Τι σημαινει σκελετος Hydroformed 6061 Αλουμινίου?

12 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
chrispalermo79
Εικόνα chrispalermo79
Απών/απούσα

οταν λεμε οτι ενας σκελετος ειναι Hydroformed 6061 Αλουμινίου τι εννοουμε?υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ιδιοτητες σε αυτον τον σκελετο?

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
nikkos
Εικόνα nikkos
Απών/απούσα
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

σημαίνει ότι το σχήμα του σωλήνα έχει γίνει με πίεση λαδιού
και ότι είναι κραμάτοσης 6061 δλδ σειρα 6000
αν γράφει μόνο αυτό σημαίνει ότι είναι και μονής διατομής
βέβαια θέλει λίγο προσοχή μπορεί να είναι μόνο κάποιοι από τους σωλήνες hydroformed και όχι όλος ο σκελετός
όπως και το double butted Που ακούμε ισχύει το ίδιο

gkk
Απών/απούσα

Να ρωτήσω και γω κάτι; τί διάρκεια ζωής (αντοχή) έχει ο σκελετός αλουμινίου σε σχέση με το ατσάλινο. Συμφέρει να ντύσεις έναν σκελετό αλουμινίου κούρσας; Το έχω ήδη κάνει βέβαια, και έφτιαξα υβρίδιο από κούρσα πίστας.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

gkk wrote:
Να ρωτήσω και γω κάτι; τί διάρκεια ζωής (αντοχή) έχει ο σκελετός αλουμινίου σε σχέση με το ατσάλινο. Συμφέρει να ντύσεις έναν σκελετό αλουμινίου κούρσας; Το έχω ήδη κάνει βέβαια, και έφτιαξα υβρίδιο από κούρσα πίστας.

γενικότερα τα μέταλλα έχουν διαφορετική διάρκεια ζωής
ξέρεις διάρκεια ζωής δεν είναι απαρέτητα το πότε θα σπάσει
αλλά πότε θα χάσεις κάποιες ιδιότητες του
αλλά γενικότερα τα σιδερένια αντέχουν πολύ περισσότερο στον χρόνο
παρόλο που έχω αλουμινίου που είναι 10+ χρόνια

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Ο σκελετός έχει φτιαχθεί για μια χρήση. Όσο κάνεις
αυτή τη χρήση και όχι τίποτα περίεργα τότε θα σου
κρατήσει πολλά πολλά χιλιόμετρα.

gkk
Απών/απούσα

Έφτιαξα ένα cannondale 2.8 aluminum, υβρίδιο μόνο για πόλη. Γρήγορο είναι, και ουσιαστικά το πάω μονοτάχυτο παρά τις 10 ταχύτητες. Μοντέλο γύρω στο 94. Αλλά, αναρωτιέμαι σε σχέση με την παλιά μου κούρσα, 30 ετών ήδη. Όταν λέμε ιδιότητες, τί εννοούμε;

gkk
Απών/απούσα

Μάλλον θα γεράσω εγώ και αυτά δεν θα έχουν πάθει τίποτα, ε;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

gkk wrote:
Μάλλον θα γεράσω εγώ και αυτά δεν θα έχουν πάθει τίποτα, ε;

συνήθος τα αλλάζουμε για άλλους λόγους και όχι λόγο ηληκίας

chrispalermo79
Εικόνα chrispalermo79
Απών/απούσα

ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΛΕΤΟΣ GT AVALANCHE 3.0 6061 HYDROFORMED.ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥ?ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΧΩΜΑ.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

chrispalermo79 wrote:
ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΛΕΤΟΣ GT AVALANCHE 3.0 6061 HYDROFORMED.ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥ?ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΧΩΜΑ.

τα στοιχεία αυτά δεν έχουν να κάνουν με την αντοχή
:D
αν και δεν το ξέρω τόσο καλά το ποδήλατο σου
πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα για τα επόμενα 20 χρόνια :D
μετά να το αλλάξεις :D

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

και όπως τα έχω καταλάβει στα κάπου 11 χρόνια που ξανα-ασχολούμαι με την ποδηλασία....
Οι ποδηλατικοί σκελετοί "παθαίνουν":

α. από πτώση, από ατύχημα, από "σούπα", από κρούση με άλλο όχημα ή με το οδόστρωμα.... Η γνωστή "κακιά στιγμή".

β. από κατασκευαστική αστοχία, από κάτι που θα εμφανιστεί αργά ή γρήγορα με την χρήση. πχ μια κακή κόλληση, μια ριγμάτωση που έχει κρυφτεί κάτω από χρώμα / βερνίκια και σιγά -σιγά ανοίγει... Καλύπτεται από εγγύηση.

γ. από λάθος χρήση. πχ ΚΑΠΟΙΕΣ εταιρείες ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ δίνουν όριο βάρους, αν είσαι 130 κιλά μην καβαλήσεις πλαίσιο κούρσας των 690 γραμμαρίων και πάρεις τις ραχούλες.... ΑΛΛΕΣ εταιρείες ρητά αναφέρουν ότι δεν καλύπτουν με εγγύηση πλαίσια που έχουν ανέβει σε προπονητήρια.... Ένα φτηνό πλαίσιο δεν μπορεί να αντέξει σε σκληρή χρήση downhill κλπ κλπ Άρα διαβάζομε, κοιτάμε, προσέχουμε για να έχουμε.

δ. από τον χρόνο.... πχ ο χάλυβας σκουριάζει. Όλοι έχουμε δει οξυδωμένους ματρακάδες σε χωριά και χωματερές. Κάποια άλλα υλικά χάνουν τις αρχικές ιδιότητες με τον χρόνο, πχ γίνονται πιο εύκαμπτα ή αντίθετα πιο άκαμπτα, από τον αρχικό σχεδιασμό τους. Παλιότερα οι ρητίνες στα carbon πλαίσια ήταν πιο ευαίσθητες στην ηλιακή ακτινοβολία....
Πλέον όλα αυτά έχουν αλλάξει. Τα υλικά, οι μέθοδοι κατεργασίας, η διαδικασία παραγωγής, οι βαφές, τα βερνίκια, τα περισσότερα έχουν βελτιωθεί.

Παλαιότερα θα σου έλεγα "το αλουμίνιο δεν σκουριάζει, άρα θα κρατήσει περισσότερο από το ατσαλάκι".... πλέον δεν είμαι τόσο βέβαιος ότι ισχύει κάτι τέτοιο...

contact