Combo Ride 23-24.06.2012: 2ος Ποδηλατικός Γύρος Ανδρου

72 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
diafimisi
Απών/απούσα

περισσότερα...
http://www.facebook.com/events/194360457334370/
http://comboride.blogspot.com/2012/04/combo-ride-23-24062012-2.html
Με κόστος συμμετοχής.

------
Δημοσιεύτηκε αρχικά από "george leo"

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Wicca
Απών/απούσα

Πρόκειται για το ίδιο για το οποίο έχουν βάλει προκήρυξη και στην ΠΕΠΑ ;;

http://www.pepa.gr/ ( πάτα το 2ος Γύρος Άνδρου- είναι φλασάτο το site και δεν μου δίνει λινκ).

lefkal
Εικόνα lefkal
Απών/απούσα

Λογικά το ίδιο είναι αν δεις στο pepa η ανακοίνωση λέει σε συνεργασία με τη comboride..... (πάντως καλό ακούγεται θα πάω)

vtenentes
Απών/απούσα

Καταρχάς συγχαρητήρια για τις εκδρομές που διοργανώνετε,
και ελπίζω να βρείτε γρήγορα πολλούς μιμητές.
Θα ήθελα πάντως να ρωτήσω αν από τις εκδρομές αυτές προκύπτει
κάποια αμοιβή-αποζημίωση-κέρδος για τους διοργανωτές, γιατί
πολύ φοβάμαι ότι σε αυτή την περίπτωση δεν τηρούνται οι κανονες
δημοσίευσης στο forum (http://www.podilates.gr/node/3528).

Φιλικά,
Βασίλης

Wicca
Απών/απούσα

vtenentes wrote:
Καταρχάς συγχαρητήρια για τις εκδρομές που διοργανώνετε,
και ελπίζω να βρείτε γρήγορα πολλούς μιμητές.
Θα ήθελα πάντως να ρωτήσω αν από τις εκδρομές αυτές προκύπτει
κάποια αμοιβή-αποζημίωση-κέρδος για τους διοργανωτές, γιατί
πολύ φοβάμαι ότι σε αυτή την περίπτωση δεν τηρούνται οι κανονες
δημοσίευσης στο forum (http://www.podilates.gr/node/3528).

Φιλικά,
Βασίλης

Στα comporides εκείνοι που κερδίζουν είναι οι ταβέρνες! (όπως σε όλες τις ποδηλατικές διοργανώσεις ). Οι διοργανωτές δεν βγάζουν κάτι.. Ε τώρα αν βγάζουν τους καφέδες τους, δεν νομίζω ότι αυτό είναι θέμα..

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Η απάντηση αυτή να θεωρηθεί οτι είναι η απάντηση εκ μέρους του comboride ή να περιμένουμε ακόμα μια πιο "επίσημη" απάντηση που να αφορά το σύνολο του προγράμματός τους;
Το θέμα είναι οτι στους podilates.gr, είναι παράδοση αλλά και κανονισμός, να μη μπαίνουν εκδηλώσεις με χρηματικό αντίτιμο, είτε είναι για τους καφέδες των διοργανωτών είτε για το μισθό τους. Δεν είναι τίποτα προσωπικό με τους combo, αλλα πρώτον όπως είπε ο vtenentes υπάρχουν όροι στο σαιτ και δεύτερον, τι θα γίνει αν αρχίσουν να δημοσιεύουν τις βόλτες τους διάφορα άλλα ταξιδιωτικά γραφεία;;;

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Wicca wrote:
vtenentes wrote:
Καταρχάς συγχαρητήρια για τις εκδρομές που διοργανώνετε,
και ελπίζω να βρείτε γρήγορα πολλούς μιμητές.
Θα ήθελα πάντως να ρωτήσω αν από τις εκδρομές αυτές προκύπτει
κάποια αμοιβή-αποζημίωση-κέρδος για τους διοργανωτές, γιατί
πολύ φοβάμαι ότι σε αυτή την περίπτωση δεν τηρούνται οι κανονες
δημοσίευσης στο forum (http://www.podilates.gr/node/3528).

Φιλικά,
Βασίλης

Στα comporides εκείνοι που κερδίζουν είναι οι ταβέρνες! (όπως σε όλες τις ποδηλατικές διοργανώσεις ). Οι διοργανωτές δεν βγάζουν κάτι.. Ε τώρα αν βγάζουν τους καφέδες τους, δεν νομίζω ότι αυτό είναι θέμα..

Ανακρίβειες/
Και επειδή παλιότερα είχε γίνει θέμα και φύγαμε μερικοί επειδή δεν ανεχόμαστε να μας κοροϊδεύουν τυχάρπαστοι με τουπέ και στυλάκι και βέβαια κερδίζουν και μάλιστα ΤΟΤΕ είχε βγάλει ένα παλικάρι το κέρδος για κάθε φόρτωμα πούλμαν που δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο
Δεν συζητάω για την επίθεση που έφαγε απο οργανωτές και κάποια μέλη.

Επίσης, ακόμα δεν μας έχουν πει αν έγιναν εταιρεία οπως μας έλεγαν....εταιρεία χωρίς κέρδος...δεν νομίζω.

