόμιζα ότι θα το είχα μόνο για μέσα στην πόλη... Αλλά τώρα έχω πωρωθεί τόσο πολύ που θέλω να συμμετάσχω και σε αγώνες!!!

Εντάξει, όχι τίποτε το φοβερό, κάτι αγώνες του τύπου "η χαρά της συμμετοχής", "τι ωραία είναι η φύση, τραλαλί-τραλαλό"...

Γουστάρω mountain, γουστάρω χωμάτινες διαδρομές και γενικώς το ποδήλατο θέλω να πηγαίνει παντού, οπότε με το mountain είμαι εντάξει.

Μένει μόνο να πάρω κάποιο ποιοτικότερο όπως το ideal boomax που ανέφερα, γιατί το παρόν ποδήλατό μου δεν την βγάζει καθαρή...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

η επιλογή σου ήταν καλή για αρχή
βέβαια δεν κάνει για αγώνες και διάφορα
εκτός αν μπεις στο βουνό χαλαρά
αλλά στον αγόνα θέλεις και την ταχύτητα άρα και την ασφάλεια
το boomax θα σε καλύψει αρκετά
βέβαια παίζουν πολλές καλές λύσεις στα 800+

πέραν αυτού του χρόνου και λογικά την κυριακή του θωμά
γίνεται αγώνας στην σφενδάμη που είναι καλό να πάρεις γυναικόπαιδα και να έρθεις να τρέξεις
ελπίζω φέτος να προλάβω να τρέξω κανονικά
αλλά και να μην τρέξεις θα είναι καλό σ/κ
βέβαια και άλλοι
αλλά πιστεύω πως η σφενδάμη είναι top αγώνας

από που είσαι?

bullgr
Απών/απούσα

Δράμα...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ουυυυυυυυυ
τυχερέ
http://vft.gr/
βασικά είσαι για πολύ τούμπανο ποδήλατο και να το λιώσεις το ποδήλατο στο δάσος
άσε να δουν οι χαμουτζίδες τα δάση που έχουμε εδώ στα βόρεια να ζηλεύουν

πάντως σφενδάμι να έρθεις
και δράμα γίνονται ποδηλατικοί αγώνες

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα
bullgr
Απών/απούσα

Κάτσε, λάου-λάου θα την πάω την δουλειά γιατί πρέπει να χάσω κάποια κιλά και να ανεβάσω φυσική κατάσταση.

Πρώτα έχω στόχο να πάω στο πατρικό μου, 55 χλμ. με ανάβαση-κατάβαση Φαλακρού όρους, να λάβω μέρος σε μικρούς αγώνες όπως αυτόν: http://www.cyclingnews.gr/?id=2876&parent=home

Και μετά, αφού αγοράσω και το νέο ποδήλατο και το "ξεσκίσω" λιγάκι, τότε βλέπουμε και για αλλού...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

τα 55 χλμ τα έχω και εγώ
απλά θα πρέπει να χάσω κιλά
πες μου κιλά ύψος?

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Το πρόβλημα με τη συμμετοχή σε αγώνες είναι ότι από τη μια θες ακριβό εξοπλισμό και από την άλλη δεν έχεις σπόνσορες να πληρώνουν τα σπασμένα.

Στην θέση σου δεν θα ασχολιόμουν με ideal και τα συναφή αλλά θα πήγαινα απ' ευθείας σε λύση κομμάτι-κομμάτι. Full SLX σειρά εκτός από φρένα που θα έβαζα υδραυλικά ΧΤ, τροχούς που να παίρνουν tubeless κανονικά χωρίς μαϊμουδιές, Suntour Axon ανάρτηση γιατί η FOX τσούζει.

Για σκελετό δεν θα έπαιρνα κάστομ καθώς είναι κρίμα να τον κλαις. Απλά θα μετριόμουν και θα έψαχνα από έτοιμες λύσεις ότι πιο κοντινό στα μέτρα μου.

jijiconi
Απών/απούσα

Φίλε μου, νομίζω πως δεν υπάρχει λάθος δρόμος.
Μπορείς να κάνεις σιγά-σιγά αναβάθμιση με ποιοτικά ανταλακτικά που να τα μεταφέρεις σε άλλο σκελετό όταν ανέβει το επίπεδο σου, ή να πάρεις απευθείας ένα καλύτερο ποδήλατο.
Εγώ επέλεξα την πρώτη οδό, εξοπλίζοντας σιγά το ποδήλατο μου όταν έβρισκα κάποια καλή ευκαιρία σε ανταλακτικά καινούρια ή ελαφρώς μεταχειρισμένα.
Βρήκα και μια ευκαιρία σε καινούριο σκελετό και έφτιαξα ποδήλατο F.S. με εκατοντάδες ευρώ λιγότερα από την τιμή που θα έδινα αγοράζοντας το ολόκληρο. Το κυνηγάω πολύ όμως, διαφορετικά μάλλον θα μου έβγαινε ακριβότερο.
Προσωπικά το boomax δεν νομίζω πως θα σε καλύψει αν το θες για αγώνες όπως λες. Με τα ιδια λεφτα σε αναβαθμίσεις θα έχεις μάλλον καλύτερο ποδήλατο.
Αν λοιπόν εισαι διαθετιμένος να το κυνηγήσεις και έχεις υπομονή, κάνε αναβαθμίσεις, αν θες κάτι άμεσα και χωρίς σκοτούρες πάρε μεταχειρισμένο στα λεφτά του boommax που θα είναι ποδηλατάρα(αρκεί να έχεις γνώσεις για να το τσεκάρεις, γιατί τα μεταχειρισμένα έχουν εγγύηση μέχρι να μπούν τα λεφτά στην τσέπη του πωλητή

