Freeday 02/10/09 Run 2 the hills!

69 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
wolf25041980
Εικόνα wolf25041980
Απών/απούσα

ΣΑΝ WOLF ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΧΟΡΕΨΑ Κ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ Κ ΚΑΝΟΝΙΣΑ ΝΑ ΒΡΕΞΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟ ΠΡΩΙ Κ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ Κ ΜΕΤΑ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΩ........ΡΩΤΗΣΤΕ Κ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΥΣ ΣΤΟ FREEDAY , ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙΡΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΕΞΩ (ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ)
:)

dthemix
Εικόνα dthemix
Απών/απούσα

Επειδή δεν θα μπορέσω να έρθω σήμερα... μια συμβουλή για τα Βορεια... η θερμοκρασία ειναι 4-5 βαθμούς χαμηλότερη απο οτι στο Κέντρο, τα βράδια ανεβάζει υγρασία, ενα σκουφάκι τύπου buff κάτω απο το κράνος βοηθάει μη κρυώσετε. Και μια ζακετα οταν φτασετε στη Σταμάτα ιδρωμένοι να την φορέσετε!!!

Καλή Βολτα!!!

Θέμης

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

Τα λεμε εκει παιδια!!!

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Θα γλυτώσεις και τις ανηφόρες σήμερα, αλλά σου ετοιμάζω κάτι καλό για το HALbike της Τετάρτης!

Για να σε δω...

Theadora
Απών/απούσα

συγνώμη αλλά δεν θα μπορέσω να έρθω!

dthemix
Εικόνα dthemix
Απών/απούσα

Δεν εχω πρόβλημα με τις ανηφόρες και ας γκρινιάζω...

δες και εδω: http://www.podilates.gr/node/1579

Φιλικά και ποδηλατικά (οπως γράφει και jbggo)

Θέμης

AfloEydK
Απών/απούσα

rip spyro
afierwmeno ston spyro

chrisvek
Απών/απούσα

AfloEydK wrote:
rip spyro
afierwmeno ston spyro

Kalo tou taksidi!!!!

wolf25041980
Εικόνα wolf25041980
Απών/απούσα

chrisvek wrote:
AfloEydK wrote:
rip spyro
afierwmeno ston spyro

Kalo tou taksidi!!!!

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ.

AfloEydK
Απών/απούσα

καλο ταξιδι

TeslaCoil
Απών/απούσα

Ελαφρύ το χώμα που σε σκεπάζει συνοδοιπορε Σπυρο!!!!

kounoupis
Απών/απούσα

Ενα τραγουδι για την κηφισια δυστυχως εψαξα δεν υπαρχει στο youtube

Αν πας με κάποια άλλη να θυμάσαι
εκείνο το πρωί στην Κηφισιά
πως παίζαμε με τ'όνειρο στον ήλιο
πως τρέχαμε στον ήλιο σαν παιδιά

Κι αν δεν το θέλεις πια το δαχτυλίδι
που σού'χα κάνει δώρο μια νυχτιά
αν πας με κάποια άλλη να θυμάσαι
εκείνο το πρωί στην Κηφισιά

Καλέ μου, όπου και νά'σαι μην ξεχάσεις
εκείνο το πρωί στην Κηφισιά
κι αν μοναχός σου νοιώσεις, μην ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ
να χτυπήσεις την πόρτα μου ξανά

Επισης στη γυναικα αν και νεαρη δεν μ'αρεσει η λεξη κοπελα(που μετα καταλαθος την πετυχα με το τιμονι,χαζευοντας μια αφησα στη μεσογειων ελπιζω να με συγχωρεσει) που με ρωτησε γιατι δεν πηρα dahon και πηρα orbea γιατι ειμαι αντιαμερικανος και οχι αριστερος πολιτικα και οντως δεν πινω coca cola,φοραω all star κλπ.Τa adidas που φοραω(γενικα) δεν ειναι αμερικανικη μαρκα ειναι γερμανικη.

orck
Απών/απούσα

kounoupi εσυ εισουν με το σπαστο orbea;

kounoupis
Απών/απούσα

oui,yes,ya,si,po,نعم,ja,có,כן,si,예,jah,כן,Taip,हाँ,kyllä,evet,ใช่,da,ndio,áno,да,sim,tak, بله,igen,ie
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΘΟΡΥΒΩΔΕΣ ΜΑΥΡΟ IDEAL ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΕΥΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΕΙΣ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΑΤΥΧΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΗ.