Και θα συμφωνήσω με το φίλο που λέει για τους κανονες

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

... αλλά προτιμώ 1000 φορές μια τέτοια κίνηση που αφορά ποδηλατική εκδρομή, έστω με αντίτιμο, έστω με κέρδος για τους διοργανωτές,
... παρά 1.634 αγγελίες που πουλάνε το κινητό της θειάς μου, το ρολόι της μάνας μου, του σκουτεράκι της γιαγιάς μου και τα σκουλαρίκια του σκύλου μου.
.
.
.
.
κρατάω μια πισινή, γιατί υπάρχει "προηγούμενο", με μεγάλη ιστορία και αξία, διοργάνωσης ποδηλατικών εκδρομών ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ.... φυσικά αναφέρομαι στους φίλους του ποδηλάτου, που κάνουν κάτι αντίστοιχο καμιά 10αριά χρόνια τώρα...

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
...
... παρά 1.634 αγγελίες που πουλάνε το κινητό της θειάς μου, το ρολόι της μάνας μου, του σκουτεράκι της γιαγιάς μου και τα σκουλαρίκια του σκύλου μου.


Αν δεις τις αγγελίες στο φόρουμ δεν υπάρχουν τέτοιες αγγελίες που αναφέρεις - τουλάχιστον οσες βλέπουν οι διαχειριστές, τις σβήνουν επί τόπου...

Οσο για το μη κόστος συμμετοχής, δεν είναι μόνο οι ΦτΠ που αναφέρεις (μπαρδόν αλλά δεν υφίστανται καμιά 10 χρόνια, αλλά καμιά 20αριά χρόνια..) , αλλά και όλες οι άλλες ποδηλατόβολτες που γίνονται και ανακοινώνονται εδώ...
(με εξαίρεση το cycle for wine που θα πρέπει και αυτό να συζητηθεί κάποτε...)

Wicca
Απών/απούσα

lyhadj wrote:
Η απάντηση αυτή να θεωρηθεί οτι είναι η απάντηση εκ μέρους του comboride ή να περιμένουμε ακόμα μια πιο "επίσημη" απάντηση που να αφορά το σύνολο του προγράμματός τους;
Το θέμα είναι οτι στους podilates.gr, είναι παράδοση αλλά και κανονισμός, να μη μπαίνουν εκδηλώσεις με χρηματικό αντίτιμο, είτε είναι για τους καφέδες των διοργανωτών είτε για το μισθό τους. Δεν είναι τίποτα προσωπικό με τους combo, αλλα πρώτον όπως είπε ο vtenentes υπάρχουν όροι στο σαιτ και δεύτερον, τι θα γίνει αν αρχίσουν να δημοσιεύουν τις βόλτες τους διάφορα άλλα ταξιδιωτικά γραφεία;;;

Νομίζω ότι αυτό περί ταξιδιωτικού γραφείου είναι μάλλον χοντρό για να ειπωθεί. Οι Φίλοι του Ποδηλάτου, που φέρνουν και πουλάνε πέταλα π.χ είναι ποδηλατικό κατάστημα; Ή είναι τόσο φιλάνθρωποι που τα έξοδα αποστολής από αυτά τα πέταλα που πουλάνε, τα βάζουν από την τσέπη τους;
Δεν υποστηρίζω οποιονδήποτε μπαίνει για κάνει business εδώ μέσα, αλλά το να την πέφτουμε και σε οποιονδήποτε θα βγάλει τα έξοδα ή τον κόπο για αυτό που οργανώνει, είναι υπερβολικό.

Προσωπικά δεν έχω πατήσει τη ρόδα μου σε κανένα comboride, αλλά εφόσον πρόκειται για οργανωμένες εκδρομές δεν θα έχω την απαίτηση να μπούνε και αυτοί μέσα για να περάσω εγώ καλά. Εκεί κολλάει αυτό που είπα για τους καφέδες τους, που μπορεί να είναι και οι βενζίνες τους, και τα τηλέφωνα τους για να κάνουν τις κρατήσεις στα ξενοδοχεία, και το οτιδήποτε για να στηθεί σωστά μία εκδρομή.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

... ήδη αναφέρθηκε το cycle for wine... που μου ήρθε με την 1η στο μυαλό...

Νομίζω πέφτει στην "γκρίζα" ζώνη, ούτε άσπρο ακριβώς, ούτε μαύρο...

Το παράδειγμα με τα πέταλα είναι μάλλον ατυχές... άντε μπας και σώσουμε κανα ποδήλατο....

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

.

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Δεν θα τολμούσα να συγκρίνω τους ΦΤΠ (που και αν έχουν προσφέρει!!!) με τους compo σε καμία περίπτωση.
Οι ΦΤΠ είναι τόσα χρόνια και βοηθούν τους πάντες και όλα τα ποδήλατα και καταφέρνουν να έχουν μικρότερο κόστος πχ. στα onquard ΓΙΑ να πληρώνουμε λιγότερο και να γλιτώσουμε από την εκμετάλλευση των ποδηλατικών προϊόντων και το συγκρίνεις με την επιχείρηση comppo?
Μήπως είδες τον λογαριασμό ΔΕΗ των ΦΤΠ στις αρχες του χρόνου??

Μην τρελαθούμε εντελώς τώρα.

