Επόμενη συνέλευση Τετάρτη 5 Αυγούστου 2009 8:00μμ Πολυτεχνείο Κτίριο Χημικών για το ζήτημα "Μελίσσια"

73 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Cpt. Haddock
Απών/απούσα

quixote wrote:
Τα ίδια και στο site μπαίνουν οι αφίσες, τα καλέσματα κλπ
στην κεντρική που γουστάρουν οι διαχειριστές,
όχι άλλων...

Αυτό είναι η ΚΟΡΟΪΔΙΑ

Σόρυ κιόλας αλλα αυτό που εσύ αποκαλείς κοροϊδία ειναι ο τρόπς λειτουργίας των sites και των forum παγκοσμίως.
Τη ευθυνη των διαχειριστών/ιδιοκτητών λειτουργούν, πουθενά δεν είναι ξέφραγο αμπέλι να γράφει ο καθένας ό,τι θέλει.

απλά πράγματα, απορώ γιατί ασχολείται κανένας

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Κοροϊδία 1.
Στο site το πρώτο πράγμα που γράφει είναι αυτό:
http://www.podilates.gr/?q=node/4

Από αυτό κάποιος συμπεραίνει ότι υπάρχει ΑΜΕΣΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ στις διαδικασίες. Κι όμως αυτό δε συμβαίνει.

Παράδειγμα:

Εδώ http://www.podilates.gr/node/5718
ζητήθηκε να μπει συγκεκριμένη αφίσα.
Όταν διαφώνησε συγκεκριμένο άτομο σβήστικε
από την κεντρική και μπήκε μία άλλη
χωρίς να συζητηθεί καν!
Εγώ με τη συγκεκριμένη αφίσα διαφωνώ
γιατί νοιώθω ότι προσωπικά με προσβάλλει
ως ποδηλάτη. Όμως δε ρωτήθηκα καν για να μπει

Κοροϊδία 2.
Κράτα πάλι το 1. και ακολούθησε τη συζήτηση
που έχει γίνει στο thread σε συνδυασμό με αυτό:
http://www.podilates.gr/node/5634
Σκέψου αυτός που κρύβεται πίσω από το λογαριασμό podilat-iss-es
ή ο exomail που ξεκίνησε αυτό το thread ή η Λυδία να είχε
ξεκινήσει και εκείνο. Τι λες; Θα γινόταν ή όχι συνέλευση
στις 22;

Σε μία (υποτίθεται) συλλογικότητα ("ποδιλατ-ισσ-ες")
οι διαχειριστές δεν είναι διορισμένοι για να κάνουν ότι θέλουν,
αλλά για να δρουν με βάση την επιθυμία αυτής της συλλογικότητας
και τους κανόνες που αυτή ορίζει

Η ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΗΘΕΝ ΑΜΕΣΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ
ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ

Cpt. Haddock
Απών/απούσα

απορώ που βρίσκεις όρεξη και χρόνο να ασχολείσαι.

Έχει πλάκα πάντως γιατι τις ίδιες συζητήσεις τις έχω δει πολλές φορές σε πολλα φόρουμ, πάντα καποιος γκρινιάζει για έλλειμα δημοκρατίας, για χούντα των μοντερέιτορς, για φασισμό κλπ.

Φυσικά αυτό το βλέπω μονο σε ελληνικά φόρουμ.

Σε ξένα κανείς δεν ασχολείται, θεωρούν αυτονόητο οτι ενας ιστοχώρος ο οποίος έχει στηθεί με αρκετή δουλειά, συντηρείται με αρκετή δουλειά (πολλές φορές οι "ιδιοκτήτες" πληρώνουν αδρα για να είναι ενταξει ο χώρος στον σερβερ και να υπάρχει μπακαπ), υπόκειται σε κανόνες.

Ήμουν και είμαι μοντερέιτορ σε άλλα φόρουμ και, πίστεψέ με, δεν ειναι κατι εύκολο.

Btw, οι διαχειριστές των φορουμ είναι διορισμένοι...

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

για τα forum

Η εικόνα που δίνεται είναι ότι δεν είναι forum,
αλλά συλλογικότητα.

Υποτίθεται το εγχείρημα ξεκίνησε και συνεχίζει να είναι
μία ανοιχτή διαδικασία με φυσική παρουσία, όχι ηλεκτρονική...

Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η προβολή ενός
και καλά ανοιχτού χαρακτήρα.

Δε θα υπήρχε αυτή η συζήτηση αν οι διαδικασίες ήταν
φανερά κλειστές και ότι βήμα για πρωτοβουλίες
έχουν μόνο συγκεκριμένοι άνθρωποι για αυτή τη
συλλογικότητα

Τίμη για κάποιους που βγήκαν και είπαν
μέσα στο forum ότι η ποδηλατική δράση που κάνουν
έχει κλειστό χαρακτήρα.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

quixote wrote:
ω
Δεν υπήρχε λόγος να σταλεί στο site και τη mailing list
για να λέμε τα ίδια και τα ίδια

Αφού το μόνο που έκανε η συνέλευση ήταν η ανάρτηση ενός
δελτίου τύπου. Τι άλλο έκανε η συνέλευση;

