Slick 1.10 σε MTB?

20 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
tunerakos
Απών/απούσα

Χαιρετώ την παρέα. Λοιπόν μιας και άρχισα να γράφω αρκετά χιλιόμετρα σε άσφαλτο αποφάσισα να πάρω πιο στενά λαστιχάκια για το εργαλείο μου. Έχω ένα cube attention 2011 και φοράει ζάντα alexrims ax 24. Αυτές εδώ δλδ
http://www.ebay.de/itm/ALEXRIMS-26-Zoll-Laufrad-SET-VR-HR-ZX-24-Ready-FO...
Θα ήθελα να μάθω αν όντως παίρνει το λαστιχάκι που παρήγγηλα γιατί με έπιασε ένα άγχος με κάποια πράγματα που διάβασα. Το λάστιχο είναι το εξής:
http://bike.michelin.co.uk/tyres/michelin-wild-run-r-advanced-light
Διάβασα και αυτό το πολύ χρήσιμο σαιτ αλλά δεν έβγαλα άκρη και πολύ (http://www.sheldonbrown.com/rim-sizing.html)

Θα ήθελα λοιπόν να μου πει κάποιος αν από τεχνικής πλευράς θα είμαι οκ με τα νεα μου λάστιχα ή όχι. Επίσης έστειλα και ένα μειλ στην εταιρία που κατασκευάζει τις ζάντες αλλά μάλλον με απαξίωσαν μιας και δεν έλαβα ακόμα απάντηση. Αναμένω λοιπόν από τους γνώστες του φόρουμ τους προβολείς τους

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

αν το περάσεις με προσοχή το λάστιχο δεν έχεις θέμα
απλά τι λάστιχο είχες πριν???
θα ήταν καλό να ξέρουμε

το 1.1 έχει το πρόβλημα ότι παίρνει σαμπρέλα μόνο λεπτή
ενώ αν πας π.χ. στο 1.25 παίρνει ότι σαμπρέλα βρεις
καλό είναι να έχεις την σωστή σαμπρέλα αλλά στην ανάγκη και οι θεοί πίθονται
πέραν τούτου λογικά θα πέρνει πάνω από 100 Psi οπότε δεν θα μπορείς να την φουσκόσεις σε βενζινάδικο
γενικότερα έχει τα λειτουργικά της προβλήματα
βέβαια αν το αποφασήσεις θα εντυπωσιαστείς με το πόσο γρήγορο είναι το ποδήλατο σου :D
εγώ συνηστώ 26χ1.25 85 psi
γλιτώνεις λειτουργικά προβλήματα και έχεις πολύ καλή ταχύτητα

nikkos
Εικόνα nikkos
Απών/απούσα

αφήστε τα slick και τις διαστάσεις υποσιτισμού, και κοιτάξτε να βάλετε κανα λάστιχο της προκοπής

hidefnick
Εικόνα hidefnick
Απών/απούσα

Σφραγίσματα έχεις?

tunerakos
Απών/απούσα

http://www.gooutdoors.co.uk/schwalbe-smart-sam-26x2-25-white-stripe-p269932
αυτό είναι το λαστιχάκι που φοράω τώρα. είναι 2.25 και είπα να κάνω την μεγάλη διαφορά. απο πίεση το καινούριο μου λέει 4-6 bar στο επίσημο σαιτ που σημαίνει μέχρι 87 psi σύμφωνα με την μετατροπή που έκανα. Εγώ φαντάζομαι περίπου στα 75-80 θα το έχω. ελπίζω να φτάνει μέχρι εκεί το βενζινάδικο γιατί έχω μια τρόμπα χειρός που θα κάνει μόνο ελαφρό φούσκωμα μέχρι να πεταχτώ στο βενζινάδικο της γειτονιάς. Κατά τα άλλα επειδή δεν ξεκολλάω και εύκολα από το βουνό θα περνάω και τα 2.25 για καμιά εξόρμηση. Τώρα που πήρα και spd πετάλια και παπούτσια και σε συνδυασμό με το στενό λάστιχο θα γουστάρουμε!

Το τελευταίο που έγραψε ο φίλος για τα σφραγίσματα δεν το πολυέπιασα. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην ποιότητα κύλισης και τις αυξημένες αναταράξεις..