Τέλος, ας είχαν τα ούμπαλα (τότε τουλάχιστον, τώρα δεν ξέρω) να πουν οτι βγάζουμε κέρδος για να αγοράζουμε καινούρια ποδήλατα (λέω εγω τώρα)και να μην το αποφεύγουν ρίχνοντας λάσπη σε ποδηλάτες που ΤΟΛΜΗΣΑΝ να φέρουν στοιχεία εναντίον τους.
Η φασαρία ξεκίνησε σε εκδρομή στη ΤΖΙΑ...ΠΟΣΕΣ φορές πληρώνεις το κόστος έρευνας? Μαλλον ΚΑΘΕ φορά...αν είσαι θύμα

Wicca
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
... ήδη αναφέρθηκε το cycle for wine... που μου ήρθε με την 1η στο μυαλό...

Νομίζω πέφτει στην "γκρίζα" ζώνη, ούτε άσπρο ακριβώς, ούτε μαύρο...

Το παράδειγμα με τα πέταλα είναι μάλλον ατυχές... άντε μπας και σώσουμε κανα ποδήλατο....

Το παράδειγμα είναι μια χαρά. Τα πέταλα έρχονται απέξω και έχουν έξοδα αποστολής. Μπαίνουν στην τιμή αυτά ή δεν μπαίνουν; Αν όχι να συγχαρώ τον φιλάνθρωπο που τα πληρώνει.

Δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να προσδίδουμε συγκεκριμένες προθέσεις σε εκείνους που διοργανώνουν τις βόλτες ή φροντίζουν εμμέσως πλην σαφώς για το κοινό συμφέρον με νύξεις για το αν κερδίζουν οι ίδιοι λεφτά.
Και να κερδίζουν κάποιο ποσό, αυτό ισοφαρίζεται από τα έξοδα που προφανώς κάνουν για να στήσουν αυτό που κάνουν.

Στην περίπτωση μίας βόλτας, είναι τα τηλέφωνα, οι διαδρομές με αυτοκίνητο για να βγει ο χάρτης, η επικοινωνία για την διανυκτέρευση, οτιδήποτε έξοδο, που εμείς το θεωρούμε αμελητέο, αλλά ο άλλος το πληρώνει συστηματικά από την τσέπη του.
Και φυσικά έχει κάθε δικαίωμα στο τέλος της μέρας να έχει την απαίτηση να το πάρει πίσω..

Αλλιώς τσιμπήστε το αυτοκινητάκι σας όλοι, κλείστε τα δωμάτια σας ατομικά, χωρίς ειδική τιμή στο ξενοδοχείο, γυρίστε (στην προκειμένη περίπτωση π.χ ) από το Κόρθι χωρίς πούλμαν, φάτε όπου βρείτε, αν έχετε ανασφάλειες πάρτε δικό σας συνοδευτικό όχημα και γενικότερα παίξτε μπάλα μόνοι σας, να δούμε αν έχει ή δεν έχει νόημα να υπάρχει κάποιος διοργανωτής.

Αυτό το υπεράνω χρημάτων στις τσέπες των διοργανωτών δεν το κατάλαβα και το ξέρω και από πρώτο χέρι από τις βόλτες που διοργανώναμε στους Αλητόγατους.

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

¨αλλο να βγάζω τα έξοδα μου και άλλο να υπολογίζω με το κεφάλι το κέρδος...που ειναι πολλά λεφτά...

Wicca
Απών/απούσα

Roul wrote:
¨αλλο να βγάζω τα έξοδα μου και άλλο να υπολογίζω με το κεφάλι το κέρδος...που ειναι πολλά λεφτά...

Ποιος και που το κάνει αυτό; Έχεις να μου αναφέρεις ονομαστικά κάποιο παράδειγμα;

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

τι ποιος και που?

Σου ειπα. Ονομαστικα? τι εννοείς?

Απορώ πως υπερασπίζεσαι όταν δεν έχεις πατήσει τη ρόδα σου.

800ε κέρδος (μινιμουμ) είχαμε υπολογίσει εμείς με προσφορά από ταξιδιωτικό (όλα μέσα / μαζι με το συρόμενο) για την Τζια! (και όχι με το όνομα combo που λογικά θα είχαν επιπλέον έκπτωση)

Wicca
Απών/απούσα

Roul wrote:
Δεν θα τολμούσα να συγκρίνω τους ΦΤΠ (που και αν έχουν προσφέρει!!!) με τους compo σε καμία περίπτωση.
Οι ΦΤΠ είναι τόσα χρόνια και βοηθούν τους πάντες και όλα τα ποδήλατα και καταφέρνουν να έχουν μικρότερο κόστος πχ. στα onquard ΓΙΑ να πληρώνουμε λιγότερο και να γλιτώσουμε από την εκμετάλλευση των ποδηλατικών προϊόντων και το συγκρίνεις με την επιχείρηση comppo?
Μήπως είδες τον λογαριασμό ΔΕΗ των ΦΤΠ στις αρχες του χρόνου??

Μην τρελαθούμε εντελώς τώρα.

Τέλος, ας είχαν τα ούμπαλα (τότε τουλάχιστον, τώρα δεν ξέρω) να πουν οτι βγάζουμε κέρδος για να αγοράζουμε καινούρια ποδήλατα (λέω εγω τώρα)και να μην το αποφεύγουν ρίχνοντας λάσπη σε ποδηλάτες που ΤΟΛΜΗΣΑΝ να φέρουν στοιχεία εναντίον τους.
Η φασαρία ξεκίνησε σε εκδρομή στη ΤΖΙΑ...ΠΟΣΕΣ φορές πληρώνεις το κόστος έρευνας? Μαλλον ΚΑΘΕ φορά...αν είσαι θύμα

Όποιο και αν είναι το κόστος από την στιγμή που αυτό κάνει καλό στην ποδηλατική κοινότητα θα πρέπει να πληρώνεται από κοινού.
Κανείς δεν την πέφτει στους ΦτΠ. Έχουν έξοδα, προσφέρουν και θα πρέπει για να συνεχίσουν να το κάνουν αυτά τα έξοδα να βγαίνουν.