Στις 22 δε θα ήταν έκακτη
θα ήταν η αναβληθείσα της 15ης

Δυστυχώς απαντώ αν και αισθάνομαι οτι παρασύρομαι σε ένα παιχνίδι πολύ άσχετο με τις προτιμήσεις μου.
Ο λόγος που έστειλαν την ανακοίνωση της συνέλευσης, είναι η υπενθύμιση, επειδή λόγω Αυγούστου δεν ήταν σίγουρο αν θα γινόταν η προγραμματισμένη ή όχι, και επειδή είχε εκφραστεί η επιθυμία απο πολλά άτομα (όταν είμαστε στα Μελίσσια) να γίνει.
Οι αποφάσεις της α' συνελ. για τα Μελίσσια ήταν, να γραφτεί δελτίο Τύπου, να σταλεί σε πάνω απο 60 διευθύνσεις ΜΜΕ, να ενημερωθούν φίλοι, γνωστοί, άγνωστοι που έχουν σχέση με κόσμο και ΜΜΕ για το θέμα, να μιλήσουν όσοι γνωρίζουν μέλη κομμάτων στα κόμματα για να ασκηθούν πιέσες απο εκεί και γενικά να κάνει κανείς ο,τι περνα απο το χέρι του για να γίνει "ντόρος".
Αν δεν κάνω λάθος όλα αυτά έγιναν. Αν τώρα, δεν κολλήθηκαν αφίσες στα Μελίσσια ή αν δεν μοιράστηκαν φυλλαδιάκια (αν και μπορεί να μοιράστηκαν και δεν το έμαθα ούτε εγώ ούτε εσύ)
δεν φταίει κανείς. Νομίζω μόνος σου είδες πόσα άτομα ασχολήθηκαν με την κατασκευή πανό και σημαιάκια για την εκδήλωση (ουσιαστικά μόνο εσύ και η Αφροδίτη) ενώ και υλικά υπήρχαν και ποδηλάτες ήταν εκεί γύρω κατά τη διάρκεια της κατασκευής. Κανείς δεν κατηγορήθηκε για τη προσφορά του ή όχι. Δεν είναι τίποτα υποχρεωτικό, κατάλαβε το, αν αρχίσουμε να κατηγορεί ο ένας τον άλλον δεν πάμε μακριά.

ΥΓ. @Cpt. Haddock συμφωνώ σε όσα έχεις γράψει και ομολογώ οτι παρά τη θέληση μου λαμβάνω μέρος σε τέτοια συζήτηση, απλώς προσπαθώ να λύσω παρεξηγήσεις που ξεφυτρώνουν τελευταία απο το πουθενά.

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

... σε ότι αφορά τις δράσεις

Αν ήθελες να γίνει Λυδία στις 22 συνέλευση θα είχε σταλεί και στη λίστα
και θα γινόταν ανακοίνωση και στο forum και στην κεντρική και αριστερά πάνω
όπως γίνεται και τώρα

Η συνέλευση υπάρχει για πολλά θέματα, όχι μόνο για τα Μελίσσια
ή για αυτά που πιστεύεις ότι εγώ ήθελα να κάνω...
μη το ρίχνουμε σε προσωπική συζήτηση
Δε θα μπω σε προσωπική συζήτηση...
Μπορεί να είναι εύκολο να παίξεις εκεί, αλλά δε θα το κάνω

Royaloak
Απών/απούσα

Ήμουνα ανάμεσα στους πρώτους ΛΙΓΟΥΣ, που παρεβρέθησαν στο συμβούλιο των δημοτικών "αρχόντων" των Μελισσίων, εκείνο που οι μισοί απείχαν, για να σαμποτάρουν την απαρτία του. Δεν είχα καταλάβει τότε. Λειτούργησα εξαιρετικά πρωτογενώς και συναισθηματικά. Περίπου, όπως τώρα συμπεριφέρονται μερικοί. Στη βάση του δεν μας κάνουν τον ποδηλατόδρομο για το άλφα ή βήτα πολιτικάντικο τερτίπι, ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΙΕΣΟΥΜΕ!!!
ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΙΕΣΕΙ ΠΟΙΟΝ;

Τι γίνεται ακριβώς; Γιατί, φίλοι μου, προσωπικά, όταν είδα την "φάση" στις ειδήσεις με τους αγαπημένους φίλους συμποδηλάτες, σαν γλάστρες μιας προεκλογικής ποδηλατότσαρκας στον υπό κατασκευή ποδηλατόδρομο, ένιωσα αδέξια. Καθόλου δεν ευελπιστώ για το ρόλο τέτοιων δραστηριοτήτων στην υπόθεση της κατασκευής ποδηλατοδρόμων. Ένα ευέλικτο κι έξυπνο πολιτικά σχήμα θα ήταν να προσπαθήσουμε να συνδιαλαγούμε με όλες τις πολιτικές δυνάμεις γι' αυτό το θέμα. Με ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ. ΕΜΕΙΣ, όχι σαν γλάστρες, αλλά σαν ανεξάρτητοι, άμεσα ενδιαφερόμενοι, για ένα τόσο σημαντικό θέμα, που όμως μεταξύ μας δεν είναι και το τέλος του κόσμου, αν ποδηλατόδρομοι δεν γίνουν.

Το ζητούμενο είναι να υπάρχουν παντού ποδηλάτες κι αυτό, να καταδεικνύεται χωρίς την ανάγκη γλαστρών.

Προσωπικά δεν θα ξανασυμμετέχω σε εκδήλωση πίεσης στο πλευρό κανενός πολιτικού.

Όσον αφορά στην διαμάχη για το ποιός έχει το πάνω χέρι στις ποδηλατικές δράσεις γενικότερα; Λυπάμαι. Η εικόνα που βγαίνει στην κουβέντα είναι νεοελληνικά χαοτική.

Γιατί, ναι, είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχει μια πρωτοπορεία, που δικαιώνεται απ' τη δράση της να έχει πρώτο λόγο και στις διοργανώσεις και στο φόρουμ. Οι υπόλοιποι ήρθαμε μετά. Μας έκαναν δώρο τη δυνατότητα αυτής της μαζικής συνύπαρξης. Η ευθύνη αυτής της πρωτοπορείας είναι να μπορέσει να έχει την κοινωνική μεγαλοψυχία να αφομοιώσει προτάσεις ή απόψεις που εκφράζονται στις συνελεύσεις και στο φόρουμ. Όπου αυτό δεν το κάνει εκεί δημιουργείται χάσμα επικοινωνίας ανάμεσα στην πρωτοπόρα ομάδα και τους νέους στην κοινότητα των ποδηλατ-ισσ-ών, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί.

