Αλλαγη δισκοφρενου απο 160 mm σε 180 ή 203mm

40 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Ίδια συντήριση κάνεις και στα 2, θα βρεις οδηγίες και στο google και στο youtube. H μονοκόμματη δαγκάνα υποτίθεται ότι είναι πιο δυνατή δεν υπάρχουν 2 κομμάτια να ανοίξουν. Πρακτικά δεν πρέπει να έχει διαφορά. Ίσως να υπάρχει μια επιπλέον ρύθμιση για την απόσταση των τακακίων αλλά θα πρέπει να το τσεκάρω.

Ότι και να πάρεις είσαι οκ. Αν δεν σου περισεύουν δεν χρειάζεται να κάνεις την υπερβαση για τα SLX.

CrippleHorse
Εικόνα CrippleHorse
Απών/απούσα

Έχω τα deore 595 στο scott aspect μου, τα πήρα σε μια φάση που δεν είχα να δώσω περισσότερα και είδα ότι είχαν καλύτερες επιδόσεις από τα xt, αλλά κι από πολλά άλλα σ'ένα τεστάκι δύναμης (bike radar: http://www.bikeradar.com/mtb/gear/article/how-we-test-hydraulic-disc-bra...). Εδώ και μισό χρόνο μου δουλεύουν μια χαρά και δεν τα έχει αγγίξει κλειδάκι άλλεν για μήνες. Καμία σχέση με τα πιο φτηνά deore και τα non-series, είναι αρκετά δυνατά (αν και μόλις πήγα στο βουνό, όπου πιάνεις 50άρια άνετα στο κατέβασμα, αμέσως είπα ότι θα είμαι καλύτερα με 180 δίσκο μπροστά) και σε σχέση με τα xt (και τα slx, λογικά, αφού έχουν παρόμοιο σύστημα) θα έλεγα ότι χάνουν κυρίως στο ότι δεν έχουν τόσο καλή αίσθηση. Το servo των xt υποτίθεται ότι τους δίνει το δυνατότερο φρενάρισμα με λιγότερη πίεση στη μανέτα, αλλά στην πράξη η διαφορά είναι μάλλον ότι τους δίνει καλύτερη ακρίβεια και είναι πολύ σαφή στο να σου δίνουν να καταλάβεις πότε ακριβώς πατάει καλά το τακάκι στο δίσκο, ενώ στα deore μου η αίσθηση είναι λίγο πιο θολή, αν και στην πράξη δεν είχα κάποιο πρόβλημα ακρίβειας, συνηθίζονται αυτά. Παίζει τα deore να είναι πιο βολικά στη συντήρηση επίσης, κυρίως λόγω σχεδιασμού, αλλά και επειδή αν κρίνω από τους φίλους μου που έχουν xt, μου λένε ότι είναι βέβαια πολύ καλά, αλλά τους ταλαιπωρούν απαιτώντας συντήρηση και διόρθωση της θέσης της δαγκάνας που και που (ο ένας πρέπει να έχει στραβό ρότορα). Αναμένεται ναι βγουν καινούρια που θα έχουν και servo και θα δέχονται τα νέα τακάκια με ψύκτρα, οπότε υποθέτω ότι τα παλιά θα πέσουν κάτω από 150 ευρώ το ζευγάρι, και συνεπώς θα πρότεινα να τα τσεκάρεις αν ψάχνεσαι για άλλα φρένα.
Στην τιμή των xt έχω δει και τα Formula RX που είναι πολύ καλά και σε δύναμη και σε αίσθηση αλλά ο φίλος που τα έχει λέει ότι βρίσκουν και θέλουν ίσιωμα κάθε τόσο, ενώ τη μία φορά που πήγε να τους κάνει εξαέρωση, του έφαγαν ένα τρίωρο.