Όμως το ίδιο προσφέρουν στην διάδοση του ποδηλάτου και οι οργανωμένες εκδηλώσεις τύπου comboride, cycling4wine, κτλ.

Αν βγάζουν τα έξοδα τους από αυτό καλά κάνουν, διότι κάποιος που θα επιχειρούσε να κάνει μία τέτοια εκδρομή ατομικά θα τη πλήρωνε τρεις φορές επάνω και στο τέλος ίσως δεν θα το έκανε καθόλου αφού το κόστος θα ήταν απαγορευτικό.

Προσωπικά γουστάρω να πηγαίνω σε οργανωμένες εκδηλώσεις, να έχω την αίσθηση ότι η βόλτα/εκδρομή μου, έχει καλύψει ήδη πριν από εμένα για μένα τα βασικά για να περάσω καλά.

Αν αυτό κοστίζει χ ευρώ ( πέραν των άλλων εξόδων) και πάει στη τσέπη του διοργανωτή, με χαρά να του το δώσω, γιατί φροντίζει για το που θα φάω, κοιμηθώ, αν θα είμαι ασφαλής, πως θα μετακινηθώ κτλ, πράγματα που θα έπρεπε να αναλώσω χρόνο και κόπο για να τα επιτεύξω μόνη μου. Θα του τα δώσω γιατί ξέρω ότι νιώθοντας άνετα κάποιος άλλος θα πάρει και το παιδί του μαζί και θα κάνει μακροχρόνια καλό στην Ποδηλασία σαν ιδέα..

Όποιος το καταλαβαίνει αυτό έχει καλώς. Όποιος όχι, τότε την βλέπει ελεύθερος σκοπευτής και φροντίζει να αυτό οργανώνει τα πάντα..( και αν καταφέρει να δώσει και λιγότερα λεφτά για όλα τα παραπάνω να μου το πει να το κάνω και εγώ).

Wicca
Απών/απούσα

Roul wrote:
τι ποιος και που?

Σου ειπα. Ονομαστικα? τι εννοείς?

Απορώ πως υπερασπίζεσαι όταν δεν έχεις πατήσει τη ρόδα σου.

800ε κέρδος (μινιμουμ) είχαμε υπολογίσει εμείς με προσφορά από ταξιδιωτικό (όλα μέσα / μαζι με το συρόμενο) για την Τζια! (και όχι με το όνομα combo που λογικά θα είχαν επιπλέον έκπτωση)

Ποιοι εσείς; Αυτά που λες είναι σοβαρά. Είδες τιμολόγια και ξέρεις πόσα λεφτά εισπράχθηκαν και πόσα ξοδεύτηκαν;;

Και δεν έχει να κάνει σε τίποτα αν μετέχω ή όχι στα combo.. Και αν θες το γεγονός ότι δεν έχω πατήσει ποτέ στις εκδηλώσεις τους αποδεικνύει ότι δεν έχω κάποιο λόγο να τους υπερασπιστώ..

Για διάβασε παραπάνω τι γράφω σε παρακαλώ..

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

κΑλα επειδή πάει αλλου το θέμα ... το δικό μου θέμα ειναι ένα και μόνο.

Οταν ερωτήθηκαν αν βγάζουν κέρδος και όχι μονο τα της έρευνας ...ήρθαν με αντεπίθεση χωρίς να απαντούν. Οταν έπεσαν και νούμερα στο τραπέζι ... το παλικάρι που το έθιξε το θέμα δέχτηκε επίθεση από τους ίδιους με ένα στυλακι πολυ γαμάω (απο έναν απο τους combo) και από μέλη.

(είχε γίνει θέμα, νομίζω στο fb και ειναι περσυνά ξινά σταφύλια)

Οι εμεις είμαστε εγώ (+2 φίλους) που σήκωσα το τηλέφωνο και πηρα ένα γραφείο ταξιδίων (γνωστού μου) να μου δώσει μία τιμή.Σκέφτηκα δεν μπορεί ΕΝΑΣ παλιός στην ομάδα τους να τρελαίνεται και να τα βάζει με όλους ΜΟΝΟΣ του.
Το αποτέλεσμα ήταν το κόστος που είχαμε εμεις...ήταν πιο φθηνό αρκετά.

Καταλήγοντας λοιπόν, στα κάγκαλά μου τι κάνουν αυτοι Η επιλογή μου ειναι να μην ξαναπάω παρόλο τις ομολογουμένως ωραίες εκδρομές...το θέμα μου ειναι που με/μας δουλεύουν και μπαίνουν να διαφημιστούν εδώ μέσα.

Wicca
Απών/απούσα

Roul wrote:
κΑλα επειδή πάει αλλου το θέμα ... το δικό μου θέμα ειναι ένα και μόνο.