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

tunerakos wrote:
http://www.gooutdoors.co.uk/schwalbe-smart-sam-26x2-25-white-stripe-p269932
αυτό είναι το λαστιχάκι που φοράω τώρα. είναι 2.25 και είπα να κάνω την μεγάλη διαφορά. απο πίεση το καινούριο μου λέει 4-6 bar στο επίσημο σαιτ που σημαίνει μέχρι 87 psi σύμφωνα με την μετατροπή που έκανα. Εγώ φαντάζομαι περίπου στα 75-80 θα το έχω. ελπίζω να φτάνει μέχρι εκεί το βενζινάδικο γιατί έχω μια τρόμπα χειρός που θα κάνει μόνο ελαφρό φούσκωμα μέχρι να πεταχτώ στο βενζινάδικο της γειτονιάς. Κατά τα άλλα επειδή δεν ξεκολλάω και εύκολα από το βουνό θα περνάω και τα 2.25 για καμιά εξόρμηση. Τώρα που πήρα και spd πετάλια και παπούτσια και σε συνδυασμό με το στενό λάστιχο θα γουστάρουμε!

Το τελευταίο που έγραψε ο φίλος για τα σφραγίσματα δεν το πολυέπιασα. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην ποιότητα κύλισης και τις αυξημένες αναταράξεις..


λογικά μπορείς να βάλεις πιο φαρδύ στα 85 Psi
conti sport contact 1.3 είναι μια καλή επιλογή και θα έχεις ίδια ταχύτητα με το 1.1
και το βρίσκεις παντού
το βενζινάδικο δεν μπορεί να σηκώσει πολλά psi εκτός αν έχει καλό μηχάνημα για αέρα

tunerakos
Απών/απούσα

ωραίος! ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα το τσεκάρω...

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

σε αγγελία είχα δεί 25άρι λάστιχο, αλλα η ανάρτηση..ανάρτηση! μπροστά..
Τί να πώ;! (δέ λέμε τίποτα, είναι αγένεια!)
την είχε βγάλει εκτός την ανάρτηση; μάλλον είχε βάλει άλλους τροχούς και ήταν προσεκτικότερος, περι ορέξεως ....

hidefnick
Εικόνα hidefnick
Απών/απούσα

tunerakos wrote:
ο τελευταίο που έγραψε ο φίλος για τα σφραγίσματα δεν το πολυέπιασα. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην ποιότητα κύλισης και τις αυξημένες αναταράξεις..

Με την πίεση που θέλουν και με το πιρούνι κλειδωμένο, δεν θα έχεις "κάποιες" αναταράξεις. Θα κοπανάει. Με το πιρούνι ξεκλείδωτο σίγουρα θα είναι καλύτερα αλλά μόνο μπροστά. Πίσω θα εξακολουθεί να πηδάει σε κάθε ανωμαλία. Το καλό είναι οτι βάζεις spd, όσο καλό είναι για μέσα σε πόλη (δεν διευκρινίζεις που κυκλοφορείς) γιατί με πλατφόρμες πχ θα σου φεύγει το πόδι από το πετάλι. Γενικά είναι λίγο ακραία διάσταση για ελληνική άσφαλτο. Δοκιμάζεις και βλέπεις.

xifias
Απών/απούσα

σφραγισματα κοπανηματα κ μηχανηματα αερα...

πρωτον κοιτας το φαρδος του στεφανιου σου κ ανατρεχεις στον πινακα εδω http://img.photobucket.com/albums/v464/IceCold4000/Gatorskin_zps1f785994...

κ βλεπεις ποσο στενο λαστιχο παιρνει.

δευτερον.εχω αυτα http://img.photobucket.com/albums/v464/IceCold4000/Gatorskin_zps1f785994...

για την ιδια χρηση που λες κ συ.ειναι 28mm τα φουσκωνω απο βενζιναδικα στα 110 το πισω κ 100 το μπροστα.μη σε τρομαζουν τα νουμερα.οσα βενζιναδικα πηγα ανετα σηκωσαν 100,ακομα κ ενα παρακμιακο που ειχε κατι αρχαια φορητα φουσκωτηρια.οποτε λοιπον ασε τις τρομπες..

