Φαρδυτερα ελαστικα απο 700x28 για trekking

15 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
mos
Απών/απούσα

Γεια σε ολους, χρειαζομαι τα φωτα σας για μια κομα φορα

Λοιπον προσφατα απεκτησα ενα Ballistic Coaster 2.0 του 2010, το οποιο φοραει ελαστικα Vittoria Zaffiro 700x28

Ειναι σε πολυ καλυ καταστηση καθοτι εχουν κανει λιγα χλμ και προσφερουν πολυ καλη αισθηση οδηγησης, πετανε σε στρωμενη ασφαλτο

Αλλα ως νεο ποδηλατη μου προκαλουν μια σχετικη ανασφαλεια καθως ειναι πολυ λεπτα για μενα, ενω οι δρομοι που κινουμαι δεν τους λες και καλα στρωμενους με αποτελεσμα να νιωθεις τις λακουβες

Δοκιμασα 700Χ35 ελαστικα σε παρομοιο ποδηλατο Ballistic coaster 1.0 και αισθανθηκα πολυ καλυτερα σε θεμα ελεγχου και ασφαλειας, καταλαβα βεβαια και την διαφορα ταχυτητας αλλα δεν με ενδιαφερει αυτο το στοιχειο

Σκεφτομαι να παρω φαρδυτερα και θελω συμβουλες για το φαρδος που μπορω να παω 700x35, 700x38, κτλ

Οι ζαντες ειναι Alexrims PC19 αλλα δεν βρισκω στοιχεια ατον κατασκευαστη μονο το αναγραφομενο 622Χ16

Προτεινεται μου και κανενα ζευγαρι οικονομικα λαστιχα, οσο το δυνατο φθηνοτερα δεν υπαρχουν €, ενω πρεπει να υπολογισω και 2 νεες σαμπρελες. Να ειναι απλα αξιοπιστα και ασφαλη δλδ σκυλια, δεν ενδιαφερομαι για ταχυτητα κτλ

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Eδώ http://www.ballistic.gr/bike.php?id=23 λέει ότι τα στεφάνια είναι BERETTA MT-240 ΜΑΥΡΑ 36 Ηoles. (http://www.berettacerchispa.it/1/alu_mt_240_639988.html)

Υποθέτω ότι ακόμα και 700χ40 θα μπορούσες να βάλεις, με λίγο κόπο.
Σαμπρέλες ΔΕΝ θέλεις άλλες. Κρατάς ότι έχεις, μια χαρά θα κάνουν και με τα πιο ογκώδη ελαστικά.

Αν είσαι Αθήνα, θα σκεφτόσουν ανταλλαγή? Έχω πιο χοντρά ελαστικά στο τρεκκιν της γυναίκας μου και μου ζήτησε πιο λεπτά και χωρίς τακούνι... Τα vittoria Zaffiro είναι αρκετά καλά και ιδιαίτερα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ελαστικά.

Περνάς, τα βλέπεις, αν συμφωνήσουμε στα αλλάζω επί τόπου στιυς δικούς σου τροχούς και σου δίνω και τις σαμπρέλες που έχω τώρα ως δώρο.....

mos
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
Eδώ http://www.ballistic.gr/bike.php?id=23 λέει ότι τα στεφάνια είναι BERETTA MT-240 ΜΑΥΡΑ 36 Ηoles. (http://www.berettacerchispa.it/1/alu_mt_240_639988.html)

Υποθέτω ότι ακόμα και 700χ40 θα μπορούσες να βάλεις, με λίγο κόπο.
Σαμπρέλες ΔΕΝ θέλεις άλλες. Κρατάς ότι έχεις, μια χαρά θα κάνουν και με τα πιο ογκώδη ελαστικά.

Αν είσαι Αθήνα, θα σκεφτόσουν ανταλλαγή? Έχω πιο χοντρά ελαστικά στο τρεκκιν της γυναίκας μου και μου ζήτησε πιο λεπτά και χωρίς τακούνι... Τα vittoria Zaffiro είναι αρκετά καλά και ιδιαίτερα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ελαστικά.