Οταν ερωτήθηκαν αν βγάζουν κέρδος και όχι μονο τα της έρευνας ...ήρθαν με αντεπίθεση χωρίς να απαντούν. Οταν έπεσαν και νούμερα στο τραπέζι ... το παλικάρι που το έθιξε το θέμα δέχτηκε επίθεση από τους ίδιους με ένα στυλακι πολυ γαμάω (απο έναν απο τους combo) και από μέλη.

(είχε γίνει θέμα, νομίζω στο fb και ειναι περσυνά ξινά σταφύλια)

Οι εμεις είμαστε εγώ (+2 φίλους) που σήκωσα το τηλέφωνο και πηρα ένα γραφείο ταξιδίων (γνωστού μου) να μου δώσει μία τιμή.Σκέφτηκα δεν μπορεί ΕΝΑΣ παλιός στην ομάδα τους να τρελαίνεται και να τα βάζει με όλους ΜΟΝΟΣ του.
Το αποτέλεσμα ήταν το κόστος που είχαμε εμεις...ήταν πιο φθηνό αρκετά.

Καταλήγοντας λοιπόν, στα κάγκαλά μου τι κάνουν αυτοι Η επιλογή μου ειναι να μην ξαναπάω παρόλο τις ομολογουμένως ωραίες εκδρομές...το θέμα μου ειναι που με/μας δουλεύουν και μπαίνουν να διαφημιστούν εδώ μέσα.

Οι τιμές που κάνουν τα ταξιδιωτικά γραφεία έχουν μεγάλο εύρος. Κάποιος που αποφασίζει τελικά ποιο θα διαλέξει, σίγουρα λαμβάνει υπόψιν του και τι συμπεριλαμβάνεται μέσα στο πακέτο, και παίζει να διαλέξει και μία υψηλότερη τιμή αν κρίνει ότι το συγκεκριμένο πακέτο θα είναι πιο κοντά σε αυτά που ζητάει, από κάποιο αντίστοιχα πιο φθηνό.

Εγώ θα είχα θέμα ΜΟΝΟΝ αν το τελικό αποτέλεσμα δεν ικανοποιούσε τις προσδοκίες μου, αν π.χ με τάιζαν σκατά, ή στο δωμάτιό μου ήμουν εγώ και η κατσαριδούλα η Τερέζα και το χοιροστάσιο, αν έτρωγα την ταλαιπωρία της ζωής μου για να πάω κτλ.....

Αν πάλι έκρινα ότι τα λεφτά είναι πολλά απλά δεν θα πήγαινα διότι έχουμε δικαίωμα να διαλέξουμε αν μας κάνει η τιμή ή όχι.

Στην προκειμένη περίπτωση και για την παρούσα διοργάνωση, βρίσκω την τιμή λογική δεδομένων και των τιμών που υπάρχουν έξω. Αν τώρα σε αυτή την τιμή οι διοργανωτές θα καταφέρουν να κάνουν την κονόμα της ζωής τους.. τι να πω.. μαγκιά τους.. ( αλλά και πάλι τι περιθώρια κέρδους αφήνει;; )..

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι το να είμαστε πάντα με το περίστροφο στο χέρι δεν είναι και το πιο λογικό.
Δες τι προσφέρεται και αν η τιμή είναι λογική.
Αν αυτό ισχύει σκέψου,επίσης λογικά, με τις τρέχουσες τιμές, ποιο είναι το περιθώριο κέρδους του διοργανωτή. Αν η διαφορά σου φαίνεται παρανοϊκά μεγάλη μην πας. Αν όμως όχι, τότε μη τους κράζεις προκαταβολικά.

Τα υπόλοιπα περί καυγάδων δεν αποτελούν απόδειξη ότι κάποιος μας κοροϊδεύει.

lefkal
Εικόνα lefkal
Απών/απούσα

Πριν ξεκινήσει η κουβέντα εδώ το έψαξα λίγο για να δω αν συμφέρει να πάω με το combo άνδρο ή να το κανονίσω μόνος.

Ενδιαφέρομαι για το 3ήμερο με ξενοδοχείο και για 2 άτομα άρα 75x2= 150ε
και έχει μέσα από ότι λέει το flyer ακτοπλοϊκά εισιτήρια, ξενοδοχείο, (το σαββατιάτικο δείπνο σε τοπική ταβέρνα, σουβλάκια μετά τον ποδηλατικό γύρο και αναμνηστικό t-shirt)
Χωρίς να υπολογίσουμε αυτά που έχω στη παρένθεση έχουμε:
Εισιτήρια μετ'επιστροφής 32Ε το άτομο άρα (150-64= 86ε)
Οπότε για να πάει κάποιος μόνος του με λιγότερα χρήματα πρέπει να βρει δίκλινο με 43ε και να κάνει κάποια συμφωνία ώστε να μην αφήσει το δωμάτιο στις 12 το μεσημέρι ώστε να προλάβει να κάνει ένα μπάνιο μετά το γύρο και μη κάνει κύκλους στο νησί με το ποδήλατο και ότι έχει πάρει μαζί του.

Δεν έχω ξαναπάει Άνδρο οπότε δε ξέρω από τα ξενοδοχεία εκεί πάντως με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα στο booking το φθηνότερο δίκλινο που βρήκα ήταν 110Ε για τις 2 νύχτες. Άκυρο βρήκα και με 60Ε! αλλά πρέπει να συνεννοηθώ για τη Κυριακή και να ψάξω καλύτερα τις τοποθεσίες.