Εγώ εξοργίζομαι με στάσεις μηδενιστικές που θέλουν να διαλυθούν όλα. Ακόμα κι αυτά που τους επιτρέπουν να υπάρχουν σαν διαλυτικές στάσεις. Λόγω ηλικίας και πολλαπλής εμπειρίας, σας προειδοποιώ, πως έτσι το πράγμα δεν θάχει πολύ ζωή. Ανήκω σ' αυτούς, που θέλουν να έχει ζωή αυτό το "πράγμα", όπως κι αν λέγεται, παρά το γεγονός ότι μέσα σ' ένα χρόνο τώρα που υπάρχω μέσα του, έχω ανακαλύψει σε τι πρακτικές διαφωνώ και τι θα έβλεπα σημαντικό να γίνει σε επίπεδο οργανωτικό-λειτουργικό.

Ρεζουμέ:
1. Οι Ποδηλάτ-ισσ-ες, αυτό το ανοιχτό σχήμα (που σωστά μένει ανοιχτό και δεν οργανώνεται σε κλασσικές δομές) θάπρεπε να βρει τους τρόπους να μην υπεκφεύγει των σημαντικών τομών που έχει καταφέρει και των ευθυνών που αυτές επιβάλουν. Κοντολογίς να μην συμπεριφέρεται σαν να μην είναι εκεί αυτές οι τομές και οι ευθύνες τους.
2. Νά άρει το ταμπού επικοινωνίας σε ζητήματα που αφορούν το ποδήλατο, ακόμα και με το διάβολο, ταυτόχρονα όμως να έχει την πνευματική καθαρότητα και την διορατικότητα να προφυλάσσει όλους και όλα απέναντι σε παγίδες μικροπολιτικών παιχνιδιών.

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΖΙΚΟΤΗΤΑ.

ΑΣ ΕΜΠΟΔΙΣΤΟΥΝ ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΝ,
είτε ανήκουν στους κόλπους μας, είτε είναι έξω απ' αυτούς.

ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ ΠΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΣΤΑ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΑ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ
κι εκεί να συμμετέχουμε συνειδητά και μαζικά ΟΛΟΙ κι όχι να παίζονται παιχνιδάκια, ποιός έχει το πάνω ή το κάτω χέρι κι αυτή την εκδήλωση την στηρίζουμε, ενώ την άλλη την θάβουμε.

Αυτά γράφω μετά λύπης πολλής!!!

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

πολύ ωραία μιλάς

Απλά με μπέρδεψες σε ένα:

τελικά οι Ποδηλάτ-ισσ-ες είναι η πρωτοπορεία
ενός συγκεκριμένου κύκλου ανθρώπων
ή ένα ανοιχτό σχήμα;

Το θέμα είναι το εξής με απλά και λίγα λόγια:

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αναλάβει εργολαβικά το "κίνημα";
Ας μας το πουν για να ξέρουμε κι εμείς οι νεότεροι
τα όρια συμμετοχής μας

Royaloak
Απών/απούσα

η έκφραση "έχουν αναλάβει εργολαβικά το κίνημα". Σ' αρέσει δεν σ' αρέσει αυτοί ήταν εκεί πριν από σένα και μένα. Κι εγώ στη ζωή μου έχω μάθει να σέβομαι τους κόπους μιας ζωής. Τουλάχιστον στον τρόπο που διεκδικώ την ύπαρξή μου δίπλα τους. Πρέπει να "μάθουμε" όλοι να συνυπάρχουμε και να συγκλίνουμε κι αυτό δεν γίνεται με πολεμικές μεθόδους. Έτσι κόβεται η επικοινωνία. Δεν μένει ανοιχτή. Το ζητούμενο δεν είναι ποιός επικρατεί απέναντι σε ποιόν. Εκεί έχουμε ήδη τελειώσει πριν καν αρχίσουμε.

Cpt. Haddock
Απών/απούσα

quixote wrote:
πολύ ωραία μιλάς
Απλά με μπέρδεψες σε ένα:
τελικά οι Ποδηλάτ-ισσ-ες είναι η πρωτοπορεία
ενός συγκεκριμένου κύκλου ανθρώπων
ή ένα ανοιχτό σχήμα;
Το θέμα είναι το εξής με απλά και λίγα λόγια:
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αναλάβει εργολαβικά το "κίνημα";
Ας μας το πουν για να ξέρουμε κι εμείς οι νεότεροι
τα όρια συμμετοχής μας

Το κουράζεις ρε συ... Εχω την εντύπωση οτι όντως κυνηγάς ανεμόμυλους.

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

Royaloak wrote:
Σ' αρέσει δεν σ' αρέσει αυτοί ήταν εκεί πριν από σένα και μένα.

Με αυτό που γράφεις νομίζω το πράγμα ξεκαθαρίζει

Εκτός αν υπάρχει διαφωνία

ΥΓ: Αν υπήρχαν κι άλλοι πριν από μας και φύγαν
είναι αλλού παπά ευαγγέλιο
Οι καινούργιοι ας ξέρουμε τουλάχιστον το παραπάνω

Royaloak
Απών/απούσα

να συγκλίνουμε!!!

portokali
Απών/απούσα

quixote wrote:
για τα forum

Η εικόνα που δίνεται είναι ότι δεν είναι forum,
αλλά συλλογικότητα.

Υποτίθεται το εγχείρημα ξεκίνησε και συνεχίζει να είναι
μία ανοιχτή διαδικασία με φυσική παρουσία, όχι ηλεκτρονική...

Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η προβολή ενός
και καλά ανοιχτού χαρακτήρα.

Δε θα υπήρχε αυτή η συζήτηση αν οι διαδικασίες ήταν
φανερά κλειστές και ότι βήμα για πρωτοβουλίες
έχουν μόνο συγκεκριμένοι άνθρωποι για αυτή τη
συλλογικότητα

Τίμη για κάποιους που βγήκαν και είπαν
μέσα στο forum ότι η ποδηλατική δράση που κάνουν
έχει κλειστό χαρακτήρα.