Περνάς, τα βλέπεις, αν συμφωνήσουμε στα αλλάζω επί τόπου στιυς δικούς σου τροχούς και σου δίνω και τις σαμπρέλες που έχω τώρα ως δώρο.....

Αυτο ειναι νεοτερο Coaster

Το δικο μου ειναι 2009 - 2010 και φοραει τις Alexrims PC 19

Θεσσαλονικη ειμαι, αλλα μου εδωσες καλη ιδεα να βαλω αγγελια για ανταλλαγη

Ειναι συμφερουσα ανταλλαγη για καποιον που θελει να βαλει λεπτοτερα γιατι εχουν μεγαλυτερη αξια τα Zaffiro απο ενα οικονομικο ζευγαρι Χ35 Χ38

Βρηκα αυτα τα Trax στα 7€
1 2 3

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@mos
το πρόβλημα σου είναι καθαρά ψυχολογικό με αυτά που λες

και αν όντως έχεις vittoria είναι πολύ καλή ποιότητα ελαστικού
εγώ θα έλεγα να μην αλλάξεις τπτ
:D

αλλά τώρα που το ξανασκεύτομε δεν αλλάζεις σε αυτά που λες
και μετά να ξαναγυρίσεις στα vittoria
λεφτά υπάρχουν

mos
Απών/απούσα

Τελικα παιδια οι ζαντες μου πρεπει να ειναι αρκετα στενες 622Χ16 οποτε δεν ξερω μεχρι τι πλατος μορω να ανεβω!

Με βαση τον πινακα ειμαι μεταξυ 35 και 37 οποτε μαλλον για 700Χ35 ειμαι max!

Εστειλα email στον κατασκευαστη ελπιζω να βοηθησουν!

Παντως πηρε κανπου το ματι μου πως τα λαστιχα Trax που παρεθεσα παραπανω ειναι ουσιαστικα της Schwalbe.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Βάλε Vittoria Randoneur Hyper ή Pro.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Βάλε Vittoria Randoneur Hyper ή Pro.

πολλά +++
...ακόμα και για το απλό randonneur που βγαίνει στα 20ευρώ το κομμάτι.
ΛΑΣΤΙΧΑΡΑ.
Πολλά πολλά πολλά χλμ και μηδέν φουίτ....

Stel10s
Απών/απούσα

Φυσικα και τα λεπτα λαστιχα κανουν την ποδηλασια πολυ πιο ευκολη.

Απο την αλλη ειδικα μεσα στην πολη ειναι πολλοι αυτοι που προτιμουν φαρδια εως πολυ φαρδυα λαστιχα. Λακουβες, σχαρες, πλακοστρωτα, ραγες απο τραμ, αυλακωσεις απο σημανση τυφλων μπλα μπλα μπλα... ειναι ο λογος.

Ο κυριοτερος για μενα ειναι η αποσταση φρεναρισματος, οπου ειδικα στην Αθηνα τα αυτοκινητα σε κοβουν πεταγονται για πλακα.

Εγω ειχα τα μαμισια λαστιχα Kenda Kwick Sport-Cruising 700*35C.
Για εμενα γλυστρουσαν παρα πολλη (αν και τα εχουν αλλοι χωρις κανενα απολυτος προβλημα οπως λενε).
Τα αλλαξα με Michelin Pilot Sport 700*37 και ναι επιτελους νιοθω οτι κοκαλονουν οποτε τα χρειαστικα.

mos
Απών/απούσα

Δεν εχω τοσα € δυστυχως!

Παντως σημερα που βρεχει πολυ Θεσσαλονικη εκανα τουλαχιστον 8 χλμ και τα Zaffiro εγραψαν, πραγματικα πολυ καλη αποδοση στην βροχη!

Μπορει να μου καποιος για τις ζαντες μου, θα σηκωσουν 700Χ35 τουλαχιστον;

Απο την Αlexrims δεν απαντανε προς το παρον!

Ξερει κανεις αυτο το site;
Δεν αναφερει πουθενα μεταφορικο κοστος για εξωτερικο.
Εχει οικονομικα ζευγαρια.