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

alepouda, ήσουνα στο freeday και δεν σε πήραμε είδηση;;;;;;

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

Γεματη συναισθηματα..

Μαζευτηκαμε ξανα στην Ασωματων και ξεκινησαμε την βολτα.
Οταν αρχισαμε να κατηφοριζουμε την Πανεπιστημίου η ανατριχίλα μας κυριεψε.. ο δρομος ηταν αδειος (λογω εκλογων τον ειχαν κλεισει για τα αυτοκινητα)και μπορουσες ηδη απο το υψος του σταθμου του μετρο να διακρίνεις τις φιγουρες των συγγενών και φιλων του ατυχου ποδηλατη ..
..ολοι οι ποδηλατες σταματησαμε στο σημειο του δυστυχηματος.. μια εκκωφαντική σιωπη πλανιόταν στον αερα..το ενα λεπτο σιγης ηταν πολυ λιγο..σταθήκαμε ,συλλυπηθηκαμε και υστερα αποχωρίσαμε λυπημενοι..
IMAG0052.JPG
..Μετα απο αρκετα χιλιομετρα αφησαμε (για λιγο) τις σκοτεινες σκεψεις εξαιτιας ενος θαυμασιου ανθρωπου..
Στην Μεσογειων , ενας κυριος με ηλεκτρικη αναπηρικη καρεκλα ηρθε στην παρεα μας .. ηταν απερίγραπτα συγκινητική στιγμη..η ελπιδα φώλιασε ξανα στο μυαλο μας ..
IMAG0061.JPG
Συνεχίσαμε να ανεβαινουμε την Μεσογειων και αργοτερα χαραξαμε πορεια για ..βορειοτερα!
IMAG0055.JPG
Ολοι οι ποδηλατες δείξαμε σθενος και πεισμα παρα τις αλλεπάλληλες ανηφορες..
Σε ενα παρκο με βουναλακια γεματα μυρωδάτο νωπό γρασίδι παίξαμε και γελασαμε σαν παιδια..
Στην επομενη σταση σε περιπτερο για νερο , συντάχθηκε μια παρεα απο τους ποδηλατες που επιθυμούσαν να επιστρεψουν.Ηταν πραγματικα απολαυστικο να χαζευεις ποσο δεμενα και ομορφα ξεκινησαν την επιστροφη.
Αυτο ειναι κατι που θα γινεται σε καθε freeday (γυρω στις 02:00 η πρωτη "βαρδια" θα "σχολαει" , για να μπορουν οσοι εργαζονται , κουραστηκαν κτλ να επιστρεψουν σαν ομαδα στο Θησειο και απο εκει , στα σπιτια τους.

Οι υπολοιποι συνεχίσαμε την βολτα μεχρι ..οσο παει !
Η φυση , η ομορφη (κατα τα αλλα) βραδια και η παρεα εδινε φτερα στα ποδια μας!

..καποια στιγμη περασαμε κατω απο το σπιτι ενος νιοπαντρου ζευγαριου!
Αρχισαμε να φωναζουμε "να ζησετε" , "βιο ανθοσπαρτο" , " μη του κανεις τη ζωη ποδηλατο" κτλ και βγηκαν εξω οι φιλες (?) της νυφης ,η νυφη και τελος και ο γαμπρος (χικ!). Γελασαμε με την ψυχη μας και υστερα αφησαμε να ζησουν την πρωτη νυχτα του γαμου τους..
Ανηφορας συνεχεια μεχρι μια "υποχρεωτικη" σταση.
Ενα ανακουφιστικο δασακι βρεθηκε για να μας "φιλοξενησει"- και με τι θεα !
Το σπιτι του Κοκκαλη ! ...

Η κουραση και η πρωτες σταγονες βροχης μας εδειξαν τον δρομο για ..το εστιατοριο!
Δεσαμε ποδηλατα , και κατσαμε με ..αγριες διαθεσεις .Εκει αναδείχθηκε ο πρωταθλητης βαρεων γευματων (κατηγοριας φτερου) μας , ο Γιαννης , που μετα απο ακορεστη σουβλακοφαγια εξαφανισε οχι ενα , οχι δυο αλλα τρια σουφλε σοκολατας .
Τα γκαρσονια ψαχνανε στα ψυγεία για εξτρα κρεμα γαλακτος..

