Πλεονεκτήματα σκελετού αλουμινίου A1 premium έναντι 7005 ή 6061

44 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
aa
Απών/απούσα

Θα ηθελα να μαθω τι πλεονεκτηματα εχει ενας σκελετος A1 premium aluminum
σε σχεση με σκελετους αλουμινιου 7005 και 6061.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Frazier
Εικόνα Frazier
Απών/απούσα
kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

"A1 premium aluminum" ειναι ο τροπος που χαρακτηριζει η specialized τους σκελετους της και δεν εχει να κανει με τον τυπο αλουμινιου (δλδ 6061 ή 7005.

Ουσιαστικα για ερασιτεχνικη χρηση δεν θα δεις καμμια διαφορα οτι και να διαλεξεις. Για επαγγελματικη χρηση δεν θα επαιρνες αλουμινιο ετσι και αλλιως. Θεωρητικα υπαρχουν καποια πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα αλλα ουσιαστικα καμμια διαφορα.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

τι σε έχει κάνει να αναζητάς τις διαφορές????

aa
Απών/απούσα

ειχα παει στον τσιρικο για να δω το specialized crosstrail
και το megisto ideal και μου ειπε οτι οτι το megisto εχει καλυτερα περιφερειακα αλλα το crosstrail εχει καλυτερο σκελετο και θα ηθελα να δω τι καλυτερο εχει ο σκελετος ο a1 premium του crossstrail απο τον 7005 του Megisto

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

aa wrote:
ειχα παει στον τσιρικο για να δω το specialized crosstrail
και το megisto ideal και μου ειπε οτι οτι το megisto εχει καλυτερα περιφερειακα αλλα το crosstrail εχει καλυτερο σκελετο και θα ηθελα να δω τι καλυτερο εχει ο σκελετος ο a1 premium του crossstrail απο τον 7005 του Megisto

Και τα 2 έχουν άθλιους σκελετούς
οπότε όποιο και να πάρεις το ίδιο κάνει
:D

vombida
Εικόνα vombida
Απών/απούσα

plannet wrote:
aa wrote:
ειχα παει στον τσιρικο για να δω το specialized crosstrail
και το megisto ideal και μου ειπε οτι οτι το megisto εχει καλυτερα περιφερειακα αλλα το crosstrail εχει καλυτερο σκελετο και θα ηθελα να δω τι καλυτερο εχει ο σκελετος ο a1 premium του crossstrail απο τον 7005 του Megisto

Και τα 2 έχουν άθλιους σκελετούς
οπότε όποιο και να πάρεις το ίδιο κάνει
:D

...και μιας και έχουν άθλιους σκελετούς και τα 2 ΚΑΙ είναι και διαβολικά trekking (διαβολική συμπτωση μήπως;;;) είπες κι εσύ απλά να τα θάψεις χωρίς πως και γιατί...και κυρίως χωρίς αντιπρόταση!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

vombida wrote:
plannet wrote:
aa wrote:
ειχα παει στον τσιρικο για να δω το specialized crosstrail
και το megisto ideal και μου ειπε οτι οτι το megisto εχει καλυτερα περιφερειακα αλλα το crosstrail εχει καλυτερο σκελετο και θα ηθελα να δω τι καλυτερο εχει ο σκελετος ο a1 premium του crossstrail απο τον 7005 του Megisto

Και τα 2 έχουν άθλιους σκελετούς
οπότε όποιο και να πάρεις το ίδιο κάνει
:D

...και μιας και έχουν άθλιους σκελετούς και τα 2 ΚΑΙ είναι και διαβολικά trekking (διαβολική συμπτωση μήπως;;;) είπες κι εσύ απλά να τα θάψεις χωρίς πως και γιατί...και κυρίως χωρίς αντιπρόταση!