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

mos wrote:
Μπορει να μου καποιος για τις ζαντες μου, θα σηκωσουν 700Χ35 τουλαχιστον;

Βρες ένα παχυμετρο ή ένα τρόπο να μετρήσεις το inner width δηλαδή το εσωτερικό πλάτος του στεφανιού, την απόσταση B.

width

Κατόπιν πήγαινε στη Schwalbe και δες τον πίνακα.

width

mrroni
Εικόνα mrroni
Απών/απούσα

μα το στανταρ στα trekking είναι το 700Χ35. δεν υπάρχει θέμα ( σε trekking είχα βάλει μέχρι και λάστιχο απο 29άρι και σε 29άρι μέχρι και 700Χ28 χωρίς κανένα πρόβλημα πέρα ότι είναι καμμένα αυτά που κάνω) αλλά για να είμαστε σίγουροι πιο ποδήλατο έχεις? επίσης και εγώ συμφωνώ να κρατήσεις τα λάστιχα σου και απλά να παίξεις με την min πίεση τους, έτσι θα καταφέρεις αυτό που θές χωρίς να αλλάξεις λάστιχα. ;)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

mos wrote:
Δεν εχω τοσα € δυστυχως!

Παντως σημερα που βρεχει πολυ Θεσσαλονικη εκανα τουλαχιστον 8 χλμ και τα Zaffiro εγραψαν, πραγματικα πολυ καλη αποδοση στην βροχη!

Μπορει να μου καποιος για τις ζαντες μου, θα σηκωσουν 700Χ35 τουλαχιστον;

Απο την Αlexrims δεν απαντανε προς το παρον!

Ξερει κανεις αυτο το site;
Δεν αναφερει πουθενα μεταφορικο κοστος για εξωτερικο.
Εχει οικονομικα ζευγαρια.


Και ακόμα θέλεις να αλλάξεις λάστιχα μετά από αυτό???
αν θέλεις ο δικός μου έχει σε vittoria κάτι λάστιχα πιο φαρδιά αλλά κάνα 30ρι το ένα θα σου βγούνε
:D
εκτός αν θέλεις να πας από ferrari σε ζασταβά
:D

mos
Απών/απούσα

Απο την στιγμη που η ζαντα μου γραφει 622Χ16 προφανως 16mm ειναι το πλατος της ζαντας!

Επισης εδω οι DC19 που μαλλον ειναι επομενο μοντελο των δικων μου PC19 και ειναι επισης 622Χ16 εχουν πλατος 16,3mm.

Συμφωνα με το πινακακι της Schwalbe με 15 πλατος ζαντας παω μεχρι 32 πλατος ελαστικου ενω με 17 πλατος ζαντας παω μεχτι 50 πλατος ελαστικου.

Οποτε με 16 - 16.3 πλατος ζαντας μαλλον παω ανετα μεχρι 38 που θελω;

Ρε plannet αν δεν μπορεις να αισθανεσαι σιγουρια με την Ferrari;

Επισης το χωριο μας δεν ειναι για Ferrari!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

mos wrote:

Ρε plannet αν δεν μπορεις να αισθανεσαι σιγουρια με την Ferrari;

Επισης το χωριο μας δεν ειναι για Ferrari!


το πιο δύσκολο για το λάστιχο είναι η βροχή
θα πήγαινες με τα vittoria Που έχεις στην βροχή??

Stel10s
Απών/απούσα

Θα συμφωνισω με τον Planet,τα Kenda για εμενα γλυστραγαν πολυ.
Εκτος απο το φαρδος εχει σημασια και η ποιοτητα του ελαστικου.

Αν εχεις υπομονη θα πετυχεις καμμια προσφορα απο καποιο σιτε.
Π.χ το Chainreaction ειχε βαλει τα Michelin Pilot Sport 9 ευρω με τα μεταφορικα!
Κανε μια λιστα με τα λαστιχα που σε ενδιαφερουν και τσεκαρε τα σιτε που και που.