R@bopoulos
Εικόνα R@bopoulos
Απών/απούσα

Περνει το SCOTT Aspect 30 παραπανω απο 180mm δισκο μπροστα?? Τι κοστος εχει η αλλαγη απο 160mm σε 180mm ??

pug_f_e
Απών/απούσα

θελεις εναν ανταπτορα 8-10 ευρω
και
εναν δισκο 180μμ (τιμη αναλογα τη μαρκα και τον τυπο)

εγω εβαλα 180μμ deore με 14 ευρω καινουριο και ειχε διαφορα

μη φανταστεις μερα με νυχτα,αλλα ειναι βελτιωση

jijiconi
Απών/απούσα

Έχω τα XT και με dual control για το οποίο ρώτησες.Τα χρησιμοποιώ σε βουνό.
Έχω δοκιμάσει επίσης αρκετά άλλα υδραυλικά.
Η ακρίβεια που έχεις στο φρενάρισμα με τα ΧΤ είναι ασύγκριτη! Δεν με νοιάζει τόσο η δύναμη (είναι πολύ δυνατά), όσο η ακρίβεια γιατί ένα φρένο που είναι απλά δυνατό θα μπλοκάρει! Επίσης το να βάζεις μεγαλύτερη δισκόπλακα αν δεν έχεις πολλά κιλά είναι λάθος γιατί αυξάνεις την δύναμη αλλά χάνεις στην ακρίβεια.
Το dual control είναι οι γνωστές λεβιεδομανέτες δηλαδή αλλάζεις ταχύτητα πιέζοντας τις μανέτες των φρένων. Για μένα είναι σούπερ, άλλοι δεν τις βολεύονται.

Για το παιδί με το trekking, για δρόμο τα ΧΤ είναι υπερβολή, αν δεν σε νοιάζει το οικονομικό βέβαια πάρ'τα, βελτίωση θα δεις.

Γενικά πιστεύω πως τα πάντα είναι συνάρτηση του budget και της χρήσης. Αν τα βγάζεις πέρα δύσκολα το να πάρεις ΧΤ των 200€ για βόλτες στο δρόμο είναι υπερβολή (μάλλον και βλακεία). Αν είναι το βασικό σου μεταφορικό μέσο και δεν πιέζεσαι οικονομικά πάρ΄τα. Θα σου κάνει την μετακίνηση πιο ευχάριστη. Σε μονοπάτι βέβαια φάε για ένα μήνα παξιμάδια και πάρ'τα! Είναι η μέρα με την νύχτα!

Sar1
Απών/απούσα

Επειδή έθεσες το ερώτημα να μεταφέρω την εμπειρία μου από τον συγκεκριμένο κατασκευαστή.
Εχουμε στο ένα mtb τα Juicy 7 (του 2009) και στο δεύτερο τα Elixir (του 2010), Τα 7άρια εξαρχής. Τα Elixir αντικατέστησαν τα SLX, (πολύ καλά φρένα σε αίσθηση αλλά σε παρατεταμένες κατηφόρες φαίνεται η έλλειψη δύναμης ενώ σε απότομες κατηφόρες, με κλίσεις 8% ας πούμε υπάρχει θέμα, για να το πω απλά).
Και τα δυο είναι εξαιρετικά φρένα, Τα Elixir πιο ισορροπημένα, όμως η δύναμη που βγάζουν τα Juicy 7 είναι αστείρευτη. Τόση που με την πρώτη ευκαιρία (φθορά στο μπροστά τακάκι) αντικατέστησα και τα δυο μαμίσια τακάκια με SwissStop (τα πράσινα, αφού μόνο αυτό ο τύπος υπάρχει και είναι κάτι μεταξύ μεταλλικών και Race, σε αίσθηση και - όπως με διαβεβαίωσαν- σε αντοχή). Πριν την αλλαγή ήταν πως να το πω, on - off, μετά απογειώθηκαν, το απόλυτο φρένο. Η παραγωγή τους όπως καταλαβαίνω έχει σταματήσει αλλά μπορείς να βρεις κομμάτια από Αγγλία ή Γερμανία σε τιμές ξεφτίλα για την ποιότητά τους. Απλά ίσως χρειαστεί να πάρεις από αλλού το μπροστά και από αλλού το πίσω. Αξίζουν 100% και διαθέτουν και ρύθμιση της απόστασης τακάκι - δισκόπλακα από τα χειριστήρια