Και εσύ τι πετάχτικες τώρα σαν τσουτσού
έχεις να πεις τπτ σημαντικο??
η θα σπάσεις και εσύ παπάρια ???

vombida
Εικόνα vombida
Απών/απούσα

Στο "τσουτσού", στο "πετάχτηκες" και στο "σπάσιμο παπαριών" δεν θα απαντήσω, είσαι έτη φωτός μπροστά, μιας και έχεις αναδειχθεί πρωταθλητής forum σε αυτά τα τελευταία συνεχή χρόνια.
Σχετικά με το θέμα μας θα έλεγα ότι και τα 2 είναι μια χαρά ποδήλατα για τα λεφτά τους και για καθημερινές μετακινήσεις άσφαλτο (+ λιγο χωμα το σ/κ). Διαφορές στο υλικό του πλαισίου δε θα δεις, κοίτα όμως ποιο σου κάθεται καλύτερα σαν γεωμετρία! Στα περιφερειακά το megisto έχει ένα ελαφρύ πλεονέκτημα κυρίως λόγω των 24 ταχυτήτων.
Πάντως δεν μας είπες αν πρόκειται για μοντέλα του '11 ή του '12. Επίσης θα σου πρότεινα να δείς και το Ergomax '11 (και τις 2 εκδόσεις του) το οποίο είναι πραγματικά εξαιρετικό ποδήλατο και αξίζει κάθε ευρώ παραπάνω από το megisto και σαν τιμη ειναι κοντά στο crosstail.
Και μιας και πηγες από Τσιρίκο...δεν τσεκάρεις και το Kona Dew (ή dew plus); Δεν έχει ανάρτηση αλλά είναι πολύ πιο γρήγορο από τα άλλα για άσφαλτο και πατάει και χώμα άνετα.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

εκτός από βλάκας είσαι και άσχετος
και αυτά που λες είναι αερολογίες
εγώ τι είπα???
ότι είναι το ίδιο πράγματα
και ουσιαστικά το ίδιο σκατά
το πρώτο πράγμα που κοιτάς σε έναν σκελετό όταν σε νοιάζει να είναι καλός είναι η ελαστικότητα του
και αυτά από ελαστικότητα δόξα τον θεό
οπότε είναι το ίδιο σκατά και τα 2
και ουσιαστικά αυτό που λες εσύ το λέω πριν από εσένα
ότι δεν αξίζει διαλέξει σύμφωνα με σκελετό
π.χ. το megisto που διάλεξε είναι μια χαρά trekking (το αν πρέπει να πάει ή όχι σε trekking είναι άλλο θέμα)

πότε θα σταματήσετε να υπάρχετε ως δελτία τύπου των εταιριών και θα αποκτήσετε δικιά σας άποψη ????
:D

vombida
Εικόνα vombida
Απών/απούσα

Κατ'αρχήν καλύτερα να αφήσεις τους χαρακτηρισμούς, γιατί κι εγώ αν κι έχω πολλούς που μου έρχονται για την πάρτυ σου δεν τους χρησιμοποιώ.
Επίσης αναλώνεσαι στο αν είπες ή δεν είπες το οτιδήποτε πριν από μένα. Το θέμα νομίζω δεν είναι αυτό αλλά να πουμε στο παλικάρι ο καθένας τις γνώμες μας γι'αυτό που ζητάει.
Τέλος (και εννοείται χωρίς να απολογούμαι!) δελτίο τύπου ποτέ δεν ήμουνα, ούτε πρόκειται να γίνω (και καταλαβαίνω ποιον ευτραφή "κουρσά" έχεις στο μυαλό σου όταν είπες δελτίο τύπου) και απλά γράφω τη γνώμη μου έχοντας καβαλήσει ΚΑΙ megisto ΚΑΙ ergomax ΚΑΙ dew.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

vombida wrote:
Κατ'αρχήν καλύτερα να αφήσεις τους χαρακτηρισμούς, γιατί κι εγώ αν κι έχω πολλούς που μου έρχονται για την πάρτυ σου δεν τους χρησιμοποιώ.
Επίσης αναλώνεσαι στο αν είπες ή δεν είπες το οτιδήποτε πριν από μένα. Το θέμα νομίζω δεν είναι αυτό αλλά να πουμε στο παλικάρι ο καθένας τις γνώμες μας γι'αυτό που ζητάει.
Τέλος (και εννοείται χωρίς να απολογούμαι!) δελτίο τύπου ποτέ δεν ήμουνα, ούτε πρόκειται να γίνω (και καταλαβαίνω ποιον ευτραφή "κουρσά" έχεις στο μυαλό σου όταν είπες δελτίο τύπου) και απλά γράφω τη γνώμη μου έχοντας καβαλήσει ΚΑΙ megisto ΚΑΙ ergomax ΚΑΙ dew.