αν δεν σ' αρέσει το φόρουμ και δεν συμφωνείς με τον τρόπο λειτουργίας του, αντί να γκρινιάζεις συνεχώς, μπορείς να κάνεις κάτι από τα παρακάτω:
1. να μην ξαναασχοληθείς με το συγκεκριμένο φόρουμ
2. φτιάξε ένα δικό σου φόρουμ έτσι ακριβώς όπως το θέλεις αναλαμβάνοντας το κόστος(οικονομικό και ελευθερου χρόνου)και προσπάθησε εσύ να είσαι δημοκρατικός και φιλελεύθερος.
3. Κάλεσε εσύ συνέλευση και προσπάθησε να προωθήσεις δράσεις. Όσοι και αν έλθουν...
αλλιώς σταμάτα τις γκρίνιες και τις επιθέσεις σε άτομα που θυσιάζουν τον ελεύθερο χρόνο τους.

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

ασχολίαστο...
(@ portokali)

και ναι! για άλλη μια φορά:

εκτός τόπου και χρόνου...

πραγματικά έτσι;

ΥΓ: στο τέλος θα πιστέψω ότι είσαι
εμπαθής, μα πολύ εμπαθής βρε κοπέλα
Δεν ξέρω από που με ξέρεις,
αλλά τι άλλο να πω;

portokali
Απών/απούσα

quixote wrote:
ασχολίαστο...
(@ portokali)

και ναι! για άλλη μια φορά:

εκτός τόπου και χρόνου...

πραγματικά έτσι;

ΥΓ: στο τέλος θα πιστέψω ότι είσαι
εμπαθής, μα πολύ εμπαθής βρε κοπέλα
Δεν ξέρω από που με ξέρεις,
αλλά τι άλλο να πω;


μα φυσικά ασχολίαστο!!!
Και φυσικά για να έχω αντίθετη γνώμη πρέπει να σε ξέρω προσωπικά, να έχω κάτι εναντίον σου και να είμαι εμπαθής!!!
Χαχαχα και ξανά χαχαχα!

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

Αν και για το forum δεν είπα κάτι κακό
(όπως φαίνεται να εννοείς)
ειδικά επειδή εσύ το ζήτησες
μπες κι εδώ: http://cyclist-friends.gr/
νομίζω είναι μία από τις εναλλακτικές λύσεις
που θα κάνουν πολλούς να ανακουφιστούν
αν τους βαραίνει η εδώ δουλειά
ή αν κρίνουν πως "δεν πάει άλλο"

velocko
Εικόνα velocko
Απών/απούσα

Η συνελευσή έχει αρχίσει,σεβαστείτε αυτούς που δίνουν το παρών.

21chentury
Εικόνα 21chentury
Απών/απούσα

"Διεκδίκηση τίνος πράγματος;
by Royaloak - 05/08/2009 - 18:04"

Δηλαδή λες με λιγα λόγια να μην εμφανιζόμαστε σαν ποδηλατες οταν υπαρχει η δυνατότητα να μας δεί το ευρύ κοινο........

γι'αυτό λοιπόν υπάρχει και για σενα μια συνταγή απο το πορτοκάλι:

"1. ......................."

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Όχι,σου εξέφρασε πως ένιωσε και το βλέπει η ίδια.Και εγώ ενώ

χάρηκα πολύ που σας είδα,μέσα μου σκεφτόμουν γιατί θέλουν να

μας το βουλώσουν και να βγούν αυτά που θέλουν αυτοί.

Δεν σημαίνει οτι κακώς πήγατε.Κάνατε καλά,πολύ καλά!Να φαίνεται

οτι κυκλοφορούν ποδήλατα.

Όμως ένα ρεπορτάζ είναι ένα ρεπορτάζ.

Η επόμενη μέρα βρίσκει τον ποδηλατόδρομο πάλι άδειο.

Και ο κόσμος όσο και αν βλέπει τηλεόραση,-τουλάχιστον ο

ενεργός κόσμος- φτιάχνει εικόνα απο την καθημερινότητα του.Αν

αυτή είναι η καθημερινότητα και ανταποκρίνεται και στο ρεπορτάζ,

ναι,είναι real time ζωή.

Αν όμως η καθημερινότητα όπως φαντάζομαι είναι τα 2ωρα και

3ωρα αιχμής οπου οι αμαξάτοι απλά κοιτούν ένα κομμάτι δρόμου

άδειο και βρίζουν που δεν μπορούν να το έχουν, και οι πεζοί το

περνάνε για ένα κομμάτι πεζοδρομίου,τότε ναι,το ρεπορτάζ δεν

είναι πραγματικότητα αλλά στοχευμένο.

Ταυτόχρονα γινόμαστε ρουλεμάν σε έναν κατευθυνόμενο τροχό οπου

μας βγάζουν και όπως θέλουν.

Τουλάχιστον το ξέρουμε,σωστά?:)

21chentury
Εικόνα 21chentury
Απών/απούσα

να υποστηριζει ο γραφων 2 ακρως αντιθετες αποψεις με μπερδεύει

απο τη μια βλεπω "να δρασουμε" "να ειμαστε εκει...." "προσυγκεντρωσεις..."

και απο την αλλη

-να μην παταει ψυχή

-να την ακουνε τρελα και πολιτικοποιημενα!!! αυτοι που ηταν παροντες

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

τουλαχιστον χαιρομαι που απο τοτε που σχολιασα εδω

http://podilates.gr/node/5718#comment-56619

ολο και περισσοτεροι επαναλαμβανουν το σχολιο μου

κι ας γραφουν και αλλες κακιουλες ταυτοχρονα. Νομίζω οτι τελικα μαλλον τους ξεφεύγουν

ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ

Υ.Γ. λογω διακοπών δεν ειμαι συνεχεια πανω απο ενα πληκτολόγιο. Ελπίζω όλοι να το βαλουμε λιγο στην άκρη και να τα πουμε από κοντα μετα τις διακοπες. τελικα μαλλον το πληκτρολόγιο ειναι ο σκανδαλακος δαιμονας που μετατρέπει το παθος μας για το ποδήλατο σε πηγή ψηφιακών μικρο-χαζο-παρεξηγήσεων :)

Royaloak
Απών/απούσα

Κάθε ένας από μας εκπροσωπεί όλους και όλοι τον έναν.