τριτον,δε κοπαναει κ τοσο.τελος μη λυπηθεις τα λεφτα να παρεις κανα καλο λαστιχακι.οσο πιο καραφλο βρεις.

tunerakos
Απών/απούσα

http://bike.michelin.co.uk/tyres/michelin-wild-run-r-advanced-light#dim
πήρα δυο από αυτά τελικά και τις ανάλογες σαμπρέλες. Μου έκανε εντύπωση που είχαν μόνο 200 γραμμάρια ανά λάστιχο και είπα να παίξω λίγο με το βάρος στον τροχό. Τώρα απομένει να δούμε τι θα κάνει. Ευτυχώς κλειδώνει και η ανάρτηση μου οπότε θα μπορώ να πεταλάρω χωρίς σημαντικές απώλειες λόγω ανάρτησης. Την άλλη εβδομάδα θα είναι εδώ λογικά οπότε θα γράψω εντυπώσεις. Τα πήρα από το chain στα 25 το καθένα + 6 ευρώ η κάθε σαμπρέλα.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

tunerakos wrote:
http://bike.michelin.co.uk/tyres/michelin-wild-run-r-advanced-light#dim
πήρα δυο από αυτά τελικά και τις ανάλογες σαμπρέλες. Μου έκανε εντύπωση που είχαν μόνο 200 γραμμάρια ανά λάστιχο και είπα να παίξω λίγο με το βάρος στον τροχό. Τώρα απομένει να δούμε τι θα κάνει. Ευτυχώς κλειδώνει και η ανάρτηση μου οπότε θα μπορώ να πεταλάρω χωρίς σημαντικές απώλειες λόγω ανάρτησης. Την άλλη εβδομάδα θα είναι εδώ λογικά οπότε θα γράψω εντυπώσεις. Τα πήρα από το chain στα 25 το καθένα + 6 ευρώ η κάθε σαμπρέλα.

αφού θα τα έπερνες έτσι και αλλιώς
γιατί άνοιξες θέμα???
και πήρες 2 σαμπρέλες παραπάνω ???
ή θα πάθεις λάστιχο και δεν θα έχεις ποδήλατο?

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

tunerakos wrote:
http://bike.michelin.co.uk/tyres/michelin-wild-run-r-advanced-light#dim
πήρα δυο από αυτά τελικά και τις ανάλογες σαμπρέλες. Μου έκανε εντύπωση που είχαν μόνο 200 γραμμάρια ανά λάστιχο και είπα να παίξω λίγο με το βάρος στον τροχό. Τώρα απομένει να δούμε τι θα κάνει. Ευτυχώς κλειδώνει και η ανάρτηση μου οπότε θα μπορώ να πεταλάρω χωρίς σημαντικές απώλειες λόγω ανάρτησης. Την άλλη εβδομάδα θα είναι εδώ λογικά οπότε θα γράψω εντυπώσεις. Τα πήρα από το chain στα 25 το καθένα + 6 ευρώ η κάθε σαμπρέλα.

όταν παραλάβεις τα λάστιχα και τα κυκλοφορήσεις λίγο, γράψε εντυπώσεις αν θες.
Αυτό που θα με ενδιέφερε εμένα θα ήταν η ανθεκτικότητά τους σε ότι αφορά σκασίματα.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

πριν δυο χρόνια δοκίμασα σε ΜΤΒ 26αρι και έβαλα 1,15 ελαστικά.
Καρα-δυσκολεύτηκα να βρω σαμπρέλες (που ήταν και ακριβές).
Καρα-δυσκολεύτηκα να τα περάσω (να κάτσουν σωστά) στα ΜΤΒαδικα στεφάνια.
Μετά είχε πολύ ταρακούνημα, γλίστριμα και γενικώς δεν τα ένιωθα πολύ καλά (από όσο θυμάμαι). Επίσης οπτικά ήταν χάλια.
Τελικά τα έβγαλα και πλέον είμαι με ελαστικά 1,25 μπροστά και 1,30κάτι πίσω.
.
.
.
.
.
(αν θυμάμαι καλά τα 1,15 ήταν της michelin.... τα νέα ελαστικά είναι της wtb και continental. Χρήση καλοκαιρινή σε νησί, κυρίως ασφάλτινη, αλλά έχει και πλακόστρωτο που γλιστράει)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

diopan wrote:

όταν παραλάβεις τα λάστιχα και τα κυκλοφορήσεις λίγο, γράψε εντυπώσεις αν θες.
Αυτό που θα με ενδιέφερε εμένα θα ήταν η ανθεκτικότητά τους σε ότι αφορά σκασίματα.