Πληρωσαμε και ξεκινησαμε την επιστροφη.Στην Κηφισιά αποχαιρετησαμε τους Βορειο "παρακλαδι" και κατηφορησαμε για Θησειο..
Ο ρυθμος γρηγορος..
..λιγο πριν πλησιασουμε τον τερματισμο καναμε μια μικρη παρακαμψη περνώντας εξω απο το Τιτανια..

Τερματισαμε στο περιπτερο του Θησειου και συζητησαμε για διαφορα θεματα , συμπεριλαμβανομενου και ενος Project που θα μπορειτε ολοι να λαβετε μερος και θα ειναι κατι πραγματικα ανθρωπινο ..πληροφοριες συντομα..

Νομιζω οτι αυτη η βολτα ανεδειξε την αξια και την σημασια της ζωης , οπως και το κενο που αφηνει η απωλεια της..
Ας γινει για ολους το ξεκινημα για μια πιο συνειδητη αντιληψη των πραγματων..

Θα παρακαλουσα να φορατε ολοι κρανος , να παρετε φωτακια μπροστα και πισω και να εχετε μαζι μια σαμπρελα ή μπαλωμα (για το ποδηλατο) και εναν επιδεσμο (για εσας ή τους συμποδηλατες σας) και να προσεχετε στον δρομο , πολυ περισσοτερο απο το αρκετο.

..τα λεμε στους δρομους !

orck
Απών/απούσα

xtravaganzagold wrote:

Θα παρακαλουσα να φορατε ολοι κρανος , να παρετε φωτακια μπροστα και πισω και να εχετε μαζι μια σαμπρελα ή μπαλωμα (για το ποδηλατο) και εναν επιδεσμο (για εσας ή τους συμποδηλατες σας) και να προσεχετε στον δρομο , πολυ περισσοτερο απο το αρκετο.

..τα λεμε στους δρομους !

για οσους δεν καταλαβαν, κρανος, κρανος, ΚΡΑΝΟΣ
το περιεχομενο ειναι αρκετα σημαντικο

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..επισης αρκετοι (αναλογικα) δεν ειχαν καθολου φωτα , ατι που θεωρω απαραδεκτο.
Το κοστος τους ειναι γελοιο , αλλα η χρησιμοτητα τους στις νυχτερινες βολτες ανεκτίμητη.

Λιγες ακομη φωτο:

Πανεπιστημιου , οδεύοντας προς το σημειο του ατυχηματος :
7135_147219813290_731318290_2501795_7429813_n.jpg
...τιμωντας το νεκρο ποδηλατη
7135_147219818290_731318290_2501796_2737568_n.jpg

Χαριλαος Γαλατσι
Απών/απούσα

Σε θαυμαζω!
Αν ειχες ερθει CMR Σημερα θα το ακουγες και εσυ.
Πως τα φερνει ετσι ο ανεμος!
Και θα σου πω γιατι.
Παλια ειμασταν, σε καποια ποδηλατοβολτα του Μαρτιου, εγω, ο df, ο Νεμι(νομιζω) και εσυ.
Και συζητουσαμε καποια πραγματα περι Ποδηλατικης Κουλτουρας.
Ειχαμε πει για τους νεωπες και πως πρεπει να τους λεμε καποια πραγματα οταν ερχονται για πρωτη φορα σε Ποδηλατοβολτα, τι χρειαζονται και τα λοιπα.
Λεγαμε για Φωτακια, κρανος, καθρεφτες, φουσκωμενα Λαστιχα και μια καλη κατασταση ποδηλατου, κλεισιμο δρομων και τα σχετικα.

Εσυ!
Πρωτον, εκανες ενα απιθανο βιντεο με τους κανονες που πρεπει ολοι να ακολουθουμε.
Δευτερον, εφαρμοσες ολους τους κανονες κατα γραμμα.
Τριτον, Μου ειπαν αποψε οτι εγω και εσυ ειμαστε Ποδηλατικα Προτυπα?!?!(πωπω την σιχαινομαι αυτην την λεξη) και οτι κανουμε τις καλυτερες βολτες, και οτι οσοι πανε "freeday" ερχονται για να κανουν την "Ποδηλατικη τους Πλακα" που ουσιαστικα αυτο σημαινει οτι περνανε καλα (αν και δεν γραφουν τιποτα σαν σχολια - μα γιατι?)διοτι το θεωρουν...ξερεις...ΑΣΦΑΛΕΣ!