καλά

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

...τον plannet, έχει τεστάρει σχεδόν όλα τα ποδήλατα που κυκλοφορούν και ότι σας πεί είναι εγγύηση.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

horsey wrote:
...τον plannet, έχει τεστάρει σχεδόν όλα τα ποδήλατα που κυκλοφορούν και ότι σας πεί είναι εγγύηση.


τουλάχιστον δεν λέω ότι νάνε
ούτε είμαι τούμπα κολοτούμπα

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

...σε αποκάλεσα αλλά ούτε και τούμπα κωλοτούμπα, που το είδες εσύ αυτό?

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

horsey wrote:
...σε αποκάλεσα αλλά ούτε και τούμπα κωλοτούμπα, που το είδες εσύ αυτό?


Ούτε κάθομαι σαν και εσένα να γράφω ότι μαλακία μου κατέβει σε όποιο θέμα βρω για να το παίξω κάποιος
:D

mrroni
Εικόνα mrroni
Απών/απούσα

με απλά λόγια προτίμησε το megisto διότι σε αυτή την κατηγορία διάλεξε στην ίδια τιμή τα καλύτερα περιφεριακά. Πιστέυω με αυτή την επιλογή θα συμφωνήσουν κ οι υπόλοιποι

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

mrroni wrote:
με απλά λόγια προτίμησε το megisto διότι σε αυτή την κατηγορία διάλεξε στην ίδια τιμή τα καλύτερα περιφεριακά. Πιστέυω με αυτή την επιλογή θα συμφωνήσουν κ οι υπόλοιποι

τα trekking θεωρητικά δεν μπορούν να μπούνε σε αγωνιστική χρήση
οπότε τι να τα κάνεις τα xtr και τα δισκόφρενα??

Wicca
Απών/απούσα
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Wicca wrote:
http://www.youtube.com/watch?v=Ac2yP_DbHxc[/quote]
marlene Μία ζωή φέρεσαι σαν trollaki μία ζωή πας να βγάλεις την συζήτηση εκτός θέματος

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Wicca wrote:
http://www.youtube.com/watch?v=Ac2yP_DbHxc[/quote]

...χαχαχα , φοβερό!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

horsey wrote:
Wicca wrote:
http://www.youtube.com/watch?v=Ac2yP_DbHxc

...χαχαχα , φοβερό!

[/quote]
και οι μαλάκες ακολουθούν κλασικά
:D

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

plannet wrote:
horsey wrote:
Wicca wrote:
http://www.youtube.com/watch?v=Ac2yP_DbHxc

...χαχαχα , φοβερό!


και οι μαλάκες ακολουθούν κλασικά
:D[/quote]

...ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα.

SeNNinhA
Απών/απούσα

aa wrote:
ειχα παει στον τσιρικο για να δω το specialized crosstrail
και το megisto ideal και μου ειπε οτι οτι το megisto εχει καλυτερα περιφερειακα αλλα το crosstrail εχει καλυτερο σκελετο και θα ηθελα να δω τι καλυτερο εχει ο σκελετος ο a1 premium του crossstrail απο τον 7005 του Megisto

Εδώ τα μπερδεύεις.

Ενας σκελετός δεν χαρακτηρίζεται καλός ή κακός (καλύτερος ή χειρότερος κτλ) από το υλικό κατασκευής του.

Χαρακτηρίζεται ΚΥΡΙΩΣ από την γεωμετρία του και από την ακαμψία/ελαστικότητά του.

Τα παραπάνω πρέπει να συνάδουν και με τον σκοπό χρήσης ενός ποδηλάτου.

- Ένα ποδήλατο για αγωνιστική χρήση θα πρέπει να είναι αρκετά άκαμπτο για να είναι ακριβές στην πορεία του. Ενα ποδήλατο πόλης αντίθετα θα πρέπει να έχει κάποιες ελαστικότητες για να είναι άνετο στον αναβάτη του.
- Ένα ποδήλατο entry level ΜΤΒ θα έχει λόγω σχεδιασμού και αυτό κάποιες ελαστικότητες για να μην τρομάζει τον άπειρο αναβάτη.