Οπότε μένουν 26Ε για ότι έχει μείνει στη παρένθεση... ή 13ε ανά άτομο. Εντάξει παράλογο δε το λες.

christiana_p
Απών/απούσα

Τα πράγματα είναι απλά:
Αν μια - οποιαδήποτε - ποδηλατική παρέα οργανώνει εκδρομές και επωφελείται από μαζικές εκπτώσεις σε ακτοπλοικά, πούλμαν, ταβέρνες κλπ προς όφελος όλων των συμμετεχόντων τότε καλώς κάνει και δημοσιεύει εδώ και είναι παράδειγμα προς μίμηση. Αν όχι, παραβαίνει το δεύτερο κανόνα δημοσίευσης του site και κακώς δημοσιεύει εδώ.

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

Με αφορμή τον Roul θα γράψω κάποια πράγματα.

Roul,καταρχάς έχεις δίκιο,απλώς δεν ήξερα για πια βόλτα έλεγες διότι από την Τζια πέρισυ δεν ξανα ασχολήθηκα.Πληροφοριακά πέρισυ ήταν 29 ευρώ,φέτος 32...μεγαλύτερη κονόμα!!

Εγώ ήμουν που δεν ήθελα να με κοροιδεύουν οι "φίλοι" μου και κάτι παραμύθια του στυλ "δεν υπάρχουν οργανωτές,μόνο μεγάλη παρέα" και άλλες αηδίες που πρέπει να λες στον "πελάτη" ώστε να αισθάνεται ωραία και να σου ξανα έρθει!

Επειδή δεν ξέρω να βάλω ακριβώς το σχόλιο είναι στη 2η σελίδα Νο 16.

http://www.podilates.gr/node/8155?page=page=1#comment-83958

Wicca,μιλάμε πάντα για μονοήμερες οπότε τα εισητήρια όταν πας μόνο σου είναι πιο ακριβά και όταν πας με γκρουπ είναι πιο φτηνά,σωστά;.Λοιπόν στην Τζια είχε το ατομικό πηγαινε - έλα 25,5 ευρώ και το είχαν χρεώσει 29 ευρώ.3,5 στο κεφάλι επί 90 μας κάνει 315 ευρώ.Τα θεωρείς φυσιολογικά;Ελα όμως που ο "επιχειρηματίας" δεν αρκούνταν μόνο σε αυτά αλλά είχε πετύχει καλύτερη τιμή (ως γκρουπ,λογικό) που ήταν 20,20 ευρώ το "πρόβατο".Βάλε τώρα 8 επί 90 μας κάνει 720...αν πήραν ελληνικούς εντάξει,μία η άλλη...αν πήραν όμως φρεντοτσίνα και καπουτσίνα μπήκαν μέσα!!!

Wicca,στο Ναύπλιο που είχε γίνει 2 βδομάδες πριν το κόστος ήταν 35 ευρώ.Εγώ πήγα με δικό μου μεταφορικό μέσο (μου στοίχισε κάτι παραπάνω από το διπλάσιο) και επειδή δεν πήρε από εμένα τα 5 ευρώ μου κράταγε μούτρα!!

Στην Αίγινα που έγινε 2 βδομάδες μετά από την Τζια,το εισητήριο ήταν 15 ευρώ.Αυτοί είχαν κλείσει στα 11 με 12 ευρώ (είχα πάρει τηλέφωνο την Hellenic).Ενας ποδηλάτης ο οποίος είχε κάρτα πολυτέκνου τους είπε πως θα πλήρωνε 13,5 ευρώ οπότε θα έβγαζε μόνος του εισητήριο.Και του απάντησαν πως "καλύτερα να βγάλουμε όλοι μαζί"!Αυτά που θέλει να καταργήσει η Τρόικα τα κατάργησε πρώτα το comboride.Και για κάτι τσουτσέκια που μου έλεγαν πως στην Τζια κλαιγώμουν για τα 3,5 ευρώ στην Αίγινα πόσοι πήγαν 200;300 άτομα;600 με 1200 ευρώ κέρδος και δεν άφησαν το 1,5 ευρώ του πολύτεκνου!

Στα παπάκια μου αν βγάζεις λεφτά,αλλά ενημέρωσε και τους πελ...συγγνώμη και τα πρόβ...πάλι συγγνώμη και του "φίλους" σου.

Τώρα,δεν ξέρω αν είναι γραμμένο στην ιστοσελίδα τους πως για να συμμετάσχεις στη βόλτα πρέπει να δώσεις παραπάνω χρήματα από την αξία των εισητηρίων όμως τότε κανείς δεν γνώριζε τίποτα.

Οργάνωση;Στο Ναύπλιο,τον Μάρτιο του '11 με 35 ευρώ το άτομο,μου παρουσιάζονται με γουόκι τόκι και καλά,συνεννόηση και άλλες αηδίες.Ξεκινάμε και αντί με τα γουόκι τόκι να είναι ο ένας μπροστά και ο άλλος πίσω ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ήταν σχεδόν δίπλα δίπλα.Οταν λοιπόν ξεκινήσαμε μία κοπέλα δεν είχε την αντοχή να ακολουθήσει και περπατούσε.Εμεινα πίσω εγώ με ένα άλλο παιδί και στην πορεία τηλεφωνούσαμε να μάθουμε από που πήγαν αλλά μάταια,δεν απαντούσαν.