Το ξερω οτι δεν περιμενες να το ακουσεις απο μενα, αλλα μου το ειπαν 3 ατομα, φωναχτα και δυνατα (Χαριλαε εισαι και γαμω τα παιδια και τα λοιπα και τα λοιπα και ο Κωστας ειναι φοβερος και τα λοιπα και τα λοιπα) και το θεωρω, αστειο να μην στο πω, μιας και υπαρχει διαθεση εκμαθησης Ποδηλατικης Κουλτουρας εκ μερους σου.

Οποτε...
Σε θαυμαζω!
Μπραβο!

AfloEydK
Απών/απούσα

kyrie leison
amin

VagkaR
Απών/απούσα

....και εγώ είμαι και γαμώ τα παιδιά ....φτου μου ... :)

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

Καταρχας να σε ευχαριστησω για τα καλα σου λογια !

Προσωπικα πιστευω οτι καθενας δημιουργει στο μυαλο του την ποδηλατικη κουλτουρα που του ταιριαζει και την ακολουθει.Χαιρομαι ιδιαιτερα οταν βλεπω ατομα με παρομοιες κουλτουρες να συνυπάρχουν σε παρεες ,εξισου με οσα ατομα με διαφορετικη κουλτουρα συνυπάρχουν αρμονικα με αλλους σε διαφορετικες παρεες.
Αυτο πιστευω ειναι δειγμα σεβασμου της διαφορετικοτητας και των επιλογων του καθενος -και ειναι απολυτα δημοκρατικο.
Οσο για τα ποδηλατικα προτυπα , σιγουρα καθενας εμπνέεται απο καποιους για να διαμορφωσει τον δικο του χαρακτηρα.Προσωπικα μου αρεσει να παιρνω διαφορα στοιχεια που μου αρεσουν και να τα προσαρμοζω στα δικα μου προτυπα , παρα να "ταυτιζομαι" με κατι συγκεκριμενο.("μεταξυ μας" , σε αρκετα θεματα ευχομαι να μην παραδειγματιστεί κανεις απο εμενα!)

Οσο για τα θεματα ασφαλείας , πιστευω οτι ειναι δίκοπο μαχαιρι.Προσωπικα εχω κανει τις χειροτερες βλακειες στο δρομο οταν ενιωσα οτι κινουμαι με ασφαλεια , παραβλέποντας το πιθανο "λαθος" αλλων πχ οχηματων στο δρομο.

Την Κυριακη παραλιγο να χτυπησουν ΠΟΛΥ ασχημα την αδελφη μου , ενω κινουμασταν με απολυτη "ασφαλεια" .Ευτυχως την γλιτωσε παρα τριχα (κανοντας ενα εντυπωσιακο ενστικτώδες "σαλτο" στο πεζοδρόμιο).Γραφω τα παραπανω για να πω οτι πρεπει να βρουμε ολοι την ισορροπια μεταξυ τολμης και (αν)ασφαλειας στο δρομο και να ζυγιζουμε τις καταστασεις απο μονοι μας , χωρις να εξαρτόμαστε απο κανενα .
Στην βολτα , οκ , ειμαστε ολοι παρεα και μας "προσεχουν".
Τι γινεται ομως οταν τελειωνει η βολτα και καθενας τραβα μονος το δρομο της επιστροφης ?(ή γενικοτερα , κινείται μονος του?)

Ειναι παραδοξο , αλλα τελικα δεν εχει σημασια αν ξεκινας τωρα το ποδηλατο ή κανεις απο καιρο. Βλεπω τους "νεωπες" ,οπως τους λες, να ερχονται απροετοιμαστοι ειτε απο αγνοια ειτε απο επιλογη , αλλα παραλληλα βλεπω και πιο εμπειρους ποδηλατες να επιλεγουν να παραβλεπουν , συνειδητα , μερικους βασικους κανονες ασφαλειας.
Το freeday συγκεκριμενα δεν προκειται να επιβαλλει σε κανενα αυτα που θα επρεπε να σκεφτει μονος του , για το καλο του. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να τον παροτρυνει και να του υπενθυμίζει τα βασικα.