"Ταυτόχρονα γινόμαστε ρουλεμάν σε έναν κατευθυνόμενο τροχό οπου

μας βγάζουν και όπως θέλουν."

Υπογραμμίζω κι εγώ τη φράση αυτή της φίλης μας και προσθέτω το "όποτε και όπου θέλουν". Έχει σημασία να έχουμε καθαρό μυαλό και να βλέπουμε ανα πάσα στιγμή τι παίζεται και πώς στεκόμαστε ο καθένας από μας σ'αυτό που παίζεται. Από αυτή την άποψη βρίσκω τη στάση της Λυδίας πιο ουσιαστική και εκ του ασφαλούς. Σιωπή! Ας αφήσουμε τους πολιτικάντηδες μόνους στο παιχνίδι τους. Αν κάνουν έργο, φυσικά θα μας βρουν στο πλευρό τους. Όποιου χρώματος κι αν είναι. Αλλά όχι στις παράτες, από όπου κι αν προέρχονται.

Η δική μου άποψη αυτή τη στιγμή είναι να μην γίνουν σπασμωδικές κινήσεις και ταυτιστεί η κίνηση των ποδηλατ-ισσ-ών με την πολιτικάντικη διαμάχη των δημοτικών αρχόντων των Μελισσίων ή με την προεκλογική "αβροφροσύνη" μιας κυβέρνησης, που έξαφνα ανακαλύπτει μια σειρά από κινήσεις, για να γλυκάνει χώρους εκ φύσεως εναλλακτικούς, όπως είμαστε κι εμείς.

Το δίλημμα για μένα είναι: ή είμαστε πολίτες ανεξάρτητοι που θέτουμε τα αιτήματά μας καθαρά και αυτόνομα, όπου και όποτε αυτό είναι εφικτό ή στην προκειμένη περίπτωση διατρέχουμε τον κίνδυνο να ταυτιστούμε με παιχνίδια μικροπολιτικής. Αυτή είναι η δική μου οπτική σαν ανεξάρτητης πολιτικά ποδηλάτισσας. Λυπάμαι, αν η οπτική αυτή φάνηκε πικρόχολη και επί του προσωπικού. Δεν ήταν τέτοια η πρόθεσή της, πολύ δε περισσότερο για ανθρώπους που γνωρίζω, εκτιμώ και αγαπώ. Στενοχώρια ήταν κι όχι πικρή χολή. Λυπάμαι.

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

Θα διαφωνήσω με την Royaloak περί ενότητας

Θέλουμε δε θέλουμε ακόμα και στα ποδηλατικά
μπορούν να εμφανιστούν τάσεις που δε συγκλίνουν μεταξύ τους:

- συντηρητικές, αντιδραστικές: που ωθούν στην αφομοίωση
του ποδηλατικού κινήματος από το σύστημα

- προοδευτικές, ριζοσπαστικές: που ωθούν το ποδηλατικό
κίνημα στην αυτονομία του και ως μία συνιστώσα
στην εξέλιξη της κοινωνίας

Πρωτοπορία δε σημαίνει ότι κάποιος έχει το copyright.
Πρωτοπορία δεν είναι άνθρωποι
Πρωτοπορία είναι πράξεις ανθρώπων
που λειτουργούν καινοτομικά στο γίγνεσθαι.

Διαφορετικές ιδεολογίες, διαφορετική στάση ζωής,
διαφορετικές πολιτικές επιλογές.

Δε μπορεί να υπάρξει σύγκλιση
ή θα υπάρξει ρήξη
ή η πολιτική στα ποδηλατικά είναι στο τέλος της
την πήρε το σύστημα με ψήφους και μίζες

21chentury
Εικόνα 21chentury
Απών/απούσα

μερικες φορες ειναι καλυτερα να μασας παρα να μιλας (εδω πιο σωστα ... να γραφεις)

(τον αγαπας και τον λατρεύεις αλλα την εριξες τη χολη σου στο φορουμ και με στεναχωρείς κι εμενα πιο πολυ ... ξερεις ποιον)

Δηλαδή ενας υπαρχων ποδηλατοδρομος και ενας νεος υπο κατασκευή εχουν κατα τη γνωμη σου καποιο συγκεκριμενο χρωμα? (δεν θελω να δω παρακατω αλλες πολιτικαντικες απαντησεις, καλή πρόθεση και λύπη)

ο δαιμονας του πληκτρολογιου ξαναχτυπα

Xarhs
Εικόνα Xarhs
Απών/απούσα

Για δυο πράγματα που είπαμε την Τετάρτη μπορεί κάποιος που ήτανε να μου δώσει ένα τηλέφωνο (cnikok(papaki) sto gmail.com) να ρωτήσω μια διευκρίνηση,

ευχαριστώ πολύ, Χάρης

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

21chentury wrote:
μερικες φορες ειναι καλυτερα να μασας παρα να μιλας (εδω πιο σωστα ... να γραφεις)

(τον αγαπας και τον λατρεύεις αλλα την εριξες τη χολη σου στο φορουμ και με στεναχωρείς κι εμενα πιο πολυ ... ξερεις ποιον)

Δηλαδή ενας υπαρχων ποδηλατοδρομος και ενας νεος υπο κατασκευή εχουν κατα τη γνωμη σου καποιο συγκεκριμενο χρωμα? (δεν θελω να δω παρακατω αλλες πολιτικαντικες απαντησεις, καλή πρόθεση και λύπη)

ο δαιμονας του πληκτρολογιου ξαναχτυπα

'Οχι αλλά το ότι παρουσιάστηκε το ρεπορτάζ σαν διθύραμβος στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΧΩΔΕ έχει.
Αλλά είπαμε.Έχουμε συνηθίσει.
Ο Γιωργάκης στο blog του κόμματος του έχει μόνιμα σελίδα για τους ποδηλάτες.Απο τη μία καλά κάνει,γιατί είναι κάτι πολιτισμικό.Απο την άλλη όμως υπάρχει ο φόβος οτι θα γίνει και το ποδήλατο ένας κρίκος της εκμετάλλευσης και του παιχνιδιού των εντυπώσεων.