Οταν εισπράτεις χρήματα για μία βόλτα είσαι υπεύθυνος για όλους και επιπλέον πρέπει να παρέχεις και ασφαλιστική κάλυψη.

Οπότε Wicca,συνεχίζεις να πιστεύεις αυτά που έλεγες που όμως δεν γνώριζες τις καταστάσεις;

Wicca
Απών/απούσα

Αφού όλα αυτά που αναφέρεις πιο πάνω τα γνωρίζετε εδώ και ένα χρόνο, ( δηλαδή ότι η προσφορά ήταν υπερτιμολογημένη και οι υπηρεσίες όχι αντίστοιχες), γιατί δεν μπήκατε στον κόπο να ενημερώσετε τον κόσμο;

Όπως ανέφερα και πιο πάνω δεν έχω πάει σε combo και δεν ξέρω αν θα πάω ( ανάλογα τα κέφια μου). Σου αιτιολόγησα επαρκώς νομίζω για ποιο λόγο διαφωνώ με το προκαταβολικό κράξιμο, εκτός αν υπάρχουν αποδείξεις, οπότε το πράγμα αλλάζει. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να το είχατε κάνει μετά την Τζια, την Αίγινα, το Ναύπλιο... του κερατά δηλαδή.. σε τόσες εκδρομές πήγατε.. φέτος το θυμηθήκατε;;;

Quote:
Οταν εισπράτεις χρήματα για μία βόλτα είσαι υπεύθυνος για όλους και επιπλέον πρέπει να παρέχεις και ασφαλιστική κάλυψη.

Έθεσα ανάποδα το ερώτημα στα προηγούμενα ποστς. Όταν είσαι υπεύθυνος για όλους και τους παρέχεις ασφάλεια, ( πιο σωστό.. δεν είσαι ασφαλιστική εταιρία να τους παρέχεις ασφαλιστική κάλυψη), πρέπει να εισπράτεις κάποια χρήματα για αυτό ή όχι; Εγώ λέω ότι δεν πρέπει να μπαίνεις και μέσα. Επίσης λέω ότι αν αυτό που παρέχεις κάνει τους άλλους να περνάνε καλά, και προάγει την ποδηλασία εν γένη, δεν χάθηκε και ο κόσμος να βγάλεις και εσύ κάτι αν μη τι άλλο τα έξοδά σου.

Διαφωνείς σε αυτό;

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

...σε ξέρω και με ξερείς.Σε θεωρώ έξυπνη κοπέλα,οπότε δεν θα έπρεπε να είχες κάνει το ερώτημα "γιατί τώρα και όχι τότε".

Οπως γράφει ο Roul και εγώ,τα είχα πει τότε (Ημέρα Δευτέρα,Κυριακή θα γινόταν η βόλτα) και το τι είχε γίνει δεν μπορείς να φανταστείς.Ολοι επιθετικοί και "κάνω λάθος" και "κλαίς" για τα 3,5 ευρω ή 8,8 στην ουσία.Από τότε δεν ξέρω τι γίνεται και υπέθετα πως είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα τους αλλά μάλλον (λέω μάλλον) δεν είναι.

Οσον αφορά τις αποδείξεις,τότε υπήρχαν και όποιος ήθελε τις έβρισκε,αλλά αναγκαζόντουσαν κάποιοι να το "καταπιούν" διότι θα έχαναν το γκόμενο ή τη γκόμενα ή η ζωή τους ήταν τόσο εξαρτημένη από αυτή την βόλτα που προτίμησαν να λοιδωρήσουν εμένα παρά να το αποδεχτούν.

Wicca
Απών/απούσα

comboride.blogspot wrote:

Το κόστος συμμετοχής* είναι €50, περιλαμβάνει τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια, μία διανυκτέρευση στο camping, το σαββατιάτικο δείπνο σε τοπική ταβέρνα, σουβλάκια μετά τον ποδηλατικό γύρο και αναμνηστικό t-shirt.
Με €10 επί πλέον μένουμε σε δωμάτιο με πρωϊνό. Για όσους επιλέξουν να πάνε από Παρασκευή οι επιβαρύνσεις είναι €8,50 και €15 αντίστοιχα.
Τα πλοία που μπορούμε να επιλέξουμε είναι συγκεκριμένα, Παρασκευή βράδυ ή Σάββατο πρωί και επιστροφή από Ανδρο τη Κυριακή το βράδυ. Τα ακριβή δρομολόγια θα ανακοινωθούν σύντομα.

*1: Σάββατο Κυριακή σε Camping €50
*2: Σάββατο Κυριακή σε Δωμάτιο €60
*3: Παρασκευή Σάββατο Κυριακή σε Camping €58,50
*4: Παρασκευή Σάββατο Κυριακή σε Δωμάτιο €75

Θα παρακαλούσα να μου πει κάποιος που γνωρίζει, ή αν θέλει να το ψάξει,που και σε ποιο σημείο η τιμή κατ' άτομο είναι παράλογη. Που υπάρχει η υπερτιμολόγηση;

Βάλτε τιμές, ( εικάζω ότι το πούλμαν από Κόρθι για Γαύριο το προσφέρει ο Δήμος Άνδρου).

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

...για τις μονοήμερες σου μιλάω.