- Ένα ποδήλατο Downhill θα πρέπει να είναι αντοχής και να έχει βάρος γιατί είναι αναγκαίο για την χρήση που έχει. Ένα ποδήλατο Hardtail θέλεις να είναι κατά το δυνατόν ελαφρύ.

- Ακόμη πιο περίπλοκα. Στο ίδιο ποδήλατο ΗΤ πχ θέλεις το πίσω ψαλίδι να έχει ελαστικότητες για να απορροφά κραδασμούς. Στην κούρσα βάζεις carbon πηρούνι επίσης για τον ίδιο λόγο και όχι για το βάρος.

Μπορείς να έχεις ενα carbon σκελετό με πολύ άθλια γεωμετρία και ενα σκελετό ατσαλένιο με πολύ καλή γεωμετρία. Ποιος πιστέυεις ότι θα πάει καλύτερα? Ο σωστά σχεδιασμένος ατσαλένιος.

Παλιότερα οι πρώτοι σκελετοί για ΜΤΒ είχαν γεωμετρίες κούρσας. Σαφώς και ο καλύτερος της τότε εποχής δεν μπορεί να συγκριθεί με τους μέτριους τωρινούς μόνο και μόνο λόγω λάθους γεωμετρίας.

Πάρε πχ την γεωμετρία των Scott SCALE. Όποιο μοντέλο και να πάρεις πχ το Scale 80 (το πιο φθηνό) και πάλι η γεωμετρία του θα σε βοηθήσει να το νιώσεις πολύ οδηγήσιμο και να σου αρέσει πολύ και θα σε βοηθήσει και πολύ. Δεν θα νιώσεις το ίδιο με ενα Ideal Pro Rider όμως κι ας το φτιάξεις και από carbon.

Επίσης η ακαμψία επιτυγχάνεται με πολλούς τρόπους. Με την διατομή των σωλήνων, το σχήμα τους, το πάχος τους, την γεωμετρία τους, το υλικό τους. Η μοντέρνα κατασκευή των σκελετών έχει δώσει πολλές δυνατότητες στους κατασκευαστές να επιτύχουν την ακαμψία και τα χαρακτηριστικά που θέλουν σε ενα σκελετό. Το υλικό είναι ενα μέρος του όλου σχεδιασμού και σαφώς όχι το καταλυτικό στοιχείο.

Δεν ξέρω τι καλύτερο έχει ο ένας σκελετός από τον άλλο (εαν έχει) αλλα μην το ψάχνεις στο υλικό κατασκευής τους.

Άπειρα τα παραδείγματα σκελετοί από ταπεινά υλικά όπως ατσάλι με σχεδιασμούς 20ετίας+ να είναι κλάσεις ανώτεροι από σύγχρονους.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@senninha
σωστά όλα αυτά που λες
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα υλικά δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους
βέβαια ακόμα και ένας σωλήνας 7005 με έναν σωλήνα 7005 είναι το ίδιο υλικό παρόλα αυτά έχουν τεράστιες διαφορές ο ένας με τον άλλον
αυτό θα το δεις όταν θα καβαλήσεις επώνυμα ποδήλατο που μπορείς να βρεις τα χαρακτηριστικά του υλικού
όπως reynold dedacciai colompus easton
και μετά πάρεις οτιδήποτε άλλο
specialized scott bianchi mitsosx mitsosd κτλ κτλ
θα μου πεις το δέσιμο δεν παίζει ρόλο
ναι παίζει
αλλά ένα σιδερένιο ή κατα προτίμηση cro-mo σωλήνα
ότι και να τον κάνεις παραμένει ένας εύκαμτπος σωλήνας ή ένας βαρύς σωλήνας
άντε αν είναι colompus να έχει καλύτερη σχέση δυσκαμψίας/βάρους

οπότε με λίγα λόγια
όταν λέμε το τάδε υλικό με το τάδε υλικό
εννοούμε στην ίδια κατασκευή
είναι σαν να μου λες να βάλω κολλόνα σιδερένια η πλαστικία για να στυρίξω το ταβάνι μου???
και να σου λέει ο άλλος αν το σίδερεο το κολλήσουμε αναποδα στραβά
θα πέσει ενώ το πλαστικό αν το βάλεις υπό την σωστή γωνία κτλ κτλ κτλ
θα αντέξει
άρα θα βάλουμε το πλαστικό