Αυτό κάποιους ποδηλάτες τους ενοχλεί,όπως και να χει...

Αν το ρεπορτάζ ήταν πολιτισμικό και παρουσίαζε την εξέλιξη σε όλο το έργο με τα καλά και τα 'κακά' του,ίσως να μην νιώθαμε κάποιοι έτσι.
Όμως δεν έγινε...
Προυσιάστηκε εξοραισμένο και σαν να μην έχει συμβεί τίποτα...

σσ.Θυμάστε ότι στην παρουσίαση του Γραφάκου στην πλατεία,φύγατε.Νιώσατε αυτό ακριβώς,οτι μας κοροιδεύουν.Και παρόλες τις γκρίνιες [είναι και καλοκαίρι,μας την έχει βαρέσει και η ζέστη λίγο..],κατανοηθηκε απόλυτα η κίνηση σας.Και ήταν μία μορφή διαμαρτυρίας.Και ας μην ήταν αυτός ο απόλυτος στόχος.Μας έβαλε πολλούς σε σκέψεις,και αυτό είναι σημαντικό!Ας μην το παραβλέπουμε..:)

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

Τα ποδηλατικά τους τελευταίους μήνες
έχουν δείξει στον κόσμο των -κατά επάγγελμα- πολιτικών
ότι τα ποδήλατα μπορούν να φέρουν ψήφους και μίζες

χωρίς να στοχαστούμε καν μεταξύ μας σε μια συνέλευση
χωρίς ιδεολογία, απλά, καλά και αυθόρμητα
πήγαμε στα Μελίσσια να στηρίξουμε τις κινήσεις του δημάρχου

Όμως σε ένα άλλο thread ένας ποδηλάτης λέει:
το πιο αποτελεσματικό αυτή τη στιγμή όσον αφορά
τις αποφάσεις του ΔΣ για ποδηλατόδρομο
είναι να παραιτηθεί ο δήμαρχος

Τελικά ποια πρέπει να είναι η δική μας στάση;
Αυτό δε μπορεί να συζητηθεί στο forum
ούτε μπορεί να διακανονιστεί με εσωτερικές επικοινωνίες
Αυτό έπρεπε να έχει γίνει εδώ και πολύ καιρό
σε συνελεύσεις και με ιδεολογικά κριτήρια,
καθώς οι μηχανισμοί των τοπικών διοικίσεων,
του κράτους και της διαπλοκής είναι γνωστοί

Η Νέα Δημοκρατία, το ΠΑΣΟΚ,
οι Οικολόγοι Πράσινοι και πιθανόν και ο ΣΥΡΙΖΑ
θα προσπαθήσουν να παίξουν μαζί μας

Εμείς τι θα κάνουμε;

Αν με συλλογικούς τρόπους
δεν καθορίσουμε τις στάσεις μας,
εκείνες που θα μας κρατήσουν ακέραιους
στο δικό τους παιχνίδι,
απλά δε θα υπάρχουμε...

Xarhs
Εικόνα Xarhs
Απών/απούσα

Φίλε quixote (και απ'ότι κατάλαβα συνονόματε),

το έχεις κάνει σαφές ότι δεν συμφωνείς με το πως δουλεύουν τα πράγματα εδώ μέσα. Εκτιμώ την προσπάθεια σου να είσαι η αλογόμυγα που μας τσιγκλάει όλους συνεχώς για να μην εφησυχαζόμαστε, αλλά νομίζω τα όρια του πόσο παραγωγική/δημιουργική μπορεί να είναι αυτή η συνεχής επανάληψη έχουνε τεντωθεί επικίνδυνα πολύ.

Εγώ θα σου ζητήσω δύο πράγματα:

1) Σεβάσου λίγο τις υπάρχουσες δομές, όσο ανεπαρκείς και να είναι. Μην μπλέκεις μία 'ανοιχτή συνέλευση' με μία συνέλευση λάστιχο. Έχεις προφανώς μία προσωπική (και ωραία, κατ'εμέ) αντίληψη για το τι σημαίνει συμμετοχική διαδικασία στη θεωρία, αλλά προσπάθησε να κάνεις αυτές τις ωραίες ιδέες σου πράξη (στα ποδηλατικά μας εδώ πέρα) με τρόπο δημιουργικό και όχι καταστροφικό. Εξηγώ για να μην αερολογούμε: Δεν υπάρχει θέμα ιεραρχίας όπως το θέτεις εσύ. Δεν υπάρχει επετηρίδα στην υιοθέτηση απόψεων. Αυτό που υπάρχει είναι ότι κάποια άτομα συμμετέχουν σε αυτήν την πολύ χύμα συλλογικότητα εδώ και κάποιο καιρό και οι απόψεις τους κέρδισαν το σεβασμό και προσέλκυσαν το ενδιαφέρον των άλλων. Όχι λόγω παλαιότητας αλλά λόγω περιεχομένου και ουσίας. Οι άνθρωποι που συμμετέχουμε εδώ δεν έχουμε όσο χρόνο θα θέλαμε να ασχολούμαστε μόνο με τα ποδηλατικά φόρουμ και τις συνελεύσεις μέσα στη μέρα μας. Είναι αδύνατο να ακούς 100 φωνές με την ίδια προσοχή. Αποφασίζεις ποιες φωνές σε εκφράζουν και συντονίζεσαι σε αυτές περισσότερο από κάποιες άλλες. Αυτό δεν επιβάλλεται εκ των έσω, γίνεται αυθόρμητα από τον καθένα μας.