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

Wicca wrote:
Εγώ λέω ότι δεν πρέπει να μπαίνεις και μέσα. Επίσης λέω ότι αν αυτό που παρέχεις κάνει τους άλλους να περνάνε καλά, και προάγει την ποδηλασία εν γένη, δεν χάθηκε και ο κόσμος να βγάλεις και εσύ κάτι αν μη τι άλλο τα έξοδά σου.

Διαφωνείς σε αυτό;

Δεν θα το συνεχίσω άλλο διότι δεν βγάζει νόημα.

Τα ποσά που ανέφερα τα διάβασες;Οτι η τιμή για το γκρουπ είναι πιο ακριβή από ότι για το άτομο το κατάλαβες;

Το ξαναλέω και τέλος..θες να βγάλεις από μία ποδηλατοβόλτα κέρδος χ ευρώ;ΒΓΑΛΕ,ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΩΣ "Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΗΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΜΟΥ".
Τώρα αν πληρώνεις πολλά ή λίγα για το "εισητήριο",αυτό είναι θέμα του κάθε συμμετάσχοντος και δεν με αφορά.

Wicca
Απών/απούσα

Nikosnikos wrote:
...για τις μονοήμερες σου μιλάω.

Για την συγκεκριμένη μιλάμε.. Να μου πει κάποιος εδώ μέσα που υπάρχει το πρόβλημα. Η τιμή περιλαμβάνει: συμμετοχή, εισιτήρια πήγαινε έλα, μία ή δύο διανυκτερεύσεις σε camping ή σε δωμάτιο, ένα γεύμα, και φαί μετά την διαδρομή. ( btw τα εισιτήρια εγώ τα βρήκα με 32 ευρώ πήγαινε έλα).

Πες μου που το χάνω και από που θα βγάλουν λεφτά οι διοργανωτές.

Αν επίσης θεωρείς ότι σε αυτά που οργανώνουν είναι gtpk και ότι όποιος πάει θα τους βλαστημάει για το οργανωτικό ας μου το πεις επίσης.

Δεν με ενδιαφέρει αν μάλωσε κάποιος μαζί τους, αν ξέμεινε μια κοπέλα πίσω σε μία εκδρομή.. Επί του συνόλου και όσοι έχουν πάει, θεωρούν ότι η διοργάνωση είναι σωστή ποιοτικά, αξίζει τα λεφτά που δίνονται ή όχι;

Και θα επιμείνω σε αυτό που είπα πιο πάνω, και που είναι απόλυτα κατανοητό σε όσους έχουν διοργανώσει έστω και μία φορά στην ζωή τους μία βόλτα, εκδρομή, εκδήλωση κτλ.

Δεν το βρίσκω κακό να ζητήσει κάποιος λεφτά για να καθίσει να γαμηθεί και να στήσει οτιδήποτε χρειάζεται μία βόλτα 100+ανθρώπων. Αν οι συμμετοχές δε, είναι παραπάνω, υπάρχει ένας λόγος ακόμα για να υπάρχει και κάποιο στοιχειώδες κέρδος από μεριάς του διοργανωτή για να καλύψει τα έξοδα του..

vec
Απών/απούσα

Όταν πληρώνετε για κάτι, δεν είναι δεδομένο ότι σε αυτό το κάτι κάπου υπάρχει και κάποιο κέρδος; Ακόμα και όταν στο δημόσιο νοσοκομείο πληρώνετε 1.5 ευρώ μια εξέταση που στον ιδιώτη την πληρώνετε 40 ευρώ, πάλι κάποιος (π.χ. ο προμηθευτής) έχει βγάλει κάτι. Plz μην αρχίσουμε τα πέρι υπεραξίας, δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Το comboride δεν είναι ούτε φιλανθρωπικό ίδρυμα ούτε MKO. Ξεκίνησε από παρεΐστικη βόλτα, το πράγμα χόντρυνε, εξελίχθηκε και περιπλέχθηκε και είπαν να βγάλουν και κάποιο κέρδος, ακόμα και ως αποζημίωση για τον κόπο της διοργάνωσης. Αν αυτό που προσφέρουν είναι καλό ή κακό και αν αξίζει τα λεφτά του είναι πιστεύω εύκολο να το μάθει κάποιος. Στην τελική ζητάνε λεφτά στα ίσια. Για άλλες βόλτες δεν είχαν ακουστεί ιστορίες ότι οι 'αρχηγοί' τα πιάνουν από τις καφετέριες στις περιοχές που γίνονται οι στάσεις κτλ; Πιο τίμιο είναι αυτό αν όντως ισχύει;

Κατά τη γνώμη μου μου λοιπόν, δε θα έπρεπε να δημοσιεύουν τις επί πληρωμής βόλτες τους στο site αν όντως αυτού του είδους οι δημοσιεύσεις αντιτίθενται στους κανόνες δημοσίευσης. Αν όμως δε βγάζουν κέρδος και μπαίνουν σε όλη αυτή την ταλαιπωρία απλά και μόνο για την κάβλα τους, ας το ξεκαθαρίσουν στους admins ώστε να δημοσιεύονται οι βόλτες τους.
Για την ιστορία κάνουν κατά καιρούς και βόλτες εντός Αττικής για τις οποίες δε ζητάνε συμμετοχή. Έχω συμμετάσχει σε κάποιες Πάρνηθες και έχω περάσει πάρα πολύ ωραία. Ξέρουν το βουνό απ' έξω...

Topic locked
contact