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

plannet wrote:
@senninha
σωστά όλα αυτά που λες
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα υλικά δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους
βέβαια ακόμα και ένας σωλήνας 7005 με έναν σωλήνα 7005 είναι το ίδιο υλικό παρόλα αυτά έχουν τεράστιες διαφορές ο ένας με τον άλλον
αυτό θα το δεις όταν θα καβαλήσεις επώνυμα ποδήλατο που μπορείς να βρεις τα χαρακτηριστικά του υλικού
όπως reynold dedacciai colompus easton
και μετά πάρεις οτιδήποτε άλλο
specialized scott bianchi mitsosx mitsosd κτλ κτλ
θα μου πεις το δέσιμο δεν παίζει ρόλο
ναι παίζει
αλλά ένα σιδερένιο ή κατα προτίμηση cro-mo σωλήνα
ότι και να τον κάνεις παραμένει ένας εύκαμτπος σωλήνας ή ένας βαρύς σωλήνας
άντε αν είναι colompus να έχει καλύτερη σχέση δυσκαμψίας/βάρους

οπότε με λίγα λόγια
όταν λέμε το τάδε υλικό με το τάδε υλικό
εννοούμε στην ίδια κατασκευή
είναι σαν να μου λες να βάλω κολλόνα σιδερένια η πλαστικία για να στυρίξω το ταβάνι μου???
και να σου λέει ο άλλος αν το σίδερεο το κολλήσουμε αναποδα στραβά
θα πέσει ενώ το πλαστικό αν το βάλεις υπό την σωστή γωνία κτλ κτλ κτλ
θα αντέξει
άρα θα βάλουμε το πλαστικό

...σαλάτα τα έκανες.

Και σου έχω πεί πως αν δεν μπορείς να το πείς με δικά σου λόγια τότε παίχτο στο πιάνο.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

horsey wrote:

...σαλάτα τα έκανες.

Και σου έχω πεί πως αν δεν μπορείς να το πείς με δικά σου λόγια τότε παίχτο στο πιάνο.


πάλι πίσω από τα παπάρια μου να λες μαλακίες??

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

.

ntam
Εικόνα ntam
Απών/απούσα

Ηρεμήστε γιατί θα σας φέρω την κυβέρνηση Παπαδήμου.....
Αφού ο aa θέλει ρωτάει για trekking ας του απαντήσετε γιαυτό,τώρα εάν τον ενοχλεί η γεωμετρία,εεεεεε δεν νομίζω να καταλάβει και την διαφορά(χωρίς παρεξήγηση).
Ούτε εμένα μαρέσουν τα Trekking γιατί τα θεωρώ μπασταρδεμένα ποδήλατα,αλλά την δουλειά τους την κάνουν μια χαρά,δηλαδή άσφαλτο(χωρίς ταχύτητες κούρσας)και λίγο χώμα(όχι σαν mtb).
Και ήμαρτον έχετε καταντήσει γραφικοί με τον ΄΄πόλεμο΄΄ προς τον planet...
Απαντάτε και βοηθάτε σε αυτά που ρωτάνε οι συ-ποδηλάτες.

ntam
Εικόνα ntam
Απών/απούσα

Ηρεμήστε γιατί θα σας φέρω την κυβέρνηση Παπαδήμου.....
Αφού ο aa θέλει ρωτάει για trekking ας του απαντήσετε γιαυτό,τώρα εάν τον ενοχλεί η γεωμετρία,εεεεεε δεν νομίζω να καταλάβει και την διαφορά(χωρίς παρεξήγηση).
Ούτε εμένα μαρέσουν τα Trekking γιατί τα θεωρώ μπασταρδεμένα ποδήλατα,αλλά την δουλειά τους την κάνουν μια χαρά,δηλαδή άσφαλτο(χωρίς ταχύτητες κούρσας)και λίγο χώμα(όχι σαν mtb).
Και ήμαρτον έχετε καταντήσει γραφικοί με τον ΄΄πόλεμο΄΄ προς τον planet...
Απαντάτε και βοηθάτε σε αυτά που ρωτάνε οι συ-ποδηλάτες.

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

plannet wrote:

πάλι πίσω από τα παπάρια μου να λες μαλακίες??

...,μη θυμώνειςα>.

contact