Αυτό σημαίνει ότι αν βγει ο 'παλιός' πχ και καλέσει συνέλευση θα πάω γιατί τον έχω ακούσει και άλλες φορές, ξέρω ότι είναι σοβαρός και δε θα χάσω τον καιρό μου. Δεν χρειάζεται να είναι στέλεχος ή παραγοντας κανενός, αρκεί να τον σέβομαι. Όταν αντιθέτως βγαίνει κάποιος που δεν τον ξέρω και μου λέει να χάσω το απόγευμα μου για να πάω στη συνέλευση του θα το σκεφτώ πολύ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ. Δεν έχουμε 200 ώρες στη μέρα μας. Εϊναι πρακτικό το ζήτημα. Πως μπορείς να το φέρεις βόλτα; Υπομονή φίλε μου. Μπες στα κοινά, κάνε τις παρεμβάσεις σου χωρίς έπαρση και πολλά πολλά, και θα ακουστεί η φωνή σου. Θα σε μάθει ο κόσμος, θα πει 'αυτός ο quixote τα λέει ωραία', θα θέλει να σε ξανακούσει. Αν όχι αμέσως, δεν είναι επειδή κάποιος φοβάται ότι θα του φας τη δόξα και σου ρίχνει λάσπη για να σε κρατήσει κάτω, είναι επειδή δεν έχεις κερδίσει ακόμα την εμπιστοσύνη αυτών που σε ακούνε. Δεν σε ξέρουμε και από πριν, αλλά θέλουμε να σε μάθουμε, με την ησυχία μας.

Η ουσία είναι, ο οποιοσδήποτε μπορεί να στήσει ένα δικό του φόρουμ, να καλέσει μία δική του συνέλευση, να οργανώσει κάτι δικό του (ΟΛΑ έτσι ξεκινήσανε), και στο λέω στάνταρ το φόρουμ εδώ θα σου δώσει χώρο να το προωθήσεις. Αν δεν σου κάτσει με την πρώτη μην ψάχνεις να βρεις ποιος σου έκοψε τα φτερά, ψάξε να βρεις πως θα κάνεις _εσύ_ τους άλλους να σε ακούσουνε καλύτερα. Η συνεχής επανάληψη ακούγεται και διαβάζεται σαν γκρίνια και τελικά κουράζει.

2) Μείνε όσο μπορείς στην ουσία. Η ουσία εδώ είναι τι γίνεται με τα ποδηλατικά. Δεν το εννοώ ως προσωπική επίθεση, εξηγώ πως βλέπω την παρουσία σου σ'αυτό το φόρουμ: Μου φαίνεται πως για σένα το ποδήλατο δεν είναι το ζητούμενο, αλλά είναι η αρένα (η πλατφόρμα αν θέλεις) για να πειραματιστούμε με πολιτικά σχήματα και τρόπους αυτο-οργάνωσης. Δεν με πείθεις ότι μιλάς για το ίδιο πράγμα για το οποίο μιλάμε και οι υπόλοιποι εδώ μέσα. Νομίζω (και δεν θέλω να καπελώσω κανέναν, _νομίζω_ λέω) ότι για τους πιο πολλούς εδώ η δομή της 'κοινότητας' μας είναι το μέσο για να έρθουμε πιο κοντά και να προωθήσουμε αυτό που αγαπάμε, που είναι το ποδήλατο. Γι'αυτό όλες οι συζητήσεις έχουν ως επίκεντρο το τι είναι καλό για το ρημάδι το ποδήλατο. Εσύ μου φαίνεται πως ενδιαφέρεσαι πιο πολύ για τις ίδιες τις δομές. Και γι'αυτό σου λέω στην αρχή ότι οι παρεμβάσεις έχουνε φτάσει στο όριο του δημιουργικού και μπαλαντζάρουνε επικίνδυνα να πέσουνε από την άλλη. Προτείνω να σταματήσουμε να διερωτώμαστε συνεχώς 'Τι να κάνουμε; Τι να κάνουμε; ΤΙ να κάνουμε;;;'. Και να προτείνουμε και καμιά λύση:

Προχτές την Τετάρτη κάναμε μια συνέλευση, συζητήσαμε, 'στοχαστήκαμε' όπως λες, πήραμε κάποιες αποφάσεις. Το να διαφωνείς με αυτές είναι ένα θέμα. Το να τις απαξιώνεις είναι ένα άλλο. Για μένα, διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεις κατά καιρούς, εκεί είναι το θέμα μας. Ήθελες μία συνέλευση τότε, δεν έγινε, έμεινες απ'έξω. Έγινε μία συνέλευση τώρα, δεν την ήθελες, έμεινες απ'έξω. Εντάξει, βάλε λίγο νερό στο κρασί σου να πάμε παρακάτω, ΟΚ;

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

ξανασκέψου λίγο ότι δεν είναι προσωπικό το ζήτημα

είναι επίπονη διαδικασία αυτό που κάνω
σκέψου το
γι αυτό είμαι ο μόνος που γράφω

Σκέψου λίγο καλύτερα ότι δεν είναι προσωπικό το ζήτημα
κι επανέρχομαι για να απαντήσω στα παραπάνω

Royaloak
Απών/απούσα

Η συνέλευση είναι μία διαδικασία ζύμωσης των απόψεων και λήψης αποφάσεων για κοινή δράση; Αν ναι, πώς μπορεί να συμπυκνώσει και γνώμες ποδηλατ-ισσ-ών, που δεν συμμετέχουν σ' αυτήν για τον άλφα ή βήτα λόγο; Αν η δυναμική του φόρουμ ξεπερνάει τα 3000 άτομα κι αν οι πορείες συγκεντρώνουν κοντά 5000 ποδηλάτ-ισσ-ες, πώς είναι δυνατόν να ενεργοποιηθεί αυτό το πλήθος και να μην είναι παθητικός συμμέτοχος αποφάσεων και δράσεων, που επεξεργάζεται εκ των πραγμάτων η μικρή ομάδα που είναι κι ο πρωτογενής πυρήνας; Μία άποψη ή πρόταση που φέρει κάποιος στη συνέλευση σε ποιό βαθμό μπορεί να είναι αρκετά σημαντική από μόνη της, για να εξελίξει τη στάση και τη δράση της πρωτογενούς ομάδας; Πόσο ανοιχτή είναι η ομάδα σε καινούργιες απόψεις και προτάσεις για δράση; Η συνέλευση είναι ανοιχτή στην παρουσία μας. Η ομάδα είναι ανοιχτή στις καινούργιες απόψεις;