Προσωπικα , ελπιζω να μην ακουγεται ασχημα , αλλα δεν εχω διαθεση να "νταντεψω" ή "πατρονάρω" κανενα .Θα ηθελα ομως να φτασουμε σε ενα σημειο που θα πράττουμε ολοι τα αυτονόητα (πχ ασφαλεια) συνειδητα και κατοπιν σκεψης και προσωπικης επιλογη μας .

Last but not least ,πρεπει να αναφερω οτι ο,τι συμβαινει στο FREEDAY ειναι αποτελεσμα μιας παρεας ανθρωπων που αγαπουν ιδιαιτερα αυτο που κανουν και οχι ενος .Αν θελει κανεις να τους βρει ,ειναι πολυ ευκολο αλλα δεν εχει ιδιαιτερη αξια .
-εξαλλου ειμαι σιγουρος οτι κανενας απο τους "οργανωτες" δεν θελει να ξεχωρίσει απο (ολους)τους αλλους ποδηλατες !

Κατα την διαρκεια της βολτας (που ειναι και το ζητουμενο) ΟΛΟΙ οι συμμετέχοντες παιρνουν ρολους κλεινοντας δρομους , παροτρύνοντας τους αλλους να προσπαθησουν στα δυσκολα ή πχ να κρατησουμε μια λωριδα , συμβουλευοντας οσους εχουν απορίες ,συντροφεύοντας τους στην επιστροφη , βοηθοντας τους στις βλαβες , "κερνώντας" τους οικειοθελώς μια σαμπρελα και αλλα πολλα.. ευτυχως !
Αυτο , περα απο ποδηλατικη κουλτουρα , ειναι ανθρωπιά ..και αν μη τι αλλο ,σε κατι τετοια ειμαστε ΟΛΟΙ οι ποδηλατες ..και γαμω τα παιδια !

..τα λεμε στον δρομο !!

roula
Απών/απούσα

xtravaganzagold wrote:

..και αν μη τι αλλο ,σε κατι τετοια ειμαστε ΟΛΟΙ οι ποδηλατες ..και γαμω τα παιδια !

με συγχωρείτε φίλοι συμποδηλάτες αλλά όπως και να το κάνουμε μερικοί είναι περισσότερο ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...λυπάμαι που έπρεπε να είμαι εγώ αυτή που θα σας το πεί...

:(

VagkaR
Απών/απούσα

Εσύ, είπαμε είσαι DUDE!!! :)

rearviewmirror
Απών/απούσα

VagkaR wrote:
....και εγώ είμαι και γαμώ τα παιδιά ....φτου μου ... :)

σκόραδα στην επόμενη βόλτα γιθα μην σε ματιάσουμε ...
Ρε ότι να ναι σου λέω...

VagkaR
Απών/απούσα

rearviewmirror wrote:
VagkaR wrote:
....και εγώ είμαι και γαμώ τα παιδιά ....φτου μου ... :)

σκόραδα στην επόμενη βόλτα γιθα μην σε ματιάσουμε ...
Ρε ότι να ναι σου λέω...

!!!!

AfloEydK
Απών/απούσα

egw den eimai GAMW TA PAIDIA

kinezos
Εικόνα kinezos
Απών/απούσα

re file stin volta molis ftasate Kifisia, ego me tin Xristina eixame meinei piso kai sas xasame! kai ekei pou legame na gurisoume piso, petuxenoume mia omada pou katevene pros ta kato..! kai meta matheno pos sunexisate gia Stamata?? TELIKA PIGATE STAMATAAAA???? FRIKARA KAI KOPANAGA TO KEFALI MOY POY TO'EXASA!!!! AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!! :D

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..οχι..τελικα μεχρι Ν.Ερυθραια !
Ρε συ ελπιζω να με συγχωρεσεις για τις ελλείπεις πληροφοριες μου , αλλα δεν ειχα ιδεα που βρισκομασταν !!!!

kinezos
Εικόνα kinezos
Απών/απούσα

De peirazei re toulaxiston araksame ligo, kai meta katevikame me ton upoloipo kosmo..xaxa!!

contact