θα σου πω εγώ
απίστευτή ταχύτητα καμία σχέση με πριν
σκασίματα δεν παίζουν εκτός αν πατήσεις σε μυτερές πέτρες

tunerakos
Απών/απούσα

τα πέρασα τελικά...
εντυπώσεις. πολύ δύσκολο να μπουν σε σχέση με τα 2.25..
Γεμίσουν πολύ γρήγορα αέρα.
Γλίτωσα περίπου 1 κιλό από το ποδήλατο και μάλιστα από τους τροχούς.
πατάνε το ίδιο καλά με τα τρακτερωτά στο δρόμο, μπορεί και καλύτερα, καθώς ακόμα δεν έφυγε τελείως το κερί που έχουν για προστασία.
Ελαφρώς περισσότερο κοπάνημα σε σχέση με τα 2.25 όταν τα γέμιζα 55 psi για δρόμο.
(Τα michelin τα έχω στα 80psi προς το παρόν)
Οι ταχύτητες έχουν κοντύνει αρκετά και πρέπει να κάνεις γρηγορότερα πετάλι όταν έχεις 3η-9η για να πηγαίνεις με την ίδια ταχύτητα με τα τρακτερωτά. Ίσως για αυτό να νιώθω ότι κυλάει καλύτερα.

Περισσότερα από εβδομάδα καθώς ο καιρός με την ψιχάλα που ρίχνει συνέχεια δεν είναι για βόλτα και δη με αυτά τα λάστιχα.

Andreas_p
Εικόνα Andreas_p
Απών/απούσα

Plannet wrote:
...ενώ αν πας π.χ. στο 1.25 παίρνει ότι σαμπρέλα βρεις...

χμμμ εγώ στο mtb είχα λαστιχάκι 2άρι από όσο θυμάμαι και πήγα σε 2,35 με τις ίδιες... όταν ρώτησα στον ποδηλατά μου για 1,25 (που θέλω να βάλω) μου είπε θα χρειαστείς και σαμπρέλες... τι ισχύει τώρα; :P

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...που φοραει τωρα το ποδηλατο σου (για λαστιχα 2.00-2.35), ειναι πολυ χοντρες για να τοποθετηθουν ανετα σε λαστιχα 1.25.
Νομιζω υπαρχουν σαμπρελλες για λαστιχα απο 1"-1.5", και προς τα εκει θα πρεπει να στραφεις.
Βεβαια, σε ωρα αναγκης (π.χ. στη μεση του πουθενα) σε λαστιχο 1.25 βαζεις και σαμπρελλα απο τρακτερ, που λεει ο λογος.
Αλλα ειπαμε, αυτες οι λυσεις ειναι για ωρα αναγκης, και ισως οχι χωρις παρενεργειες (τσαλακωμενη σαμπρελλα μεσα στο λαστιχο, καρουμπαλα και "κομποι" στο λαστιχο, κινδυνος "μασηματος" και σκασιματος σαμπρελλας, κλπ), και βεβαια τοποθετηση σαμπρελλας μεσα στο λαστιχο με λιγη εως πολλη δυσκολια. Χωρια το αυξημενο βαρος στην περιφερεια του τροχου, λογω υπερβολικα μεγαλης σαμπρελλας.

Andreas_p
Εικόνα Andreas_p
Απών/απούσα

έχω δύο απορίες σχετικά με λάθος μέγεθος σαμπρέλας...
πχ1 σαμπρέλα 1,75-1,95 σε λάστιχο 2,35...πρακτικά τι επιπτώσεις έχει;
πχ2 σαμπρέλα 1,75-1,95 σε λάστιχο 1,5.... >> >> >> ;

υ.γ. από 2,35 διάσταση πήγα σε 1,5 στο mtb και έχει τρελή διαφορά...πολύ παραπάνω ταχύτητα και οι δίσκοι σχεδόν τερματίζουν σε ευθεία με πολλές στροφές και ελαφριά πατήματα...

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Μικρή σαμπρέλα σε μεγάλο λάστιχο δεν θα
παίξει και λογικά θα ξεχειλώσει. Το αντί-
στροφο είναι οκ με λίγη προσοχή κατά την
τοποθέτηση. Εγώ είχα 1,25 ελαστικό με 2,0
σαμπρέλα.

Η διαφορά από 2,35 σε 1,5 είναι φυσιολογική.
Κάτι η υψηλότερη πίεση, κάτι το μικρότερο
βάρος...