kynhgos77
Απών/απούσα

Aν το πιρουνι σου δεχεται 180αρη δισκο βαλτον. Αλλο ενα τρεκινγκ που δοκιμασα, με shimano υδραυλικα δισκοφρενα, ειχε ενα θεματακι με το φρεναρισμα σε κατηφορες η οταν ειχες αρκετη ταχυτητα.
Εγω το αποδιδω στον μεγαλυτερο τροχο που εχουν, 28''. Οσο μεγαλωνει η αποσταση απο το κεντρο μεχρι την επιφανεια του ελαστικου, μεγαλωνει σημαντικα και ροπη.
Για να καταλαβεις τι εννοω, φαντασου σε ενα σταματημενο ποδηλατο οτι εφαρμοζεις την ιδια δυναμη στο φρενο σε εναν τροχο 26αρη και εναν 28αρη. Μετα προσπαθησε να περιστρεψεις τον τροχο πιανοντας τον απο το ελαστικο. Ποιος τροχος θα χρειαστει λιγοτερη δυναμη? Ο 28αρης. Αυτος λοιπον θα χρειαστει και δυνατοτερο φρενο για να πιασει την αποδοση φρεναρισματος του 26αρη τροχου.
Πιστευω οτι στον 28αρη τροχο δεν θα επρπε να παιζει δισκος κατω απο 180mm.
Η για την ακριβεια θα επρεπε να παιζαν μονο καλα v brakes μιας και αυτα αποδιδουν καλυτερα οσο μεγαλωνει ο τροχος σε αντιθεση με τα δισκοφρενα.

Αν ειναι να δωσεις 200 ευρω για δισκοφρενα, πουλα τους τροχους που εχεις μαζι με τα φρενα κανα 120αρι και θα εχεις στα χερια σου 320 ευρω με τα οποια περνεις ενα ζευγαρι καλυτερους τροχους (μαλλον πολυ καλυτερους) και ενα σετ καλα v brakes και εχεις αλλο ποδηλατο και στην επιταγχυνση και στην επιβραδυνση.

billgeo
Εικόνα billgeo
Απών/απούσα

R@bopoulos wrote:
Περνει το SCOTT Aspect 30 παραπανω απο 180mm δισκο μπροστα??

Τι πιρουνι "φοραει"?

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Για το παιδι που ρωτησε παραπανω. Εχοντας δοκιμασει και xt και slx και απλα deore και elixir και juicy και bb7 (μηχανικα).
Μεταξυ slx και xt προτιμω τα xt. Η αισθηση που ειχα στο φρεναρισμα πολυ καλυτερη και αρκετα δυνατα (με 160 δισκοπλακα). Μπορει να εχει να κανει με τα τακακια αλλα τελικα με τα xt ημουν απολυτα ικανοποιημενος. Φυσικα κανενα απο τα υπολοιπα δεν ειχε προβλημα αλλα θεωρω τα xt λιγο καλυτερα απο τα αλλα. Εκτος απο τα elixir με τα οποια ειχα και την προοδευτικοτητα που ηθελα στο φρεναρισμα. Επισης κατι αλλο που θεωρω πλεονεκτημα. Τα shimano θελουν mineral oil της shimano μονο (20 ευρω το μπουκαλακι αν δεν κανω λαθος) ενω τα avid κανονικα dot.
Τα bb7 τωρα σαν μηχανικα ειναι χειροτερα απο ολα τα ανωτερω αλλα σαν μηχανικα δισκοφρενα ειναι τα μοναδικα που μπορει να προτιμουσα απο καλα v-brake.

Για το παιδι με το τρεκκινγκ τωρα οτι εχεις αναφερει ως τωρα πεταμενα λεφτα. Μεχρι και προβλημα στο πιρουνι μπορει να σου δημιουργησει η μεγαλυτερη δισκοπλακα. Για εμενα δεν αξιζει ολες αυτες οι αλλαγες που ανεφερες.

contact