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

σωστά τα λέει ο eaglos
αλλά και με λιγότερα καλά τα πας

πάντως προστοτσάνη αν θέλεις κανονίζουμε να τρέξουμε μαζί παρέα
εμείς και το ασθενοφόρο
:D

bullgr
Απών/απούσα

Αυτή τη στιγμή είμαι σε δίαιτα... Είμαι 114 κιλά με ύψος 1.80...

Όσον αφορά για τους αγώνες, δεν έχω σκοπό να το πάρω τόσο σοβαρά το θέμα μιας και η αθλητική μου ηλικία έχει περάσει (38)... Και τελευταίος να βγαίνω (αρκεί αξιοπρεπώς) δεν με πειράζει... Μου φτάνει η χαρά της συμμετοχής.

Το μόνο που θέλω είναι ένα ποδήλατο στιβαρό που να μην τσακιστώ πουθενά λόγω χαμηλής ποιότητας υλικού.

Μέχρι 700-800 ευρώ είμαι... Για παραπάνω δεν παίζει...

Στο ideal κόλλησα γιατί είναι ελληνική εταιρία και επειδή ο ποδηλατάς μου έχει την αντιπροσωπεία... Φέρνει και Scott, Giant, Kettler...

Τέλος, για το θέμα των μεταχειρισμένων, δεν έχω τις γνώσεις για να το κάνω... Θα πρέπει να τα βρίσκω μόνος μου, να τα τοποθετώ μόνος μου (σιγά μην ασχοληθούν οι ποδηλατάδες και ειδικά στην επαρχία), δεν είμαι για τέτοια...

bullgr
Απών/απούσα

plannet wrote:
πάντως προστοτσάνη αν θέλεις κανονίζουμε να τρέξουμε μαζί παρέα
εμείς και το ασθενοφόρο
:D

Μέσα, γιατί όχι;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

bullgr wrote:
Αυτή τη στιγμή είμαι σε δίαιτα... Είμαι 114 κιλά με ύψος 1.80...

Όσον αφορά για τους αγώνες, δεν έχω σκοπό να το πάρω τόσο σοβαρά το θέμα μιας και η αθλητική μου ηλικία έχει περάσει (38)... Και τελευταίος να βγαίνω (αρκεί αξιοπρεπώς) δεν με πειράζει... Μου φτάνει η χαρά της συμμετοχής.

Το μόνο που θέλω είναι ένα ποδήλατο στιβαρό που να μην τσακιστώ πουθενά λόγω χαμηλής ποιότητας υλικού.

Μέχρι 700-800 ευρώ είμαι... Για παραπάνω δεν παίζει...

Στο ideal κόλλησα γιατί είναι ελληνική εταιρία και επειδή ο ποδηλατάς μου έχει την αντιπροσωπεία... Φέρνει και Scott, Giant, Kettler...

Τέλος, για το θέμα των μεταχειρισμένων, δεν έχω τις γνώσεις για να το κάνω... Θα πρέπει να τα βρίσκω μόνος μου, να τα τοποθετώ μόνος μου (σιγά μην ασχοληθούν οι ποδηλατάδες και ειδικά στην επαρχία), δεν είμαι για τέτοια...


εσύ είσαι πιο χοντρός και από εμένα
σε κάποια φάση θα ρίξω μια ματιά και στις άλλες μάρκες να σου πω τι παίζει
για το ραντεβού και εγώ μέσα αρκεί να μου το θυμίσεις γιατί εγώ ξεχνάω εύκολα
:D

bullgr
Απών/απούσα

plannet wrote:
εσύ είσαι πιο χοντρός και από εμένα

Χα, χα, ωραία...
Αν και ευελπιστώ έως τα μέσα Σεπτεμβρίου να πέσω κάτω από τα 100... Έστω στα 99...
plannet wrote:
σε κάποια φάση θα ρίξω μια ματιά και στις άλλες μάρκες να σου πω τι παίζει

Thanks...
plannet wrote:
για το ραντεβού και εγώ μέσα αρκεί να μου το θυμίσεις γιατί εγώ ξεχνάω εύκολα
:D

Θα στο θυμίσω... Αν και δεν ξέρω εάν θα συμμετάσχω τελικά (παίζει ρόλο πως θα πάει η δίαιτα και η φυσική κατάσταση έως τότε)...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

εγώ θέλω να φτάσω στα 120 για αρχή και του χρόνου να είμαι το καλοκαίρι πάλι 120 για να φτάσω 110 :D
βασικά 15 κιλά θέλω να χάσω για αρχή
κοίταξε αν πάμε μαζί θα φέρω και κοψίδια για το δρόμο :D
εσύ φέρε τις ρετσίνες

andreas1327
Εικόνα andreas1327
Απών/απούσα

plannet wrote:
κοίταξε αν πάμε μαζί θα φέρω και κοψίδια για το δρόμο :D
εσύ φέρε τις ρετσίνες

Sounds like a diet :P

contact