Σ' αυτό το σημείο νομίζω, πως το φόρουμ έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει σαν εργαλείο ζύμωσης διαφορετικών απόψεων. Απόψεων όμως που δεν έχουν σαν στόχο να διαλύσουν την μια και μοναδική ενωποιό βάση, που είναι ότι είμαστε όλοι ποδηλάτ-ισσ-ες και μας ενδιαφέρει πάνω απ' όλα η ευτυχισμένη ζωή με το ποδήλατό μας στην καθημερινότητά μας. Το φόρουμ δεν είναι απλά ένα βήμα που ο καθένας παίζει με το πληκτρολόγιό του (ο δαίμονας του πληκτρολογίου) κι ενίοτε γίνεται αρεστός ή ενοχλητικός. Ακριβώς επειδή η ζωή μας τρέχει σε πολλά επίπεδα, μπορούμε στο φόρουμ να πληροφορούμαστε και να αντιδρούμε άμεσα και τάχιστα. Αυτό το στοιχείο είναι σημαντικό. Κι όσοι ζητούν την κατάργηση του φόρουμ κατ' εμέ θέλουν τη συρρίκνωση της κοινότητας των ποδηλατ-ισσ-ών και τον περιορισμό τους στην ελίτ που τους γέννησε.

Δεν είναι κακό αυτό, αν θέλει κάποιος να "κλειστεί" στο καβούκι του. Κακό είναι, παραμένοντας κλεισμένος στο καβούκι του, να συνεχίσει να μιλάει και να δρα εξ ονόματος όλων. Θα πρέπει να μιλάει μόνο εξ ονόματος της μικρής παρέας του.

Όσον αφορά στο πώς κανείς θωρακίζεται απέναντι στον όποιον θέλει να χειραγωγήσει τη δράση του, αυτό είναι θέμα θέλησης και πρόθεσης καθαρά. Προσωπικά δεν βρίσκω πρόβλημα στο να δημοσιεύονται αποσπάσματα από φόρουμ σε ιστοσελίδες πολιτικών. Αυτό σημαίνει οτι ο πολιτικός επικροτεί αυτά που δημοσιεύει. Θεωρώ όμως ύποπτη συμπεριφορά ένας πολιτικός που βρίσκεται σε δυσμενή θέση να εγκαλεί ένα ολόκληρο, ανεξάρτητο κίνημα στο πλευρό του, για να αμβλύνει την διαμάχη με τους γύρω του. Ή ύποπτη θεωρώ την πρακτική όπου η τηλεόραση καλεί του ποδηλάτες για συνέντευξη και αντί να τους ρωτήσει τη γνώμη τους για ένα θέμα να τους χειραγωγεί στο πλάϊ ενός υπουργού κι ενός δημάρχου, χωρίς να τους επιτρέπει να θίξουν όσα πραγματικά τους απασχολούν.

Αυτά από κάποια που έχει καθαρή τη συνείδησή της όσον αφορά τα όσα γράφει, μια και στοχεύει να συμβάλει σε ξεκαθάρισμα παρά σε διάλυση αυτού που υπάρχει. Κι όσα γράφω είναι μια θέση όχι μόνο απέναντι στα όσα διαβάζω σ' αυτό το thread, αλλά και σ' ένα γενικότερο ρεύμα δυσφορίας που εκφράζεται εδώ και καιρό, με διαλυτικές προτάσεις ή και αποχές από συλλογικές δράσεις.

quixote
Εικόνα quixote
Απών/απούσα

Σχεδόν σε όλο το post σου διακρίνω μία αγωνία
να με ψυχολογίσεις; να με γνωρίσεις; δεν ξέρω ακριβώς

Επειδή, όμως, εδώ η συζήτηση δε γίνεται για μένα
πάρε αν θες το email μου haristav στο gmail com
κι έλα να τα πούμε εκεί
να σου πω και για μένα ότι απορίες έχεις
και για καμιά βόλτα με τα ποδήλατα
και για μπύρα αν γουστάρεις

Θα προσπαθήσω να επικεντρωθώ σε ένα από αυτά που έγραψες:

Xarhs wrote:

αν βγει ο 'παλιός' πχ και καλέσει συνέλευση θα πάω γιατί τον έχω ακούσει και άλλες φορές, ξέρω ότι είναι σοβαρός και δε θα χάσω τον καιρό μου. Δεν χρειάζεται να είναι στέλεχος ή παραγοντας κανενός, αρκεί να τον σέβομαι. Όταν αντιθέτως βγαίνει κάποιος που δεν τον ξέρω και μου λέει να χάσω το απόγευμα μου για να πάω στη συνέλευση του θα το σκεφτώ πολύ.

Αυτό σαφώς είναι δικαίωμά σου. Κανείς δεν υποχρεώνει κανένα να κάνει οτιδήποτε.

Η συνέλευση όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτό που λες.
Η συνέλευση δε σχηματίζεται από τους παλιούς που είναι ενεργητικοί και καινούργιους
που είναι παθητικοί. Συνέλευση θα πει να είναι εξίσου όλοι ενεργοί.
Να μπορούν να πάρουν όλοι πρωτοβουλίες, να μπορούν να συνδιαμορφωθούν στάσεις κι ενέργειες
Αλλιώς δεν είναι συνέλευση, είναι νομενκλατούρα

contact